Chłodnie sklepowe to urządzenia, które służą do przechowywania żywności w niskiej temperaturze. Są one niezbędne w sklepach spożywczych, supermarketach, a nawet w restauracjach i stołówkach. W artykule przedstawimy rodzaje chłodni sklepowych oraz ich działanie.

Rodzaje chłodni sklepowych

  1. Chłodnie witrynowe – to najczęściej spotykane chłodnie sklepowe. Są one przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych, takich jak mięso, wędliny, nabiał, owoce i warzywa. W chłodniach witrynowych produkty są prezentowane klientom, co ułatwia wybór i zakupy.
  2. Chłodnie składowe – to urządzenia, które służą do przechowywania większych ilości produktów spożywczych. Są one zazwyczaj umieszczone w magazynach sklepów i supermarketów. Chłodnie składowe są wyposażone w regały, na których można przechowywać produkty w sposób uporządkowany.
  3. Chłodnie mroźnicze – to urządzenia, które służą do przechowywania produktów spożywczych w bardzo niskiej temperaturze, poniżej -18 stopni Celsjusza. W chłodniach mroźniczych przechowywane są m.in. mięso, ryby, owoce morza, ale także lody i mrożonki.

Działanie chłodni sklepowych


Chłodnie sklepowe działają na zasadzie odparowania cieczy chłodzącej. Wewnątrz chłodni znajduje się układ chłodniczy, składający się z kompresora, skraplacza, parownika i rurki kapilarno-równoważnikowej. Kompresor pobiera ciecz chłodzącą i spręża ją, co powoduje wzrost temperatury. Następnie sprężony gaz jest kierowany do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia i przekształca się w ciecz. Ciecz ta jest następnie kierowana do parownika, gdzie odparowuje i pobiera ciepło z wnętrza chłodni. W ten sposób powstaje chłód, który utrzymuje niską temperaturę wewnątrz chłodni.

Systemy chłodzące w chłodniach

Systemy chłodzące w chłodniach są zwykle oparte na cyklu sprężarkowym, który wykorzystuje skraplanie i parowanie cieczy chłodzącej, aby wyciągnąć ciepło z wnętrza chłodziarki i wypuścić je na zewnątrz. W chłodniach z dwoma cyrkulacjami powietrza, znanych również jako chłodzenie wielopętlowe, dwa oddzielne układy chłodzenia wykorzystują dwa różne cykle sprężarkowe, aby oddzielnie kontrolować temperaturę w zamrażarce i chłodziarce.

Izolacje w chłodniach sklepowych

Izolacje w chłodniach sklepowych są kluczowe dla utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz chłodni oraz dla zmniejszenia zużycia energii. Najczęściej stosowanymi materiałami izolacyjnymi są pianki poliuretanowe, polistyrenowe oraz celulozowe. Właściwości izolacyjne tych materiałów zależą od ich gęstości, grubości oraz współczynnika przewodzenia ciepła. Dlatego też, wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego jest ważny dla efektywności energetycznej chłodni sklepowych.

Chłodnie sklepowe- podsumowanie

Jak widać, chłodnie sklepowe są niezbędne w przechowywaniu żywności w dobrych warunkach. Dzięki nim produkty spożywcze są świeże i trwałe, co przekłada się na zadowolenie klientów i zwiększenie sprzedaży.

Oceń: