Do niedawna komin był integralną częścią systemu ogrzewania domu. W nowoczesnych domach nie zawsze jest to niezbędna cecha – coraz częściej stosuje się pompy ciepła, które nie potrzebują kominów. Jednak specjaliści od ogrzewania radzą, aby zawsze budować komin niezależne od źródło ciepła – często po czasie dopiero decydujemy się na piec lub kominek, do którego tak naprawdę potrzebny jest komin. I musi być bezpieczny, szczelny, odpowiedni technologicznie do budynków energooszczędnych.



Do niedawna większość kominów była po prostu wykonana z cegieł szamotowych. W najlepszym przypadku później zainstalowano wkładki ze stali nierdzewnej lub ceramiczne wkłady kominowe. Takie kominy nazywano tradycyjnymi.
Obecnie zmienia się nastawienie do montażu kominów, specjaliści widzą pozytywne zmiany. Coraz częściej wybiera się kominy systemowe ze stali lub ceramiki czyli systemy kominowe. Elementy przygotowane fabrycznie montowane są w system kominowy dopiero na dachu.
Ponieważ komin buduje się raz na wiele lat, warto zadbać o to, aby był odpowiednio zaprojektowany, wykonany i eksploatowany. Zależy od tego zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.
Wymagania dotyczące systemów kominowych, które weszły w życie jakiś czas temu dla nowo budowanych domów o klasie efektywności energetycznej A +, również podyktowały zmiany w systemach kominowych. Aby nie utracić szczelności, źródło ciepła wymaga oddzielnych systemów doprowadzenia powietrza i odprowadzania produktów spalania.
Komin musi być szczelny, bez bezpośredniego kontaktu powietrza z otoczeniem, nie może stanowić dodatkowego mostka termicznego. W odróżnieniu od dotychczasowych projektów domów, kiedyś, w pomieszczeniu montowało się kratki wentylacyjne kominowe, aby komin był w ciągłym kontakcie z otoczeniem. Teraz ta technologia jest wdrażana w nieco inny sposób: komin wraz ze źródłem ciepła – kotłem lub kominkiem – staje się integralnym, zamkniętym systemem, niezależnym od powietrza w pomieszczeniu.
W trakcie budowy domu pasywnego, jeśli w przygotowywanym projekcie przewiduje się, że pomieszczenie będzie miało źródło ciepła na paliwo stałe lub gaz, ważne jest zapewnienie i jakościowe zamontowanie skrzyżowania komina z podłogą i dachem tak, aby były szczelne i nie tworzyły mostka cieplnego.
Ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień, w których eksperci podający się za projektantów lub budowniczych domów energooszczędnych twierdzą, że kominy w nowoczesnych domach wydają się być zbrodnią przeciwko szczelności.
Można przypuszczać, że jest to najprawdopodobniej strategia marketingowa. Ale być może każdy rozumie, że jeśli nie ma alternatywy dla scentralizowanego, zależnego od energii elektrycznej systemu ogrzewania w budynku, powiedzmy kominka lub małego pieca, dom po prostu pozostaje nieogrzewany w przypadku przerwy w dostawie prądu. Norwegia na przykład otrzymała bolesną lekcję kilka lat temu, gdy kraj nawiedził silny chłód i odcięto dopływ prądu. Nie wszyscy mieszkańcy mieli alternatywne źródło ciepła, dlatego sytuacja pociągała za sobą nawet ofiary w ludziach.
Zawsze przydatne jest źródło ciepła niezależne od jakiegokolwiek dostawcy energii. Instalacja komina do kominków czy pieców nie jest tak problematyczna i nie wymaga tak wysokich kosztów, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To powszechne, standardowe rozwiązanie, ale jego instalację najlepiej powierzyć profesjonalistom. Na dłuższą metę naturalny ogień palący się w kominku czy piecu dostarczy nie tylko ciepła, ale i dobrych emocji.
Firmy zajmujące się budową kominów:
Bit-Projekt 42-530 Dąbrowa Górnicza ul. Strzemieszycka 31 A tel./fax 32 2015078 ING BANK ŚLĄSKI 61 1050 1360 1000 0023 1717 3876 tel. kom. 504 106 741 784 007 450 32 201 50 78 e-mail: biuro@bitprojekt.com.pl | Cermas Polska 41-200 Sosnowiec ul. Ostrogórska 49 NIP 627-27-43-876 |
KMS-BUD ul. Ogrodowa 4A 44-120 Pyskowice (woj. śląskie) Tel.: +48 790 407 781 E-mail: meka@kms-bud.pl Nr NIP: 645 196 74 63 | Usługi Kominiarskie Śląsk Andrzej Czypionka ul. Katowicka 40 41-600 Świętochłowice woj. Śląskie tel. 784-007-450 biuro@uslugikominiarskieslask.pl |