Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na budowie jest obowiązkiem każdego właściciela firmy. Ważne jest nie tylko to, jak zabezpiecza się miejsce pracy, ale także czym. Na rusztowania dobrym rozwiązaniem są specjalne siatki. Chronią one pracowników, ale także osoby znajdujące się poniżej. Jaka siatka na rusztowania będzie najlepszych wyborem?

Dlaczego należy zadbać o siatkę na rusztowaniu?

Większość inwestycji budowlanych wymaga pracy na wysokościach, do czego wykorzystuje się rusztowania. Podwyższają one jednak ryzyko wypadku w czasie pracy, dlatego niezbędne są środki zabezpieczające. Siatka ochronna na rusztowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów.

Wytrzymała, solidna i dobrze dostosowana do potrzeb siatka chroni nie tylko pracowników. Zabezpiecza również przechodniów i osoby wykonujące swoje obowiązki pod rusztowaniem. Podczas pracy z wysokości łatwo mogą spaść przedmioty o różnej wadze i wielkości. Dobra siatka może zatrzymać je, zanim uderzą w ziemię i wyrządzą komuś krzywdę.

Jednak nie są to jedyne zadania siatki na rusztowanie. Tego typu zabezpieczenie może także chronić pracowników przed:

  • promieniami słonecznymi,
  • wysokimi temperaturami,
  • intensywnymi opadami.

Taką ochronę zapewniają przede wszystkim siatki cieniujące. Warto także wspomnieć, że tego typu zabezpieczenie zatrzymuje dużą część pyłów z prac budowlanych. Ma to szczególnie duże znaczenie w gęsto zaludnionej okolicy czy centrum miasta.

Siatka na rusztowania — jaką wybrać, aby spełniała swoje zadanie?

Trwała, wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych — taka powinna być odpowiednia siatka rusztowaniowa. Aby jednak faktycznie chroniła zarówno pracowników, jak i osoby w bezpośrednim otoczeniu, musi być dobrze dopasowana. 

Materiał

Odpowiedni komfort i poziom bezpieczeństwa może zapewnić jedynie siatka wykonana z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów. W tym celu wykorzystuje się polietylen charakteryzujący się wysoką gęstością (PE HD). 

Materiał jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i przetarcia, nie zostanie więc rozerwany przez spadające narzędzia. Dodatkowo nie wchodzi w reakcje z różnego rodzaju substancjami chemicznymi oraz przystosowany do intensywnej eksploatacji. Dzięki temu można polietylenową siatkę wykorzystywać wielokrotnie.

Odporność na czynniki zewnętrzne

Siatki na rusztowania stosuje się przede wszystkim na zewnątrz, dlatego muszą być odporne na działanie takich czynników jak:

  • promienie UV,
  • wilgoć,
  • mróz.

To właśnie wykorzystanie polietylenu pozwala uzyskać takie właściwości siatki, która spełnia swoje zadanie przez cały czas trwania inwestycji.

Zbrojenie

Dodatkowym elementem, który poprawia wytrzymałość siatki, jest zbrojenie. Stosuje się je przede wszystkim na konstrukcjach całorocznych. Zbrojenie wykonuje się z wykorzystaniem plecionej osnowy oraz przezroczystej powłoki polietylenowej

Siatkę zbrojoną wyróżnia nie tylko większa trwałość, ale także lepsze wygłuszanie dźwięków z budowy oraz ochrona przed wiatrem i deszczem.

Siatka zabezpieczająca na rusztowanie
Siatka zabezpieczająca na rusztowanie

Jak zamontować siatkę na rusztowanie?

Dobra siatka osłonowa na rusztowania jest nie tylko wytrzymała, ale również łatwa w montażu. Przede wszystkim jej rozmiar musi być odpowiednio dostosowany do typu inwestycji i wielkości budowy oraz samego rusztowania. Na łatwość montażu wpływa także lekka konstrukcja siatki oraz jej elastyczność.

Do montażu zwykle wykorzystuje się plastikowe opaski zaciskowe. Dobra siatka powinna służyć przez wiele sezonów.

Zapewnij pracownikom komfort podczas działań na wysokości oraz zabezpiecz teren inwestycji budowlanej. Wybierz wytrzymałe siatki na rusztowania od wykwalifikowanego producenta!

Oceń: