RCB_zagrozenia_zimowe3-2

Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla w domu? Ten podstępny tlenek węgla


Sześć osób zginęło w podwyższonym budynku na Śląsku w okolicach Zabrza i Gliwic. Najpierw media mówiły o zapachu gazu, jaki odczuwali mieszkańcy, potem pojawiła się wersja tlenku węgla. Staramy się to rozgryźć z pomocą specjalistów.

Mieszkańcy Zabrza i Gliwic skontaktowali się rano z serwisem gazowym, ale nie znaleziono wycieków. W powietrzu po jej słowach znalazła butan, ale nie zarejestrowała usterki.

Syn zmarłego starszego małżeństwa znalazł w mieszkaniu zwłoki rodziców, a potem przyjechali lekarze, policja, serwis benzynowy. Wieczorem zauważyli, że w jednym z mieszkań, w którym mieszka inna rodzina, pies nie szczeka. Okazało się, że oni też zginęli.

Nie ma jeszcze informacji, co to spowodowało.

KTÓRY GAZ JEST NIEBEZPIECZNY: GAZ DOMOWY CZY TLENEK WĘGLA?


Ważne jest, aby zrozumieć, że zarówno gazy domowe, jak i tlenek węgla są bardzo niebezpieczne. Wyciek z gospodarstwa domowego, który poczujesz , ma silny specyficzny zapach. Do zapachu dodaje się zapach – zapach.

A tutaj tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny , człowiek prawie go nie czuje. Ale są specjalne czujniki, które są swobodnie sprzedawane w sklepach i są podobne do czujek pożarowych. To prawda, że ​​rzadko są instalowane w mieszkaniach, głównie w domach prywatnych z kuchenkami gazowymi lub kotłami. Czujnik może pracować autonomicznie przez prawie rok z baterii. Ale baterie należy regularnie wymieniać.

Gaz domowy nagromadzony w pomieszczeniu przy najmniejszej iskrze może spowodować wybuch. Tlenek węgla jest niebezpieczny w przypadku wdychania: osoba traci przytomność i umiera z powodu niedoboru tlenu.

GDZIE TLENEK WĘGLA MOŻE PRZEJŚĆ DO MIESZKANIA?


Najczęstszą przyczyną jest wydzielanie się tlenku węgla podczas pożaru. Co więcej, okazuje się, że inne substancje uwalniane podczas spalania mogą być znacznie bardziej niebezpieczne.

W dymie jest tak dużo chemikaliów, że tlenek węgla staje się zagrożeniem drugorzędnym – wyjaśnia sekretarz prasowy Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Ratunkowego Witalij Dembowski … – Często uwalnianych jest wiele substancji, w tym te z kategorii cyjanków. Na przykład kwas cyjanowodorowy, który jest uwalniany podczas spalania gumy piankowej, może być wchłaniany bezpośrednio przez skórę i powoduje śmierć toksycznego zatrucia.

Ogień może nie być w twoim mieszkaniu, ale tlenek węgla może przedostać się przez wentylację.

Ale nawet jeśli nie ma ognia, w pomieszczeniu może gromadzić się tlenek węgla. Często takie problemy występują w prywatnych domach, w których jest ogrzewanie lub kocioł na kuchenkę gazową … Wsunęli amortyzator do pieca wcześnie, a tlenek węgla gromadziłby się w pomieszczeniu.

W apartamentowcu może wystąpić nie tylko podczas pożaru. Na przykład, jeśli ktoś zdecydował się włączyć palniki na kuchence na długi czas, aby się rozgrzać, a wentylacja kuchni nie działa. Lub jeśli w mieszkaniu jest gazowy podgrzewacz wody, a komin jest zatkany.

Jeśli wentylacja w pomieszczeniu zostanie zakłócona i na przykład piec jest włączony, prędzej czy później stężenie tlenku węgla stanie się krytyczne, wyjaśnia fachowiec. – Gotowanie na kuchence to bezpieczny proces. Ale nikt nie gotuje godzinami. A niektórzy celowo zamykają okna i zatykają wentylację, aby utrzymać ciepło w mieszkaniu. Ale wentylacja jest specjalnie zaprojektowana, aby powietrze krążyło prawidłowo.

CO JEST NIEBEZPIECZNE Z TLENKIEM WĘGLA?


Blokuje hemoglobinę we krwi. Hemoglobina odpowiada za dostarczanie tlenu do tkanek i narządów, głównie mózgu.

Wdychanie tlenku węgla jest równoznaczne z przecinaniem żył, mówi Fachowiec w kominiarstwie. – Gaz dostaje się do krwiobiegu i przechodzi przez cały cykl przez nasze ciało. Ale kiedy robisz wydech, to nigdzie nie pójdzie, zostanie. Osoba zaczyna umierać od tlenu. A pierwszym, który na to reaguje, jest centralny układ nerwowy , nasz mózg: połączenia nerwowe są zerwane, a mózg zaczyna wydawać ciału słabe polecenia.

Przyczyny tlenku węgla w kolumnie

  • Główny katalizator CO: słaba mieszanina powietrze-gaz; paliwo spala się z małą, niewystarczającą ilością tlenu. W procesie spalania powstają niezwykle toksyczne gazy tlenku węgla. Przyczynami naruszeń i produkcji CO są:
  • Wadliwe podgrzewacze wody – zatkane dysze, brak czujnika tlenku węgla, tłumienie palnika pilotowego (dla modeli półautomatycznych). W tym ostatnim przypadku zatrucie nie następuje poprzez produkt spalania, ale bezpośrednio z samego metanu.
  • Naruszenie zasad podłączania podgrzewacza wody – najczęstsze przyczyny tragedii. Zatrucie tlenkiem węgla występuje podczas pracy kolumny gazowej:
  • jeśli w kuchni zainstalowano wymuszony kaptur ewakuacyjny;
  • przewody kominowe są uszkodzone lub zrzucone;
  • niedostateczna substytucja powietrza (zgodnie z dokumentami potrójnej regulacji);
  • niewystarczająca przyczepność.
  • W normalnym stanie pracy chwilowej podgrzewaczy wody, gdy woda jest podgrzewana, pewna ilość pary wodnej i dwutlenku węgla będzie emitowane – całkowicie nieszkodliwe dla człowieka.
5/5 - (1 vote)