Dach nie tylko chroni budynek przed skutkami opadów atmosferycznych, ale służy również jako miejsce montażu różnych urządzeń, takich jak kominy i kanały wentylacyjne, wyłazy dachowe Gulajski, świetliki dachowe Gulajski, wentylatory i anteny. Dostęp do nich zapewniają akcesoria do czyszczenia komina służące do bezpiecznego poruszania się po dachu. Wizyty kontrolne kominów powinny być zaplanowane co kwartał, a awarie kominów mogą wystąpić o każdej porze roku. Ponieważ kominiarzowi trudno jest wymagać umiejętności cyrkowych, stopnie schodowe kominowe i podest kominowy to nieodzowne elementy wyposażenia każdego dachu. Także w przypadku usługi frezowania kominów.

świetlik dachowy na dachu
świetlik dachowy na dachu

Stopnie schodowe kominowe i ławka, t. Y. Bezpieczna komunikacja na powierzchni dachu

Dach domu o nachyleniu mniejszym niż 15 °, pokryty dachówką na sztywnej podstawie, zwykle ma taką przyczepność, że nie jest wymagany montaż specjalnych stopni schodowych. Jeżeli jednak połacie dachowe są pokryte blachą lub blachodachówką, powierzchnia staje się śliska i pomimo niewielkiego nachylenia może spaść. Dachówki lub blachodachówki również ulegają uszkodzeniom mechanicznym; Mogą występować wgniecenia w blasze lub pęknięcia w częściach ceramicznych. O wiele bezpieczniej jest wchodzić po schodach kominowych.

Każdy dach o większym spadku lub pokryty łatwo łamliwym materiałem musi być wyposażony w stopnie kominowe i podest kominowy. Umożliwi to bezpieczną komunikację na dachu i sprawdzenie urządzeń dachowych. Wejście na dach jest przez właz o wymiarach 80 cm x 80 cm.

Prawidłowo zamontowany wyłaz dachowy nie sprawia żadnych problemów. Jego konstrukcja przypomina świetlik na dachu, jest szczelna i dobrze izolowana pianką PUR. Aby zarówno akcesoria do czyszczenia komina, jak i całe pokrycie dachowe miały jednakowy, estetyczny i funkcjonalny wygląd, dobrze jest zamówić wszystkie elementy u jednego producenta. Pewnym i polskim producentem wyłazów dachowych jest firma Gulajski, której produkty posiadają wszelkie niezbędne na terenie Unii Europejskiej atesty.

Bezpieczne elementy komunikacji na dachu

Aby kominiarze mogli bezpiecznie przeprowadzać okresowe przeglądy kominowe, a dekarz naprawić uszkodzenia dachu lub zamontować dodatkowe elementy jak świetliki dachowe, które zawsze mogą wystąpić z różnych powodów, dach dwuspadowy musi być wyposażony w odpowiednie akcesoria do czyszczenia komina. Komunikacja dachowa może obejmować następujące elementy:

 • stopnie schodowe kominowe – pojedyncze stopnie metalowe montowane na spadzistym dachu o powierzchni antypoślizgowej;
 • ławka do czyszczenia komina – metalowa ławka o chropowatej powierzchni, zapewniająca bezpieczną pozycję bez poślizgu;
 • podest kominowy ze schodami – stabilna i antypoślizgowa ławka, możliwość montażu na płaskim dachu;
 • wyłaz dachowy – zamykany szczelną klapą, jak okno dachowe, dostęp do dachu z poddasza;
 • drabina – mocno przymocowana drabina może znajdować się na dachu lub umożliwiać dostęp do dachu.
 • Stopnie kominowe to pojedyncze stopnie schodowe wykonane z metalu przymocowane do powierzchni dachu. Stopnie czyszczenia komina zapewniają bezpieczne przemieszczanie się po dachu w kierunku komina i ławki. Stanowią uzupełnienie systemu ław kominkowych tworzących ciąg komunikacyjny. Podczas instalowania stopni kominowych należy przestrzegać pewnych zasad. Dotyczy to głównie odległości między poszczególnymi stopniami. Stopnie dachowe na zewnątrz nie mogą być wykonane z drewna. Wykonane są zazwyczaj z mocnej, ażurowej blachy.
wyłaz dachowy dla kominiarza
wyłaz dachowy dla kominiarza

Montaż stopni kominowych w zależności od rodzaju dachu

Elementy systemu komunikacji dachowej dostosowane są do rodzaju pokrycia dachowego, a sposób ich montażu uzależniony jest również od kąta nachylenia połaci. Stopnie ułożone są naprzemiennie, dzięki czemu chodzenie po nich przypomina chodzenie po drabinie. Odległość między poszczególnymi stopniami zależy od nachylenia dachu. Zasada jest następująca:

 • spadek dachu poniżej 30° – odległość między stopniami 70 cm;
 • nachylenie dachu powyżej 30° – odległość między stopniami 35-40 cm.
 • Schody powinny prowadzić do wszystkich ważnych punktów dachu (otwory kominowe, otwory wentylacyjne, wentylatory, anteny, frezowane kominy itp.), obok których należy zainstalować ławki (platformy) do stania. Ich wymiary powinny zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wydajnej pracy. Schody są przymocowane do dachu za pomocą wsporników. Mocowanie do blachodachówki jest inne i różni się od np. dachu gontowego.

Porównując oferty firm produkujących podobne kominy można zauważyć nawet kilkudziesięcioprocentowe różnice? Dlatego bardzo ważne jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert, aby dokonać mądrego wyboru.

 • Montaż do blachodachówki – uchwyt mocowany jest do krokwi za pomocą taśmy. Aby zapobiec uszczelnieniu pokrycia dachowego śrubami, wkręty muszą mieć kołnierze uszczelniające, a otwory montażowe muszą mieć uszczelnienie dachowe.
 • Montaż na dachówkach ceramicznych i cementowych – wspornik składa się z dwóch części, otwory uszczelnione odpowiednim uszczelniaczem dachowym.
 • Mocowanie do blachy płaskiej, papy dachowej lub dachówki – uchwyt stopni może być uniwersalny, mocowany śrubami z kołnierzem uszczelniającym. Otwory są uszczelnione uszczelniaczem dachowym.

Wymiary ławki kominiarskiej i ławki kominiarskiej

Ławka do czyszczenia komina (podest kominowy) to bardzo długi krok, który pozwala na bezpieczną pracę podczas czyszczenia komina, naprawy dachu czy odśnieżania. Wykonana jest najczęściej z profilowanej blachy, która jest prasowana w ten sposób, aby zapewnić chropowatość i dobrą przyczepność do butów. Zapobiega to zsuwaniu się kominiarza lub użytkownika domu z dachu.

Ława kominiarska ma szerokość 240 mm i długość od 400 mm do 3000 mm. Ławka o różnej długości pozwala dostosować ją do konkretnych potrzeb. Oddzielne sekcje można również łączyć w jedną sekwencję. W zależności od pokrycia dachu ławki przystosowane są do blachy trapezowej, dachówki, dachówki ceramicznej, papy i innych materiałów. Dostępne są również produkty w różnych kolorach.

Ławki kominiarskie – akcesoria dla kominiarzy nie tylko dla kominiarzy

Ławka do czyszczenia komina i stopnie kominowe umożliwiają dostęp do komina nawet na zaśnieżonym i oblodzonym dachu. Zresztą awaria rury kominowej zwykle występuje w sezonie grzewczym. Żaden kominiarz nie zaryzykuje wspinania się po dachu bez odpowiedniej ochrony. Jeśli brak akcesoriów do czyszczenia komina wynika z oczywistych oszczędności w konstrukcjach dachowych, zamówienie podnośnika z worka na pewno będzie droższe.

Montaż komina i stopni to nie tylko bezpieczny sposób dotarcia komina do dachu, ale także korzyść dla domowników w ich codziennym życiu. Odśnieżanie dachu, montaż anteny czy wymiana dachówki to sytuacje, w których komunikacja dachowa jest niezwykle ważna. Tego typu inwestycja to konieczność, która ułatwia życie.

5/5 - (1 vote)