Jeśli poszukujesz firmy zajmującej się izolacją rur kominowych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: +48 603-677-754 , możesz też wcześniej zapoznać się ze szczegółami oferty: https://frez-daw.pl/

Specjalne wymagania dotyczące kanałów dymowych i spalinowych.

kanały ( kominy spalinowe, kominy dymowe ) te są często narażone na ekstremalnie wysokie temperatury. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie im nie tylko izolacji wykonanej z materiału niepalnego, ale także izolacji, która zachowuje swój kształt i wytrzymałość podczas ściskania w ekstremalnie wysokich temperaturach. 

Kominy spalinowe

Niektóre obiekty, takie jak szpitale, mają lokalne rezerwowe generatory energii, które są używane jako zapasowe źródło zasilania na wypadek nieoczekiwanej przerwy w dostawie prądu. W tym przypadku uruchamiane są generatory z silnikami spalinowymi, a ich spaliny kierowane są na zewnątrz specjalnymi kanałami kominowymi. Takie kominy spalinowe muszą być solidnie izolowane, odporne na ciepło i odkształcenia.

Systemy kominowe stalowe

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków, kominy są jednym z najbardziej odpowiedzialnych i wrażliwych miejsc. Cermas Polska zaleca stosowanie wstępnie zmontowanych, specjalnych systemów kominów stalowych z niepalną izolacją wewnątrz. Takie kominy są badane, kontrolowane i spełniają ustalone wymagania przeciwpożarowe. Materiały izolacyjne Cermas Polska są stosowane w wielu stalowych systemach kominowych.

Taka izolacja przewodów kominowych przedłuża również żywotność kominów, ponieważ chroni ściany kominów przed tworzeniem się kondensatu, który powodowałby korozję na wewnętrznej powierzchni przewodu dymowego oraz spalinowego.

izolowanie przewodów kominowych cermas
izolowanie przewodów kominowych cermas

Elementy stalowe wykorzystywane w systemach kominowych są produkowane z zastosowaniem najnowocześniejszych metod obróbki skrawaniem, takich jak frezowanie CNC i toczenie CNC. Dzięki tym zaawansowanym technologiom, możliwe jest precyzyjne kształtowanie wysokiej jakości stali, co przekłada się na wyjątkową trwałość i niezawodność gotowych produktów. Obróbka CNC (Computer Numerical Control) pozwala na automatyczne sterowanie maszynami narzędziowymi za pomocą komputera, co umożliwia wykonanie bardzo skomplikowanych elementów z niezwykłą dokładnością. Taki poziom precyzji jest kluczowy dla zapewnienia doskonałej szczelności i efektywności systemów kominowych, które muszą spełniać wysokie wymagania zarówno pod względem technicznym, jak i bezpieczeństwa użytkowania. Wykorzystanie nowoczesnych technik obróbki skrawaniem umożliwia również optymalizację procesów produkcyjnych, skracając czas produkcji i zwiększając jej efektywność, co przekłada się na korzyści dla producentów i ostatecznych użytkowników systemów kominowych.

Dobór odpowiedniej izolacji komina – izolacja rury kominowej

Wilgoć i dym powstające podczas spalania paliwa są czynnikami agresywnymi oddziałującymi na komin murowany. Różnica temperatur w okresie zimowym i gromadzenie się wilgoci na ścianach wypełnia mikropęknięcia wodą, a struktura kamienia ulega zniszczeniu od wewnątrz. Drobne kryształki lodów kruszą się od środka i niszczą. 
Podczas procesu spalania na powierzchni czopucha tworzy się kondensat, który zawiera szereg tlenków chemicznych. Interakcje, pierwiastki tworzą słabe kwasy (węgiel, siarka itp.), Które mogą zniszczyć powierzchnię metalu. Z tego powodu konieczna jest izolacja przewodu kominowego.


Właściwy montaż izolacji zapobiega pożarom wewnątrz pomieszczeń. Dobrze rozgrzane rury kominowe dobrze wpływają na komorę grzewczą kotła grzewczego, powstaje wówczas mniej smoły i pozostałości po spalaniu. Wydajność urządzenia grzewczego zostaje znacznie zwiększona.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE MONTAŻU IZOLACJI TERMICZNEJ

Przed zaizolowaniem przewodu kominowego należy upewnić się, że jest on prawidłowo zainstalowany.

Produkty spalania rury zasilającej muszą mieć 5 m wysokości. Wskaźnik ten zapewnia optymalną przyczepność systemu grzewczego.

Wymagany jest odstęp min. 250 mm między przekryciem dachu a zewnętrznym elementem kotłowni.

Jeżeli konstrukcja jest pokryta materiałami palnymi, zwłaszcza łupkiem, papą, onduliną, to w izolowanej cieplnie konstrukcji oddymiającej należy zainstalować łapacz iskier.

Cennik usługi izolacji komina

Tabela przedstawia orientacyjne ceny dla różnych rodzajów izolacji:

Rodzaj Izolacji KominaOpis UsługiOrientacyjna Cena (PLN)
Wełna MineralnaStandardowa izolacja dla komina murowanego100 – 200 PLN/m²
Wełna CeramicznaWysokotemperaturowa izolacja dla komina metalowego200 – 300 PLN/m²
Płyty IzolacyjneDodatkowa izolacja zewnętrzna150 – 250 PLN/m²
Izolacja SkrojonaIndywidualnie dopasowana izolacja250 – 400 PLN/m²
MontażKoszt montażu izolacji50 – 100 PLN/m²
Ceny izolacji komina

Dodatkowe Uwagi:

 • Wełna Mineralna: Jest to najbardziej popularny wybór dla komina murowanego, zapewniający dobrą izolację termiczną i akustyczną.
 • Wełna Ceramiczna: Idealna dla komina metalowego, szczególnie gdy występują wysokie temperatury.
 • Płyty Izolacyjne: Stosowane jako dodatkowa warstwa izolacji, mogą być używane zarówno w kominach murowanych, jak i metalowych.
 • Izolacja Skrojona: Dostosowana do specyficznych wymagań komina, może być droższa, ale zapewnia najlepsze dopasowanie i efektywność.
 • Montaż: Koszt montażu może się różnić w zależności od trudności instalacji i dostępu do komina.

Izolacja rury kominowej

Dobór izolacji dla rury kominowej jest kluczowy dla bezpieczeństwa, efektywności energetycznej oraz ochrony przed uszkodzeniami strukturalnymi. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w odpowiednim doborze izolacji:

1. Określenie Typu Komina

 • Komin Murowany: Wymaga specjalnej izolacji, często w postaci wełny mineralnej lub ceramicznej.
 • Komin Metalowy: Może wymagać izolacji w postaci mat izolacyjnych lub specjalnych rękawów izolacyjnych.

2. Zrozumienie Wymagań Termicznych

 • Temperatura Spalin: Różne materiały izolacyjne mają różne maksymalne temperatury pracy. Ważne jest, aby izolacja była odporna na temperatury, jakie mogą występować w kominie.
 • Ochrona Przeciwpożarowa: Izolacja powinna być niepalna i odporna na wysokie temperatury.

3. Wybór Materiału Izolacyjnego

 • Wełna Mineralna: Popularna ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne i odporność na wysokie temperatury.
 • Wełna Ceramiczna: Bardziej odporna na wysokie temperatury niż wełna mineralna, ale droższa.
 • Płyty Izolacyjne: Stosowane w przypadku konieczności dodatkowej izolacji, np. przy kominach murowanych.

4. Grubość Izolacji

 • Grubość izolacji powinna być dostosowana do wymagań termicznych i przepisów budowlanych. Zazwyczaj im grubsza izolacja, tym lepsza ochrona termiczna.

5. Montaż

 • Bezpieczeństwo: Montaż powinien być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującymi normami bezpieczeństwa.
 • Uszczelnienie: Ważne jest, aby izolacja była dobrze uszczelniona, aby zapobiec przedostawaniu się ciepła.

6. Przepisy Budowlane i Normy

 • Sprawdź lokalne przepisy budowlane dotyczące izolacji kominów, które mogą nakładać konkretne wymagania.

7. Konsultacja z Fachowcem

 • Rozważ skonsultowanie się z doświadczonym instalatorem lub specjalistą ds. kominów, aby upewnić się, że izolacja jest odpowiednia i bezpieczna.

Podsumowanie

Dobór izolacji rury kominowej zależy od typu komina, wymagań termicznych, wybranego materiału izolacyjnego, grubości izolacji, przepisów budowlanych oraz prawidłowego montażu. Zawsze warto skonsultować się z fachowcem, aby upewnić się, że wszystkie aspekty są prawidłowo adresowane.

5/5 - (2 votes)