Doskonała jakość pelletu jest niezbędna do uzyskania stałego i optymalnego procesu ogrzewania. Ponieważ istnieją paliwa o różnej jakości, właściciele pieców i kotłów powinni wybrać paliwo odpowiedniej jakości, najlepiej pasujące do ich instalacji. Niedostosowane, nieprzemyślane wybory mogą nie tylko doprowadzić do utraty wydajności, ale mogą również zakłócić proces spalania i / lub skomplikować konserwację urządzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych kotłów i pieców stosowanych w budynkach mieszkalnych, ponieważ stosowane tolerancje są znacznie niższe niż w przypadku kotłów o większej wydajności.

Większe kotły na pelety o rozmiarach przemysłowych nie cierpią tak bardzo z powodu tego problemu i dlatego mogą używać peletów niższej jakości bez napotykania tych samych problemów.

Dlatego kluczowe znaczenie ma umiejętność rozpoznawania peletów dobrej jakości. Najlepszą gwarancją jest zaufanie EN plus ® . EN plus ® to ogólnoświatowy system certyfikacji, który gwarantuje jakość pelletu poprzez kontrolowanie go w całym łańcuchu dostaw. W rzeczywistości nie tylko producent jest kontrolowany, ale są to również wszyscy interesariusze wchodzący w łańcuch dostaw (np. Handlowcy, dystrybutorzy), co sprawia, że ​​program certyfikacji jest bardzo wyjątkowy.

Poniższe parametry są częścią wymagań technicznych kontrolowanych podczas procesów certyfikacji i nadzoru EN plus ® :

 • Zawartość popiołu:  Popiół to pozostałość po całkowitym spaleniu. Im niższa zawartość popiołu, tym czystszy pellet będzie się palił i tym wydajniej będzie działał kocioł. Niska zawartość popiołu ogranicza rutynowe czyszczenie i konserwację.
 • Temperatura topnienia popiołu:  Popiół wykazujący niską temperaturę topnienia będzie miał tendencję do topienia się w najgorętszych częściach komory spalania i krzepnięcia po opuszczeniu tych obszarów. Ten stały popiół, zwany „żużlem”, może powodować kilka problemów, w tym wpływać na proces spalania, blokować sprzęt i zwiększać koszty konserwacji.
 • Długość, średnica i gęstość nasypowa:  Długość i średnica są prostymi parametrami, podczas gdy gęstość nasypową należy wyjaśnić jako pomiar masy peletu na objętość peletu (kg / m³). Posiadanie peletu o stałej długości, średnicy i gęstości nasypowej jest ważne, ponieważ kotły na pelety drzewne są zaprojektowane do stosowania peletów o standardowej gęstości energetycznej (tj. Zawartości energii na jednostkę objętości). Użycie peletu o niewłaściwym rozmiarze wpłynie na gęstość energetyczną. W przypadku zbyt dużej gęstości energetycznej pobór energii przez kocioł będzie zbyt duży, co spowoduje przegrzanie komory spalania, a niewystarczająca gęstość energii wpłynie na sprawność i może nie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła do pracy układu.
 • Pył:  Małe cząsteczki drewna, które można znaleźć w magazynach peletów lub workach, niska zawartość pyłu jest ważnym czynnikiem, ponieważ może to wpływać na przechowywanie, obsługę, konserwację, wydajność spalania i emisje zanieczyszczeń.
 • Wartość   opałowa i zawartość wilgoci: Dolna wartość opałowa (LHV), wyrażona w kW / kg, odzwierciedla zawartość energii w peletach. Jest to szczególnie prawdziwe dla otrzymanego pomiaru LHV (ar) (biorąc pod uwagę wilgotność paliwa). Zawartość wody odzwierciedla ilość wody zawartą w określonej ilości peletów i jest wyrażona w procentach. Im niższy poziom wilgoci w pelecie drzewnym, tym wyższa moc cieplna na kg. Zwykły LHV ar zwykle waha się od 4,6 do 5,1 kWh / kg.
 • Trwałość mechaniczna:  parametr ten odzwierciedla odporność pelletu na kliny. Wysoka wytrzymałość mechaniczna oznacza, że ​​pelety są mniej podatne na rozpad i kruszenie się podczas transportu oraz w ślimakach podających paliwo, co pozwala na zachowanie konsystencji pelletu i zmniejszenie pylenia.
 • Zawartość azotu, siarki i chloru : Te parametry, wyrażone w procentach całkowitej masy peletów, będą miały wpływ na emisje zanieczyszczeń i korozję urządzeń grzewczych.
 • Metale ciężkie : Te parametry, wyrażone w mg / kg, będą miały wpływ na emisję zanieczyszczeń, zachowanie podczas spalania i zawartość popiołu w peletach.
 • W ramach schematu certyfikacji EN plus ® kontrolowane są również inne aspekty , takie jak procedury, procesy i dokumentacja są kontrolowane podczas procesów certyfikacji i nadzoru

Co jest tańsze: pellet czy ekogroszek

Ten wybór ( pellet lub paliwo węglowe ) dla większości z nas sprowadza się do wyboru między komfortem a niską ceną. Jeśli chodzi o komfort, pellet wygrywa. Podczas spalania nie wydziela substancji żywicznych, podczas przechowywania nie brudzi kotłowni, piece na pellety są nowoczesne i prawie bezobsługowe. Spalanie generuje niewielką ilość popiołu, który można wykorzystać w ogrodzie jako cenny nawóz.

Mówi się, że pellet to komfort jak w przypadku ogrzewania gazowego, a jego cena jest zbliżona do ceny paliwa węglowego. Drewno i pellety oraz paliwo węglowe należą do najtańszych na rynku, dlatego najczęściej są porównywane. Cena paliwa węglowego jest nieco niższa niż pelletu. Ponadto paliwo węglowe ma wyższą wartość opałową – 24-26 MJ / kg. Pellet ma wartość opałową około 17 MJ / kg, więc musisz spalać więcej. Nie zawsze jednak oznacza to, że cena pelletu jest mniej korzystna. Osoby, które do tej pory korzystały z paliwa węglowego, dobrze wiedzą, że kupując węgiel lub paliwo węglowe w zasadzie nie wiemy, ile faktycznie kupujemy, czy jest to 1 tona czy tylko 800 kg. Nie wiemy też, jakie parametry grzewcze danej partii paliwa węglowego. W przypadku pelletu można łatwo obliczyć liczbę 15-kilogramowych worków na palecie, a kaloryczność podana jest na ich opakowaniu.

Pellet drzewny – to alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Pellet drzewny to nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów mieszkalnych, firm i budynków użyteczności publicznej.

Pellet może być produkowany z różnych rodzajów biomasy: drewna z upraw energetycznych, drewna odpadowego, kory, nasion, łupin orzechów i słomy. Pellet drzewny to najbardziej efektywne paliwo i to właśnie jest produkowane przez Pellet Energy. Wykorzystujemy pozostałości poprodukcyjne pochodzące z tartaków i warsztatów stolarskich. Surowiec tj. Trociny jest suszony i zagęszczany pod ciśnieniem do postaci małych granulek.

Biorąc pod uwagę właściwości energetyczne pelletu, musi być jednym z najbardziej wydajnych źródeł energii. Wartość opałowa peletów drzewnych wynosi ok. 18,17 MJ / kg. Niska zawartość wilgoci w pellecie drzewnym sprawia, że ​​jest on bardziej wydajnym paliwem niż drewno. 

Korzyści z używania peletu jako źródła ciepła są następujące:

 • Oszczędności w porównaniu z innymi paliwami – zobacz kalkulator kosztów ogrzewania (link)
 • Komfort użytkowania: czystość przechowywania, użytkowania i transportu
 • wysoka wartość energetyczna (2 kg pelletu = 1 litr oleju opałowego)
 • wygodne opakowanie – worki 15 kg lub big-bag, zbiornik
 • widzisz co kupujesz: poznajesz dokładną wagę danego produktu, jego wilgotność oraz zawartość popiołu po spaleniu
 • łatwe przechowywanie – wystarczy zapewnić suche pomieszczenie i położyć worki na paletach. (W przypadku bardzo dużych inwestycji przydatne będzie zastosowanie silosu na pellet)
 • Do ogrzania domu jednorodzinnego potrzeba od 5 do 8 ton pelletu na jeden sezon grzewczy. Kwota ta zależy od powierzchni, a raczej kubatury Twojego domu, izolacji termicznej, sprawności kotła i warunków pogodowych w okresie zimowym
 • bezpieczeństwo użytkowania, transportu i przechowywania
 • ekologiczne pochodzenie i brak zanieczyszczenia środowiska w procesie produkcyjnym
 • niskie poziomy emisji CO2 podczas spalania
Oceń: