Letnie upały mogą powodować zły stan, ponieważ zmęczenie i przegrzanie nie są korzystne dla organizmu. Aby upalne letnie dni były po prostu radością, możesz kupić klimatyzator lub jeszcze lepiej zrobić to sam. Co więcej, nie ma w tym nic trudnego. Aby to zrobić, potrzebujesz bezużytecznej starej lodówki. Wielu od razu się zastanawia, jak zrobić klimatyzator z lodówki, co jest do tego potrzebne i dlaczego jest to konieczne, jeśli możesz to kupić.

Aby zrobić to lub tamto, musisz znać jego zasadę działania. Bez tej wiedzy trudno wyobrazić sobie schemat przyszłego produktu, który będzie składany własnymi rękami.

Zasada działania klimatyzatora

Aby zrobić klimatyzator z lodówki, musisz zrozumieć ogólną zasadę działania systemów klimatyzacyjnych. Jeśli pamiętamy fizykę, to zasada działania każdego klimatyzatora będzie od razu jasna: ciecz, która paruje, pochłania ciepło. Jeśli dostanie się na skórę, możesz poczuć chłód. Wręcz przeciwnie, gdy następuje kondensacja, generowane jest ciepło.

Klimatyzacja to szczelne pudełko, w którym porusza się pewna substancja – czynnik chłodniczy, którego głównym czynnikiem jest freon. Czynnik chłodniczy odbiera ciepło z pomieszczenia i po sprężeniu oddaje je jako ciecz kondensującą.

Czynnik chłodniczy wymienia ciepło z powietrzem za pomocą wymienników ciepła – są to małe miedziane rurki, które są wyposażone w cienkie aluminiowe płyty. Aby przyspieszyć proces wymiany ciepła między czynnikiem chłodniczym a wymiennikami ciepła, powietrze napędzane jest wentylatorami. Jeśli spojrzysz na ten proces, możesz zrozumieć, dlaczego te dwa elementy nazywane są skraplaczem i parownikiem. Gdy klimatyzator chłodzi pomieszczenie, parownik pracuje w jednostce wewnętrznej, która znajduje się w pomieszczeniu, a skraplacz znajduje się na zewnątrz. Gdy klimatyzator działa jako grzejnik, procesy te są odwrócone.

Ale o co tu chodzi?

A to dlatego, że samo zimno nie jest generowane, ale ciepło jest transportowane z jednego punktu do drugiego za pomocą czynnika chłodniczego. Stąd nazwa „pompa ciepła”.

Zasada działania lodówki jest podobna do klimatyzatora. Posiada również pętlę zamkniętą, w której zachodzą procesy parowania i kondensacji przetworzonego ciepła. W działaniu lodówki dużą rolę odgrywa również czynnik chłodniczy.

Schemat obiegu czynnika chłodniczego: Ze względu na wysokie ciśnienie w sprężarce, gazowy czynnik chłodniczy jest wtłaczany do skraplacza, gdzie ulega zmianom fizycznym. Czynnik chłodniczy zmienia swój stan z gazowego na ciekły. Potem ciepło zaczyna się rozwijać. Zapewne wielu zauważyło, że cyrkulacja ciepłego powietrza jest wyczuwalna zza lodówki.

Aby ciekły czynnik chłodniczy zamienił się z powrotem w gaz, musi przejść przez rurkę kapilarną. Przejście czynnika chłodniczego przez tę rurkę prowadzi do utraty ciśnienia wytwarzanego przez sprężarkę. Gdy chłodziwo zdąży się odcedzić, dostaje się do parownika, gdzie wrze.

Parownik zostaje przeniesiony do zamrażarki. To jest centrum generowanego zimna. Stamtąd zimne powietrze jest rozprowadzane wzdłuż ścian lodówki. A czynnik chłodniczy nie ma innego wyjścia, jak wrócić do sprężarki, gdzie procedura zostanie powtórzona.

Stara lodówka, garść bogów dla rzemieślników

Stara lodówka to jednostka, z której „produkty gospodarstwa domowego” mogą tworzyć wiele przydatnych rzeczy. Na przykład wędzarnia do dań mięsnych i rybnych, buda dla psa, garaż na narzędzia garażowe, kompresor do obracania kół samochodu, a także klimatyzator.

