Posiadanie dużej działki z wymarzonym domem oraz ogrodem to cel wielu osób w każdym przedziale wiekowym. Co jednak zrobić, aby taka działka za każdym razem prezentowała się wyjątkowo i zjawiskowo? Zasadzić na niej drzewa! W dużych ogrodach sprawdzi się wiele odmian drzew, których podstawowym zadaniem jest zacienienie domu, odgrodzenie się od sąsiadów i przechodniów oraz urozmaicenie charakteru całej posesji. Na jakie drzewa warto postawić w pierwszej kolejności?

Topola

Absolutnym numerem jeden na liście jest topola. Czemu? Przede wszystkim ze względu na szybkie tempo wzrostu. Jednocześnie topole świetnie chronią posesję przed wiatrem, nadmierną dawką promieniowania słonecznego oraz niechcianymi spojrzeniami przechodniów. Ich niezaprzeczalną zaletą jest też nienaganna prezencja. Topole zyskują na popularności m.in. ze względu na to, że na nieco większych obszarach można z nich utworzyć elegancką alejkę drzewną.

Klon

Kolejną propozycją na liście jest oczywiście klon. Dlaczego warto stawiać właśnie na to drzewo? Z kilku prostych powodów, a mianowicie:

  • ma szeroką i regularną koronę,
  • liście klonu zachowują swój nietuzinkowy kolor przez bardzo długi czas,
  • klony świetnie radzą sobie z ewentualnymi podcięciami i słońcem.

Wszystkie te zalety doprowadzają do tego, że klony chętnie sadzi się nie tylko na większych działkach przy prywatnych posesjach, ale też w parkach i na skwerach. Ich charakterystyczną cechą jest to, że mogą urosnąć nawet do 7-8 metrów. 

Buk

W dużych przydomowych ogrodach doskonale sprawdzi się też buk. Dlaczego? Z całą pewnością ze względu na to, że jest to malownicze drzewo, które skutecznie ożywi całą posesję i nada jej wyjątkowego charakteru. Goście, którzy będą przychodzić na działkę, na której pojawi się buk od razu go zauważą i docenią. Buki charakteryzują się finezyjnym kształtem, zielonymi liśćmi latem oraz pomarańczowymi i żółtymi jesienią oraz doskonałymi właściwościami ochronnymi przed wiatrem i spojrzeniami sąsiadów. To idealna opcja, aby zagwarantować sobie odrobinę cienia, np. wtedy, gdy chce się zdrzemnąć lub zrelaksować przy dobrej książce lub filmie.

Dąb

Doskonałą alternatywą dla wszystkich powyższych propozycji okaże się dąb. Co konkretnie przemawia za dębami? Na pewno takie czynniki, jak:

  • różnorodność – do wyboru są dęby szypułkowe oraz czerwone,
  • umiejętność radzenia sobie z dużą dawką promieni słonecznych,
  • skuteczne zacienienie prywatnej posesji,
  • przebarwianie zielonych liści (letnich) na żółte (jesienią).

Każda zainteresowana osoba sama musi zadecydować o tym, czy lepszym wyborem będzie dla niej odmiana o wąskim pokroju z przylegającymi do pnia gałęziami czy też może odmiany z rozłożystymi koronami.

Wiąz

Wiąz to jedna z najciekawszych opcji dla najbardziej wymagających osób. Czemu tak się dzieje? Jest to drzewo nieco inne od tych, które zostały wspomniane wyżej. Wiąz posiada bardzo szeroką koronę, która może osiągnąć nawet do 4,5-5 metrów, natomiast wysokość pnia waha się w granicach 3-4 metrów. Godne podkreślenia jest to, że tego typu drzewa mają bardzo oryginalny kształt oraz wygląd – nieco zwisający. Liście będą zatem rosnąć w dół. Z tego też względu wiąz można wykorzystać jako element dekoracyjny lub ochronny. Świetnie sprawdzi się w formie parasola nad niewielką altanką lub meblami ogrodowymi (stoły, ławeczki). Każdy właściciel dużego ogrodu będzie mógł pod nim przysiąść i skupić się na swobodnym wypoczynku na świeżym powietrzu lub też przyjemnej i wielogodzinnej konwersacji z bliską rodziną i znajomymi. 

Oceń: