Cięcie strumieniem wody – średni koszt eksploatacji maszyny do cięcia wodą może sięgać od dwudziestu do trzydziestu pięciu dolarów za godzinę. Większość kosztów pochodzi z zużywalnego ścierniwa i ma wzrost jakościowy w zależności od liczby głowic tnących i ciśnienia wody.

Umów się na usługę ciecia wodą: https://www.ciecie-waterjet.pl/

Teraz, ile kosztuje cięcie strumieniem wody, zależy od wielu czynników. Koszt materiałów eksploatacyjnych i energii nie jest w tym przypadku jedynym wyznacznikiem. 

Maszyna do cięcia wodą

Maszyna do cięcia wodą, znana również jako urządzenie do cięcia strumieniem wody lub waterjet, to zaawansowane narzędzie służące do precyzyjnego cięcia różnorodnych materiałów. Oto jak działa ta technologia:

Zasada Działania Maszyny do Cięcia Wodą

 1. Generowanie Wysokiego Ciśnienia: Maszyna wykorzystuje wysokociśnieniową pompę do generowania strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu, często przekraczającym 6000 barów.
 2. Dodanie Ściernej Substancji: Do strumienia wody często dodaje się ścierne materiały, takie jak granat, co pozwala na cięcie twardszych materiałów, takich jak metal, kamień czy szkło.
 3. Precyzyjne Cięcie: Woda wypływająca z dyszy pod ogromnym ciśnieniem pozwala na precyzyjne cięcie materiału, bez generowania ciepła, co jest korzystne przy obróbce materiałów wrażliwych na temperaturę.
 4. Sterowanie Komputerowe: Cięcie jest sterowane komputerowo (CNC), co pozwala na bardzo dokładne i powtarzalne cięcia według zaprogramowanych wzorów.

Zalety Maszyny do Cięcia Wodą

 • Wszechstronność: Możliwość cięcia szerokiej gamy materiałów.
 • Brak Wpływu Ciepła: Nie wprowadza stresu termicznego w materiał, co jest ważne przy obróbce metali i innych wrażliwych materiałów.
 • Precyzja: Wysoka dokładność cięcia, pozwalająca na tworzenie skomplikowanych kształtów.
 • Bezpieczeństwo: Brak emisji szkodliwych gazów czy pyłów.

Cena Maszyny do Cięcia Wodą

 • Zakres Cenowy: Cena maszyn do cięcia wodą jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, zdolności cięcia, marka i dodatkowe funkcje. Ceny mogą wahać się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilkuset tysięcy złotych.
 • Czynniki Wpływające na Cenę: Do czynników tych należą wielkość stołu roboczego, maksymalne ciśnienie pompy, rodzaj systemu sterowania CNC, a także dodatkowe funkcje, takie jak systemy odzyskiwania wody czy zaawansowane oprogramowanie.

Maszyna do cięcia wodą jest niezwykle wszechstronnym narzędziem, pozwalającym na precyzyjne cięcie różnorodnych materiałów bez wprowadzania stresu termicznego. Cena urządzenia zależy od wielu czynników, w tym od specyfikacji technicznych i dodatkowych funkcji. Jest to inwestycja szczególnie opłacalna w przemyśle wymagającym wysokiej precyzji cięcia.

Ceny cięcia wodą – Sosnowiec, Katowice

Cennik cięcia wodą, ceny

Kafle, spieki, gresy o grubości do 10mm

Cięcie proste za 1 metr bieżący cięcia:

 • kafle o długości do 120 cm – 30,00 zł
 • kafle o długości powyżej 120 cm – 40,00 zł

Cięcie pod kątem za 1 metr bieżący cięcia:

 • kafle o długości do 120 cm – 45 zł
 • kafle o długości pow. 120 cm – 55 zł

Kafle, spieki, gresy o grubości od 10 do 20 mm

Cięcie proste za 1 metr bieżący cięcia:

 • kafle o długości do 120 cm – 60,00 zł
 • kafle o długości powyżej 120 cm – 80,00 zł

Cięcie pod kątem za 1 metr bieżący cięcia:

 • kafle o długości do 120 cm – 90 zł
 • kafle o długości pow. 120 cm – 110 zł

Przygotowanie pliku roboczego:   od 50 zł, w zależności od stopnia skomplikowania.

Wycinanie otworów i elementów małych – wycena indywidualna

Cięcie pozostałych materiałów takich jak stal, guma, granit, drewno itd – wycena indywidualna na podstawie pliku dxf, dwg.