Zalety klimatyzatora domowego:

 • Znaczące oszczędności w środkach budżetu rodzinnego
 • Możesz stworzyć komfortowe warunki w wiejskich domach, ponieważ nie zaleca się umieszczania w nich drogiego klimatyzatora, ponieważ gdy nadchodzą zimowe miesiące, właściciele opuszczają miasto, a klimatyzator może stać się łupem złodziei .
 • Pozytywne emocje z rzeczy zrobionych własnymi rękami.
 • Nowe doświadczenie i wiedza, jak zrobić klimatyzator z lodówki.
 • Nie ma potrzeby kosztownej konserwacji i profilaktyki.
 • Stwórz przytulną atmosferę, chłodząc powietrze.
 • Zwiększona wydajność, każdy wie, że upał bardzo szybko się męczy. A zimne powietrze orzeźwia i dodaje energii.
 • Nie ma potrzeby kupowania i wymiany filtrów, gdyż klimatyzator nie dostarcza ich z lodówki.

Proces przekształcania lodówki w klimatyzator

Na początek warto zaopatrzyć się w narzędzia, które będą potrzebne w pracy, wszystkie te rzeczy są bardzo przystępne cenowo i sprzedawane są w każdym supermarkecie budowlanym.

 • Piła domowa. Dzięki niemu z łatwością wykonasz wymyślone nacięcia na metalowej podstawie. Co jest bardzo przydatne, gdy musisz zrobić własny klimatyzator.
 • Stara lodówka lub zamrażarka, ale zawsze sprawna. Jeśli nie masz własnego, możesz wysłać ogłoszenie w gazecie lub w Internecie, że taka lodówka jest potrzebna. Większość ludzi nie wie, jak pozbyć się tak nieporęcznych rzeczy i chętnie pozbędzie się starych śmieci. Istnieje również możliwość znalezienia taniej lodówki po własnym ogłoszeniu.
 • Rura kanalizacyjna, najlepiej wybrać rurę karbowaną, ponieważ jej waga będzie znacznie mniejsza niż innych rur wykonanych z innego materiału.
 • Izolacja lub pianka poliuretanowa.
 • Fani (dwóch) do tworzenia szkiców

Proces produkcji klimatyzatora

Wykonanie klimatyzatora wcale nie będzie trudne, a instrukcje krok po kroku pomogą ci w tym przedsięwzięciu.

Najpierw za pomocą piły domowej wycina się okrągły otwór w drzwiach zamrażarki lub lodówki. Okrągły otwór powinien mieć średnicę około stu milimetrów. Gumowa uszczelka jest usuwana od spodu. Jest to konieczne, aby zapewnić swobodny dostęp do powietrza.

W wykonany okrągły otwór wkładana jest okrągła rura kanalizacyjna. Aby zachować szczelność należy ją pokryć izolacją izolacyjną lub spienioną pianką poliuretanową. Następnie montowany jest wentylator.

Aby przedmuchać sprężarkę chłodniczą, trzeba będzie również zainstalować wentylator.

Rurę umieszcza się wewnątrz domu.

Inny sposób na wykonanie klimatyzatora za pomocą grzejnika z lodówki

Aby stworzyć własny klimatyzator, powinieneś użyć czterorzędowego grzejnika ze starej lodówki i okapu.

Sekwencja montażu jest następująca: Grzejnik należy montować za maską. Dzieje się tak, aby okap mógł przyciągać przepływ powietrza przez chłodnicę. W konsekwencji, gdy okap działa, powietrze będzie schłodzone. Możesz je naprawić za pomocą wsporników domowych. Każda paleta musi być umieszczona pod klimatyzatorem domowym, aby gromadził się w niej płyn (kondensacja). Kiedy wypełnisz dużo kondensatu, należy go opróżnić. Można to zrobić susząc zwykłą szmatkę lub po prostu usuwając ją łyżką.

Po podłączeniu okapu do kaloryfera należy podłączyć dwa węże, z których jeden trafi do zlewu, a drugi do instalacji sanitarnej.

Zasada działania klimatyzatora domowego polega na tym, że masy powietrza są wdmuchiwane przez grzejnik, przez który przepływa woda z kranu. Idealnie będzie, jeśli używana woda pochodzi ze studni lub studni chłodzonej. Woda użytkowa przepływająca przez zwykłą instalację sanitarną nie zapewni wysokiej wydajności chłodzenia pomieszczenia.

Wniosek

Jasne jest więc, że nie ma nic trudnego do zrobienia własnymi rękami, ponieważ wydaje się to tak złożoną techniką. Musisz tylko zrozumieć zasady działania klimatyzatora i lodówki. A dostarczenie niezbędnych narzędzi, a następnie wykonanie klimatyzatora własnymi rękami będzie przyjemnym doświadczeniem.

Nowoczesne klimatyzatory mają znaczny koszt i nie są dostępne dla wszystkich, dlatego pojawiła się alternatywa – klimatyzator domowy. Jak pokazuje praktyka, takie jednostki, choć dalekie od ideału, mogą na chwilę zaoszczędzić ciepło.

Aby stworzyć klimatyzator do domu, najpierw przyjrzymy się, jak działa konwencjonalny agregat chłodniczy. Składa się z dwóch wymienników ciepła, sprężarki, akceleratora i dwóch wentylatorów.

Znajdujący się wewnątrz komory wymiennik ciepła odbiera ciepło z przepływającego przez nią powietrza, w wyniku czego to ostatnie dostaje się do chłodzonego pomieszczenia. Czynnik chłodniczy przekazuje odzyskane ciepło rurami do drugiego grzejnika, który przekazuje je do otoczenia.

Poniższy schemat pokazuje, jak działa klimatyzator.

Urządzenie klimatyzacyjne

Wydajność klimatyzatorów do użytku domowego i przemysłowego opiera się na procesach parowania i kondensacji, którym towarzyszy wymiana dużej ilości ciepła.

Aby to zrozumieć, wystarczy pamiętać o szkolnym kursie fizyki. Ilość energii zużytej na ogrzanie lub schłodzenie substancji charakteryzuje się jej właściwą pojemnością cieplną. Ale są też dodatkowe koszty ciepła, które są wydawane na przejście materii z jednego stanu skupienia do drugiego, a koszty te są bardzo znaczące. Ciecz jest podgrzewana do wrzenia z określoną ilością ciepła, po czym zamieniana jest w parę, która zużywa dodatkową energię, nazywaną ciepłem właściwym parowania. Kiedy się ochładza, para skrapla się, uwalniając z powrotem tę samą energię.

Domowy klimatyzator pobiera ciepło z powietrza w pomieszczeniu, aby zagotować czynnik chłodniczy. Sprężarka, która wytwarza ciśnienie w układzie zamkniętym, przenosi je przez przepustnicę do drugiego wymiennika ciepła, gdzie czynnik skrapla się pod wpływem zewnętrznego przepływu powietrza, do którego oddaje energię cieplną.

Rodzaje klimatyzatorów domowych

Klimatyzatory domowe są proste, ale działają na innych zasadach. Można je warunkowo podzielić na następujące grupy:

 • klimatyzator z używanej lodówki;
 • chłodnica zasilana bieżącą wodą;
 • klimatyzator za pomocą lodów w innym urządzeniu.


Przed wykonaniem klimatyzatora z dostępnych narzędzi musisz wybrać najwygodniejszą z 3 proponowanych dla Ciebie opcji, a do tego rozważymy ich zasadę działania. Pierwsza jednostka na liście jako jedyna działa zgodnie z tradycyjnym wydajnym schematem parowania-kondensacji. A potem, ponieważ do jego produkcji, weź całe wypełnienie ze starej lodówki: sprężarkę, zewnętrzny wymiennik ciepła – skraplacz i zamrażarkę, czyli parownik.

Możesz sam zrobić podobny klimatyzator. Parownik umieszcza się w chłodzonej komorze, po uprzednim zamontowaniu tylnego osiowego wentylatora domowego. Rura freonowa przechodzi przez ścianę i jest połączona ze skraplaczem i sprężarką zamontowaną w sąsiedniej komorze. W razie potrzeby możesz wziąć 2 zestawy sprzętu do wymiany ciepła, jak pokazano na filmie.

Wady wykonania starego klimatyzatora ze starej lodówki:

Różnice konstrukcyjne wpłyną również na wydajność pracy, ponieważ lodówka została pierwotnie zaprojektowana do utrzymywania niskiej temperatury w małej zamkniętej przestrzeni.
W związku z powyższym kompresor tego urządzenia nigdy się nie zatrzyma, a tym samym nie potrwa długo. Chyba że system chłodzenia będzie dalej zautomatyzowany za pomocą czujników temperatury powietrza i jednostki sterującej mocą.

Klimatyzatory wykorzystujące zimną wodę i lód

Biorąc zwykły grzejnik i domowy wentylator, możesz zamontować klimatyzator na wodzie. Do jego rozgałęzionych rur należy przymocować przejściówki do podłączenia węży wody bieżącej, a wentylator należy zamocować z tyłu.

Przez chłodnicę przepływa zimna woda, odprowadzając ciepło z powietrza nawiewanego przez wentylator. Takiego urządzenia trudno nazwać klimatyzatorem; jest to raczej zwykła chłodnica powietrza, ponieważ intensywność chłodzenia powietrza zależy bezpośrednio od temperatury wody. Stosowane są w wentylacji przemysłowej, jedynie woda zasilająca jest do nich schładzana przez specjalne instalacje – chłodnice. W domu nie ma czym schłodzić wody, trzeba wziąć to, co jest, z kranu. Odnośnie tej opcji należy zauważyć, że pomysł nie jest zły, jest jeden słaby punkt, ale jeden zasadniczy – niemożność zapewnienia wody zasilającej o niskiej temperaturze. Na filmie pokazano jasną instrukcję, jak zrobić klimatyzator własnymi rękami na wodzie.

Trzecia opcja to najprostszy klimatyzator, który chłodzi powietrze gotowym lodem. W dobrze zamocowanym plastikowym pojemniku wykonane są 2 otwory: jeden na wentylator, drugi na wylot powietrza. Pojemnik jest wypełniony lodem, zamykany, a wentylator wdmuchuje podgrzaną mieszankę powietrza w pomieszczeniu. Ten ostatni szybko się ochładza, zmywając lód i powracając przez rurę. W podobny sposób produkowane są również klimatyzatory samochodowe. Dodatkowa rekomendacja: lepiej przykleić pojemnik do środka styropianem.

Niektórzy rzemieślnicy dostosowują agregat chłodniczy do klimatyzacji samochodowej, ponieważ zainstalowanie zwykłego będzie droższe. Operacja trwa dość długo i jest trudna, ale ma pewną zaletę: praca agregatu chłodniczego nie jest uzależniona od silnika.

Jak zrobić klimatyzator z wentylatora w domu? Istnieje kilka głównych sposobów, dzięki którym można zrobić prawdziwy klimatyzator z domowego wentylatora. Są dość proste i nie wymagają od Ciebie dużego wysiłku i kosztów.

Wysokiej jakości i dobry klimatyzator jest bardzo drogi, dodatkowo zużywa dużo energii elektrycznej. Jednak w dzisiejszych czasach bardzo trudno obejść się bez tego klimatycznego urządzenia, zwłaszcza podczas nieznośnych letnich upałów, jedynym ratunkiem jest klimatyzacja. Jeśli nie masz jeszcze możliwości zainstalowania klimatyzatora w swoim mieszkaniu, możesz uratować się od szalonego upału za pomocą różnych środków ludowych.

Na przykład, możesz okresowo ochłodzić się zimnym prysznicem lub okazjonalnie spryskać ciało i twarz zimną wodą z butelki z rozpylaczem. Dodatkowo okna w pokoju można przykleić specjalną folią lub przykryć grubymi zasłonami lub roletami. Jednak liderem wśród wszystkich istniejących środków ludowych do walki z upałem jest klimatyzator domowy. Istnieje kilka sposobów na stworzenie własnego klimatyzatora, ale najczęstszym jest klimatyzator wykonany z wentylatora.

 1. Pierwszym sposobem na wykonanie klimatyzatora z konwencjonalnego wentylatora jest użycie butelek wypełnionych zimną wodą. Taki klimatyzator domowy nadaje się do chłodzenia pomieszczeń, które nie mają dużej powierzchni. Aby stworzyć takie klimatyczne urządzenie, będziesz potrzebować domowego wentylatora i kilku plastikowych butelek (możesz również użyć szklanych butelek lub puszek po piwie).

Napełnij butelki bardzo zimną wodą (najlepiej lodem) i umieść je w jednej linii, przy czym odległość między butelkami powinna wynosić około dwóch centymetrów. Te szczeliny są niezbędne do przejścia strumieni powietrza.

Umieść wentylator za tą linią i włącz go.

Nie zapomnij o okresowej wymianie wody butelkowanej.

 1. Możesz również zrobić klimatyzator domowy z węża i miedzianej rurki. Ten model urządzenia klimatycznego jest bardziej odpowiedni do pomieszczeń średniej wielkości. Do wykonania takiego klimatyzatora potrzebny jest wentylator i dość długa miedziana rurka (jeśli nie ma możliwości dokupienia miedzianej rurki, można użyć zwykłego gumowego węża, również wystarczająco długiego).

Owiń miedzianą rurkę (gumowy wąż) wokół kratki ochronnej wentylatora. W takim przypadku między zwojami rury należy pozostawić szczeliny na przepływ powietrza (upewnij się, że nie ma ostrych krzywizn). W rezultacie powinieneś otrzymać coś, co wygląda jak grzejnik.

Podłącz jeden koniec miedzianej rurki lub węża do miksera, a drugi opuść do zlewu lub wanny.

Zablokuj urządzenie w tej pozycji.

Otwórz zimną wodę, ciśnienie musi być niskie i włącz wentylator.

Skieruj strumień zimnego powietrza w pożądanym kierunku.

 1. Możesz też spróbować zrobić bardziej zaawansowaną odżywkę z plastikowych butelek. Ten projekt składa się z małego wentylatora, taśmy piankowej i plastikowych butelek, podczas gdy potrzebujesz dwóch dwulitrowych butelek i trzech półlitrowych butelek.

Wytnij dolne części z dużych butelek i wywierć w nich otwory, w pierwszej powinno być na dole, a w drugiej – z boku.

Owiń wentylator taśmą piankową.

Umieść wentylator między dwoma wyciętymi plastikowymi spodami, dno powinno znajdować się w miejscu, w którym zrobiono otwór z boku.

Odetnij spód dwóch pokrywek.

Weź dużą plastikową butelkę z odciętym dnem i przesuń szyję przez otwór z boku małej butelki. Zabezpiecz tę konstrukcję za pomocą nasadki do cięcia. Aby to zrobić, wsuń go do półlitrowej butelki i za pomocą długiego noża (lub szpikulca) nakręć wieczko na szyjkę dwulitrowej butelki (ta operacja jest najbardziej zabawna w procesie tworzenia domowy balsam). Następnie obróć małą szklankę prostopadle do osi dużej szklanki. W ten sam sposób przymocuj drugą półlitrową butelkę do małej butelki. Powinien obracać się prostopadle do osi pierwszej butelki.

Na konstrukcji, wewnątrz której znajduje się wentylator, umieść trzecią małą szklankę wypełnioną lodem, od dołu do dołu, przykryj ją na górze dużą szklanką z dwoma jednolitrowymi butelkami obracającymi się na podłodze. Klimatyzator domowy jest gotowy. Obracaj małe butelki w dwóch osiach, aby dostosować kierunek przepływu schłodzonego powietrza.

W gorące letnie dni wielu z nas wybiera się do daczy lub wiejskiego domu. Jednocześnie nie każdy ma tam kompletny system podziału.

Polecana firma montująca klimatyzatory na Śląsku, Wielowieś, Gliwice, Toszek: https://www.eksperci-klimatyzacji.pl/kontakt/

Oczywiście możesz wyjść z sytuacji, instalując opcję mobilną. Ale nawet tutaj są problemy z podłączeniem i usunięciem gorącego powietrza.

Co robić? Cierpi na upał? W sumie istnieje co najmniej pięć sposobów na montaż sprzętu AGD, który może częściowo zastąpić profesjonalny klimatyzator.

Można je wykonać w domu bez specjalnej wiedzy z zakresu fizyki cieplnej i specjalnych umiejętności brygadzisty. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim tym metodom, od tych nieefektywnych po takie, które znacznie obniżą temperaturę o kilka stopni i spędzą komfortowy weekend na wsi.

Oceń: