Wybieramy komin

Oddzielny komin jest wymagany dla każdej jednostki opalanej paliwem stałym lub ciekłym.

Komin może mieć kilka otworów (szachtów), ale każdy system ogrzewania czy nawet wentylacji powinien mieć osobny szacht w kominie. To prawda, że ​​nowoczesne technologie pozwalają na podłączenie kilku elementów grzejnych do jednego kanału. Ta metoda połączenia wymaga pewnych obliczeń, dlatego należy pamiętać, aby powierzyć tę pracę tylko profesjonalistom.

Słaby lub odwrócony ciąg, przebarwienia komina, nieprzyjemny zapach, pożary to najczęstsze przyczyny lekkomyślności i nieodpowiedzialnego podejścia do tematu komina. Efektywność, trwałość, bezpieczeństwo, a nawet konstrukcja komina zależą od prawidłowego doboru miejsca na komin, jego montażu i jakości materiałów.

Wcześniej w prywatnym domu był jeden komin i to wystarczyło. Współczesne domy oprócz kotła grzewczego posiadają zwykle również kominek lub alternatywne urządzenie grzewcze oraz kilka szybów wentylacyjnych. Dlatego nowoczesny dom prywatny ma jeden duży komin podzielony na kilka oddzielnych kanałów lub kilka kominów wolnostojących.

Projektując komin dla domu, najbardziej idealną i najtańszą opcją jest posiadanie pojedynczego, kombinowanego komina z kilkoma oddzielonymi od siebie kanałami zarówno dla wentylacji, jak i różnych urządzeń grzewczych.

Komin kotłowni i komin kominkowy to ogrzewane urządzenia o różnych funkcjach, które wymagają oddzielnych kanałów oddymiających.

Kominki można łączyć na dwa sposoby. Proste – gdy kominek łączy się z kominem trójdrogowo do osobno zainstalowanego za nim komina. Francuski – gdy komin jest zainstalowany nad kominkiem. Wersja francuska jest wygodna, ponieważ kominek łączy się bezpośrednio z kominem, bez żadnych skrętów. Taki komin nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, nie ma niepotrzebnego otworu czyszczącego, więc będzie krótszy, co oznacza, że ​​można poczynić oszczędności.

Odpowiedni komin to gwarancja bezpieczeństwa!

Efektywność i bezpieczeństwo Twojego systemu grzewczego zależy od tego, jak prawidłowo zainstalowany i z jakich materiałów jest wykonany Twój komin.

Zazwyczaj buduje się kominy, do których podłączane są piece grzewcze opalane np. pelletem lub otwarte kominki opalane otwartym płomieniem. Takie spalarnie (jak również kotły na paliwo stałe działające na zasadzie wytwarzania gazu) nie powodują wysokich temperatur, więc na ścianach komina gromadzi się warstwa sadzy. Ponieważ nie powoduje wysokich temperatur, ta warstwa sadzy ostatecznie zamienia się w smołę. Taki komin może zapalić się od iskry i nie jest to rzadkie. 

W przypadku pożaru temperatura w kominie może dochodzić do +1100 0 C.

Nagromadzona sadza w kominie zmniejsza ciąg i sprawia, że ​​palenisko jest nieefektywne.


W salonach urządzeń grzewczych sprzedawane są specjalne szczotki do czyszczenia kominów. Do górnej części przymocowana jest lina lub lina, a do drugiej ciężarek. Pędzle takie jak kominy, mają różne kształty (kwadratowe, okrągłe).

Bezpieczeństwo komina

Wiele osób nawet o tym nie myśli i nie zwraca uwagi na komin, który jest bardzo ważnym urządzeniem inżynieryjnym domu. Jest to również jedna z najczęstszych przyczyn pożarów.

Często słyszymy w radiu i telewizji: przyczyną pożaru była sadza w kominie. Przeanalizujmy, dlaczego tak się dzieje. Jeśli komin pozostaje bez opieki i jest nieoczyszczony, to na dłuższą metę na jego ścianach gromadzi się gruba warstwa sadzy, która w każdej chwili może się zapalić. Dlatego budując komin z cegieł należy zachować bezpieczne odległości między stropem – podłogą, stropem – stropem dachowym, gdyż w tych miejscach najczęściej dochodzi do pożaru, gdy komin się zapali.

Wkład w kominie
znacznie zwiększa bezpieczeństwo i trwałość komina.
W hurtowniach producentów wkładów kominowych można znaleźć specjalne środki antykorozyjne – katalizator spalania sadzy, różne środki do czyszczenia kominów.

komin naprawa frezowanie Jaki powinien być komin?
bezpieczeństwo kominów w systemach grzewczych


Wkłady Kominowe

Nowoczesne systemy kominowe są znacznie bardziej zaawansowane w porównaniu do kominów ceglanych z dawnych czasów. Dzięki swojej wszechstronności, łatwemu montażowi i szybkiemu montażowi, jednym z najpopularniejszych dzisiaj kominów w Polsce są kominy stalowe.