UWAGA!   Minimalna cena każdego zlecenia   – 150 zł
Podane powyżej ceny są orientacyjnymi cenami netto.
 Zastrzegamy sobie prawo do zmiany cen w zależności od rodzaju materiału dostarczonego przez klienta, oraz rodzaju elementów do wycięcia.

Ważne informacje na temat materiałów powierzonych

Nie odpowiadamy za pęknięcia, ukruszenia itp. spowodowane wadami materiału lub naprężeniami podczas cięcia.

Prosimy wziąć pod uwagę fakt, że należy uwzględnić kilka sztuk kafli więcej na ewentualne straty!

Czy cięcie strumieniem wody jest drogie?

Tak, koszty cięcia strumieniem wody są wysokie, głównie ze względu na ceny ścierniwa czyli cennę robi garent, ale nie do tego stopnia, że ​​są nie do zniesienia. Koszty cięcia strumieniem wody zależą od wielu czynników. Jest koszt opłacenia operatora. Materiały eksploatacyjne, takie jak woda, paliwo i materiały ścierne również zwiększają całkowity koszt.

To jest sam surowy wydatek. Poziom ciśnienia również znacznie zwiększa koszty. Grubsze materiały wymagają więcej mocy do cięcia, a także więcej czasu. Więc tak, cięcie strumieniem wody jest dość ekspansywne.

Czy koszt zależy od materiału?

Waterjet Śląsk może ciąć mnóstwo materiałów z doskonałą precyzją. Materiały, z którymi pracujesz, określają, ile nacisku będziesz musiał użyć.

Waterjet może przecinać stal węglową, stal nierdzewną, płytki wielkoformatowe, aluminium, tytan, miedź, a nawet szkło. Różne materiały mają różne poziomy wytrzymałości. 

Na koszt cięcia strumieniem wody wpływa nie tylko naturalna gęstość materiału. Ważnym czynnikiem jest również grubość materiału, z którym pracujesz. Standardowy strumień wody może przeciąć tytan o grubości do 17 cm.

Wyższe HP jest ogólnie lepsze dla grubszego materiału, ponieważ przyspiesza cały proces. Zwiększenie HP zwiększyłoby również zużycie ścierniwa i zużycie energii. Jest to jednak ostatecznie mniej kosztowne niż marnowanie cennego materiału i czasu na uruchamianie go przy niższych HP.

Jakie są koszty cięcia strumieniem wody?

Jak wspomniałem wcześniej, istnieje wiele czynników, które decydują o całkowitym koszcie cięcia strumieniem wody. Wyjaśnię teraz szczegółowo każdy z nich, abyś mógł mieć ogólne pojęcie o całkowitym koszcie.

 • Materiał Ścierny

Ścierniwo to mineralny składnik mieszanki, który działa jak ostrza strumienia wody. Najczęściej używanymi materiałami są piasek, granat, węglik krzemu itp. Zwykle koszt wynosi około 25 centów za funt, inne materiały ścierne są w podobnym zakresie cenowym.

Przeciętny strumień wody zużywa około 3 funtów ścierniwa na minutę, więc koszt dość szybko się zwiększa. Może to być od 100 $ do 150 $ dziennie, ale generalnie zależy to od tego, jak długo planujesz używać strumienia wody. Całkowity koszt może ostatecznie ułożyć się w wysokości do 50 000 $ rocznie, a to skromne szacunki. Jednak proces taki jest tańszy jak cięcie laserowe metalu nadal bardzo często stosowane.

Możesz jednak poddać recyklingowi materiał ścierny. Możesz przerobić ten sam materiał ścierny jeszcze kilka razy, zanim stracą swoją przewagę. Moc cięcia wzrasta z każdym kolejnym cyklem, ponieważ mniejsze ziarna mają ostrzejsze krawędzie. Ale w końcu tracą przewagę po kilku cyklach.

Mimo że błoto pośniegowe można poddać recyklingowi, nadal stanowi to ponad połowę kosztów korzystania z strumienia wody.

 • Części zamienne

Cięcie wodą przecinają wszystko za pomocą błota pośniegowego z dodatkiem ścierniwa pod wysokim ciśnieniem. Metoda jest skuteczna dzięki skoncentrowanemu naciskowi. Jednak nacisk ma wpływ nie tylko na cięty materiał.

Niektóre części strumienia wody również cierpią z powodu siły i ostatecznie ulegają zużyciu. Te części muszą być często wymieniane, gdy ulegają pewnemu zużyciu. Najczęściej wymienianymi częściami są uszczelki pompy i rurki skupiające.

Roczny koszt tych wymian może sięgać od 15 000 do 25 000 USD. Jest to więc drugi co do wielkości koszt korzystania z waterjeta.

