W ostatnim czasie rynek oferuje stosunkowo szeroką gamę oczyszczalni ścieków o małej wydajności, pochodzących zarówno od producentów krajowych, jak i zagranicznych. W takim przypadku przyszły właściciel oczyszczalni staje przed dylematem, jakiego producenta i jaką oczyszczalnię wybrać. Zwykle do oczyszczania niewielkich ilości ścieków stosuje się dwa typy oczyszczalni: napowietrzanie i oczyszczalnie beztlenowe – szamba z zastosowaniem klap zwrotnych. Oto pytanie: które z tych urządzeń wybrać?
Każde z wymienionych urządzeń ma swoje zalety i wady. Dlatego też, dostarczając konsumentom oczyszczalnie ścieków o innej zasadzie działania, nie możemy w pełni preferować żadnej z wymienionych metod oczyszczania. Aby rozwiązać ten problem, potencjalny właściciel instalacji musi dokonać dokładnego porównania technicznego i ekonomicznego oczyszczalni dostępnych na rynku.
Co ciekawe, jeśli chodzi o oczyszczalnie ścieków bytowych czyli szamb, to nadal istnieje możliwość wyboru systemu „trzech studni” lub kanalizacji. Dziedzictwo „trzech studni”, nie ma wzmianki o możliwości zaprojektowania takiego systemu oczyszczania ścieków w żadnym dokumencie normatywnym środowiskowym. To jest ocena prawna. Ale jeśli chodzi o taki system oczyszczania ścieków, nie można również zapominać o czynniku ludzkim, o tym, że ścieki nie spełniają wymagań środowiskowych i nie mogą być odprowadzane do otwartych zbiorników wodnych.
W odniesieniu do małych oczyszczalni ścieków, chciałbym zwrócić uwagę konsumentów na fakt, że rynek stara się, aby technologiczne systemy oczyszczania ścieków były jak najbardziej energooszczędne. Chociaż koszty eksploatacji beztlenowych oczyszczalni ścieków, szamb są w pierwszym przypadku niższe w porównaniu z oczyszczalniami napowietrzającymi, chcę zwrócić uwagę konsumentów na koszty instalacji i czas pracy systemu oczyszczania ścieków.
- wywóz nieczystości płynnych zabrze
- wywóz nieczystości płynnych gliwice
- wywóz oczyszczalni zabrze
- wywóz oczyszczalni gliwice
- wywóz z oczyszczalni zabrze
- wywóz z oczyszczalni gliwice
- wywóz nieczystości gliwice
- wywóz nieczystości zabrze
Beztlenowe oczyszczalnie ścieków
Choć eksploatacja szamba nie wymaga zużycia energii elektrycznej, jedną z wad tego typu urządzeń jest fakt, że ścieki po oczyszczalni beztlenowej nie spełniają norm środowiskowych. Generalnie po oczyszczalni ścieków należy zastosować dodatkowe oczyszczanie. Zwykle jest to instalacja pewnego rodzaju systemów filtracyjnych oraz wywóz szamba.
Niezależnie od tego, czy zainstalowano system infiltracji roślin lub gleby (trzcina, piasek, żwir, piasek, torf itp.), Czy też nowoczesny system biofiltracji do dodatkowego oczyszczania ścieków, jedną z wad takiego systemu jest znaczne zwiększenie wymaganej powierzchni. do instalacji wspólnego systemu oczyszczania ścieków, ale należy również zachować wymagania sanitarne i higieniczne.
Dodatkowe oczyszczanie ścieków za pomocą systemów filtracyjnych wymaga co najmniej 10 m2. m powierzchni. Dodatkowo powiększa się strefa ochrony sanitarnej – obszar terenu pomiędzy oczyszczalnią ścieków a budynkami mieszkalnymi. Wielkość strefy sanitarnej zależy zarówno od wydajności oczyszczalni, jak i od jej rodzaju. W przypadku montażu studni filtracyjnej lub określonego typu podziemnego pola filtracyjnego wielkość strefy ochrony sanitarnej wynosi 8 i 15 m.
Inną ważną kwestią jest to, że wydajność systemu filtracji zależy od jego prawidłowej instalacji, aby uniknąć negatywnego wpływu na środowisko. A przecież oczyszczalnie ścieków typu beztlenowego (szamba) działają bez większego wysiłku człowieka, ale ich intensywności nie można zwiększyć poprzez zwiększenie ilości ścieków, a zwłaszcza ich zanieczyszczenia.
Jednak najważniejszym czynnikiem przy stosowaniu takich systemów oczyszczania ścieków jest to, że gleba i wody gruntowe są nieuchronnie zanieczyszczone na danym terenie, monitoring środowiska jest trudny, ale nie ma zbyt długiego (6-7 lat) efektywnego czasu pracy systemu filtracji, tj. system filtracji przy demontażu lub „zakopaniu” starego.



OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW POWIETRZNYCH



Chociaż stały dopływ rozpuszczonego tlenu jest niezbędny do podtrzymania żywotnej aktywności mikroorganizmów w napowietrzających oczyszczalniach ścieków, to zużycie energii elektrycznej jest minimalne (w zależności od wydajności oczyszczalni zainstalowana jest mała dmuchawa o mocy 0,06 – 0,23 kW), tego typu oczyszczalnia osiąga wysoki stopień oczyszczania i oczyszczania ścieków. ścieki spełniają wymagania środowiskowe; oczyszczone ścieki – czyste i bezwonne.
Dlatego ścieki po oczyszczeniu mogą być odprowadzane do otwartych zbiorników wodnych i nie jest wymagany żaden dodatkowy sprzęt filtrujący; Oznacza to, że instalacja tlenowej oczyszczalni ścieków oszczędza miejsce.