Podczas pracy na wewnętrznych ścianach komina często tworzy się kondensat z powodu różnicy temperatur. Dlatego kotły o wysokiej sprawności, które zwykle działają na zasadzie wytwarzania gazu, wymagają kolektora kondensatu. Ilość kondensatu w kominie można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować poprzez prawidłowe obliczenie temperatury spalin i punktu rosy. Punkt rosy to temperatura, do której schładzają się spaliny i w której para wodna zamienia się w kropelki. Parametry punktu rosy różnią się od ilości CO2 w różnych paliwach.

W kominach ceglanych wilgoć jest wchłaniana przez ściany komina – cegły. Ostatecznie ściany komina przenikają i żywica „wypada” nawet na zewnątrz, w kominie pojawiają się pęknięcia, taki (przepuszczany) komin zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Aby uniknąć takich efektów, wymagany jest wkład do komina.

Wkłady kominowe montuje się w istniejących kominach. Sadza nie zatrzymuje się na ich gładkich ścianach, poprawia się przyczepność. Przed montażem wkładu kominowego konieczne jest frezowanie komina.

Wkłady kominowe mogą być prostokątne, okrągłe lub owalne.

Kominy wykonane z nieodpowiednich materiałów zużywają się całkowicie w ciągu kilku lat. Domowi fachowcy, po zamontowaniu grubej metalowej rury, błędnie uważają, że jest to to samo, co wkładka NP. Wkładka NP, choć cieńsza, jest wykonana z blachy nierdzewnej i stopowej z materiałem odpornym na kwasy i ciepło, dzięki czemu wytrzyma dłużej niż zwykła, choć grubsza rura metalowa.

Klienci często mnie pytają: czy wkład kominowy jest naprawdę potrzebny? Tak, noszę ze sobą nawet listy wystawione przez strażaków do mieszkańców w sprawie eksploatacji komina. 

Wkłady kominowe nie nadają się do instalacji na zewnątrz. Ich cienkie ściany szybko się nagrzewają, a także szybko schładzają. Dlatego wynaleziono wkłady izolowane.

Kominy ceramiczne

Systemy kominowe Cermas to jedne z najnowocześniejszych systemów kominowych w Europie,   gwarantujące najwyższy poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa w usuwaniu spalin. Producent udziela 30-letniej gwarancji na swoje produkty (na jaki inny produkt można by taką gwarancję otrzymać?).

Cermas Polska

41-200 Sosnowiec
ul. Ostrogórska 49
NIP 627-27-43-876

Biurobiuro@cermaspolska.pl
Dział handlowyhandel@cermaspolska.pl
Doradca technicznyandrzej.cz@cermaspolska.pl
Doradca handlowyaneta.plawecka@cermaspolska.pl

Nazwa Cermas Polska jest synonimem nowej generacji systemów kominowych. Główną działalnością firmy jest produkcja systemów kominowych do budowy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Cecha szczególna systemu kominowo-wentylacyjnego jako elementu konstrukcyjnego, stanowi ścisłe powiązanie produktu, jakości i bezpieczeństwa. Firma spełnia międzynarodowe wymagania normy ISO 9001 w zakresie produkcji systemów kominowych.

Kominy Cermas Polska spełniają wszystkie wymagania nowoczesnych kominów: szybko tworzą doskonały ciąg, są odporne na kwasy, zasady i wysokie temperatury, wytrzymują 60 minut pożaru sadzy w kominie. Uniwersalny – przystosowany do różnego rodzaju paliw (gaz, płyn, paliwo stałe). Zapewnia dobrą przyczepność przy niskich i wysokich temperaturach spalin.

Wentylacja

Nowoczesne domy budowane są bardzo szczelnie, a dostarczanie świeżego powietrza do kominków staje się coraz bardziej dotkliwym problemem. W przeszłości nawet architekci wyobrażali sobie coś takiego, jak ilość powietrza zewnętrznego przez nieszczelne konstrukcje domów. Teraz w konstrukcjach domu nie ma przewiewów, dlatego przy zamawianiu nowych okien uszczelnionych sugerowałbym zamawiać je z mikrowentylacją.

Należy zawsze mieć na uwadze, że ilość świeżego powietrza z pomieszczenia zostanie zużyta przez ogrzewaną jednostkę, tym bardziej musi być „doprowadzona”. Słaby ogień w kominku? Otwórz okno, otwórz drzwi, wyłącz klimatyzator … To zwykle pomaga. Dopływ świeżego powietrza jest szczególnie ważny w przypadku kominków otwartych, ponieważ zużywają one kilkakrotnie więcej tlenu niż kominki zabudowane. 

Oceń: