Specjalne wymagania dotyczące kanałów dymowych i spalinowych.

kanały ( kominy spalinowe, kominy dymowe ) te są często narażone na ekstremalnie wysokie temperatury. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie im nie tylko izolacji wykonanej z materiału niepalnego, ale także izolacji, która zachowuje swój kształt i wytrzymałość podczas ściskania w ekstremalnie wysokich temperaturach.

Kominy spalinowe

Niektóre obiekty, takie jak szpitale, mają lokalne rezerwowe generatory energii, które są używane jako zapasowe źródło zasilania na wypadek nieoczekiwanej przerwy w dostawie prądu. W tym przypadku uruchamiane są generatory z silnikami spalinowymi, a ich spaliny kierowane są na zewnątrz specjalnymi kanałami kominowymi. Takie kominy spalinowe muszą być solidnie izolowane, odporne na ciepło i odkształcenia.

Systemy kominowe stalowe

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków, kominy są jednym z najbardziej odpowiedzialnych i wrażliwych miejsc. Cermas Polska zaleca stosowanie wstępnie zmontowanych, specjalnych systemów kominów stalowych z niepalną izolacją wewnątrz. Takie kominy są badane, kontrolowane i spełniają ustalone wymagania przeciwpożarowe. Materiały izolacyjne Cermas Polska są stosowane w wielu stalowych systemach kominowych.

Taka izolacja przewodów kominowych przedłuża również żywotność kominów, ponieważ chroni ściany kominów przed tworzeniem się kondensatu, który powodowałby korozję na wewnętrznej powierzchni przewodu dymowego oraz spalinowego.

izolowanie przewodów kominowych cermas

izolowanie przewodów kominowych cermas

Dobór odpowiedniej izolacji komina

Wilgoć i dym powstające podczas spalania paliwa są czynnikami agresywnymi oddziałującymi na komin murowany. Różnica temperatur w okresie zimowym i gromadzenie się wilgoci na ścianach wypełnia mikropęknięcia wodą, a struktura kamienia ulega zniszczeniu od wewnątrz. Drobne kryształki lodów kruszą się od środka i niszczą.
Podczas procesu spalania na powierzchni czopucha tworzy się kondensat, który zawiera szereg tlenków chemicznych. Interakcje, pierwiastki tworzą słabe kwasy (węgiel, siarka itp.), Które mogą zniszczyć powierzchnię metalu. Z tego powodu konieczna jest izolacja przewodu kominowego.


Właściwy montaż izolacji zapobiega pożarom wewnątrz pomieszczeń. Dobrze rozgrzane rury kominowe dobrze wpływają na komorę grzewczą kotła grzewczego, powstaje wówczas mniej smoły i pozostałości po spalaniu. Wydajność urządzenia grzewczego zostaje znacznie zwiększona.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE MONTAŻU IZOLACJI TERMICZNEJ

Przed zaizolowaniem przewodu kominowego należy upewnić się, że jest on prawidłowo zainstalowany.

Produkty spalania rury zasilającej muszą mieć 5 m wysokości. Wskaźnik ten zapewnia optymalną przyczepność systemu grzewczego.

Wymagany jest odstęp min. 250 mm między przekryciem dachu a zewnętrznym elementem kotłowni.

Jeżeli konstrukcja jest pokryta materiałami palnymi, zwłaszcza łupkiem, papą, onduliną, to w izolowanej cieplnie konstrukcji oddymiającej należy zainstalować łapacz iskier.