 • Elektryczność

Zużycie energii przez Water Jet jest umiarkowane w porównaniu do innych przecinarek klasy przemysłowej. Zużycie energii w dużej mierze zależy od materiału, z jakim pracujesz. Grube materiały wymagałyby większego zużycia, ponieważ musiałbyś podnieść HP do 90.

Całkowity roczny koszt eksploatacji strumienia wody może z łatwością osiągnąć nawet 10 000 USD. To przybliżone oszacowanie, ale koszt zużycia energii wynosi około 10% całkowitego kosztu uruchomienia strumienia wody. 10% całkowitego kosztu to niewiele w porównaniu z kosztem materiału ściernego.

 • Konsumpcja wody

Woda jest największym zasobem zużywalnym dla przecinaka wodnego. Przeciętny strumień wody zużywa od 0,5 do 1,5 galona wody na minutę. Ilość zużywanej wody zależy wyłącznie od wielkości kryzy.

Woda to średnio około trzech dolarów za tysiąc galonów. Tak więc roczny koszt nigdy nie może przekroczyć 3000 USD.

Koszt zużycia wody wynosi tylko około 3-5% całkowitego kosztu używania strumienia wody, mimo że jest to największa ilość zużywalnego zasobu. To dlatego, że recykling wody jest znacznie łatwiejszy niż recykling materiałów ściernych.

Możesz poddać recyklingowi do 90% wody za pomocą przyzwoitego systemu pętli. Może działać, o ile jest wystarczająco czysty.

Tutaj możesz zamówić meble ze spieków kwarcowych:

 • BLATY KUCHENNE ZE SPIEKÓW KWARCOWYCH
 • STOŁY ZE SPIEKÓW KWARCOWYCH
 • DONICE ZE SPIEKÓW KWARCOWYCH
 • PARAPETY ZE SPIEKÓW KWARCOWYCH
 • UMYWALKI ZE SPIEKÓW KWARCOWYCH

Wniosek

Koszt uruchomienia przeciętnego strumienia wody nie przekracza 35 dolarów, więc kompromis nie jest taki zły. Ponadto mają doskonałą zdolność do recyklingu, co znacznie obniża ogólny koszt.

Prawie 70% kosztów pochodzi z materiałów ściernych, jeśli uda ci się dobrze sprzedać materiały ścierne, możesz znacznie obniżyć wydatki. Jeśli tak się stanie, największym wydatkiem będą części zużywające się.

Porównanie z cięciem laserem

Firma Gulajski oferuje usługi cięcia laserowego, które gwarantują jakość, precyzję oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Wykorzystując nowoczesną technologię, są w stanie zaoferować nie tylko dokładne cięcie, ale również szeroką gamę kształtów i wzorów, które mogą wyciąć z różnych materiałów.

Zalety cięcia laserowego

 1. Dokładność i precyzja: Cięcie laserowe umożliwia wykonanie precyzyjnych i czystych cięć, które są zgodne z wymaganiami Twojego projektu.
 2. Szybkość i efektywność: Cięcie laserowe jest szybsze i bardziej efektywne niż tradycyjne metody cięcia, co pozwala na oferowanie konkurencyjnych cen za usługi.
 3. Wszechstronność: Cięcie laserowe pozwala na wycinanie detali z różnych materiałów, co jest niezbędne dla zapewnienia stabilnej konstrukcji produktów.

Firma Gulajski świadczy usługi cięcia głównie dla klientów z województwa Śląskiego oraz Opolskiego. Wykorzystują cięcie laserowe do produkcji precyzyjnych detali z metalu, które stanowią kluczowe elementy ich produktów, takich jak klapy dymowe i elementy konstrukcyjne wyłazów dachowych.

Skontaktuj się z firmą Gulajski

Jeśli jesteś zainteresowany usługami cięcia laserowego, skontaktuj się z firmą Gulajski. Możesz napisać do nich na adres laser@gulajski.pl. Zaufaj doświadczeniu i profesjonalizmowi firmy Gulajski i skorzystaj z ich oferty – na pewno będziesz zadowolony z efektów.

Firma Gulajski oferuje również usługi obróbki blacharskiej. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej obróbki blachy, skontaktuj się z nimi. Dzięki doświadczeniu i nowoczesnym technologiom, są w stanie zaoferować usługi najwyższej jakości. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz cięcia laserowego, czy obróbki blacharskiej, firma Gulajski jest gotowa, aby pomóc. Skontaktuj się z nimi już dziś, aby dowiedzieć się więcej.

Oceń: