W przypadku, gdy chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej lub mieszkać w obszarze, który ma trudności z dostępem do linii energetycznej, sugerujemy utrzymanie i zakup wysokiej jakości zestawów. ogniwa słoneczne w przystępnej cenie dla domu na stronie internetowej sklepu internetowego eksperci-klimatyzacji. Doświadczeni i sympatyczni przewodnicy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Podejmiesz właściwą decyzję, wiedząc dokładnie, jaki rodzaj jest potrzebny (moduł polikrystaliczny, cienkowarstwowy lub monokrystaliczny). Towar dostarczymy w krótkim czasie bez dodatkowych opłat.

Nauka posuwa się do przodu, tworząc bardziej wydajne odmiany tych systemów, optymalizując koszty i zwiększając zdolność do przekształcania światła. . Jeśli w przeszłości tylko dość zamożni ludzie lub duże korporacje mieli możliwość ich zamówienia, to obecnie jest to zwykle cena domu elektrowni słonecznej o mocy 5 kW.

Osoby posiadające panele słoneczne, powinny zastanowić się nad montażem Klimatyzacji, pomp ciepła oraz rekuperacji. W takim przypadku rozwiązania te stają się niezwykle tanie w eksploatacji. Montażem wszystkich tych rozwiązań zajmuje się firma eksperci-klimatyzacji obsługująca: Śląsk, Gliwice, Pyskowice, Zabrze, Gliwice, Toszek.

Ta odmiana jest najbardziej korzystna dla mieszkańców wiejskich domów prywatnych. Nie będzie trudności, jeśli po wyczerpującej pracy na działce zdecydujesz się usiąść przy komputerze lub pooglądać telewizję, wystarczy, że zamówisz u nas w atrakcyjnej cenie zestaw kolektorów słonecznych do swojego domu lub domku letniskowego .

Zalety takich kompleksów mocy:

 • Niezawodność i trwałość. Przy ostrożnym użytkowaniu normalna żywotność wynosi do 30-25 lat.
 • Bardzo ekonomiczny. Prawie bezobsługowy. Czyszczenie powierzchni wrażliwych na światło organizujemy tylko raz w roku.
 • Nieszkodliwy dla natury. Paliwo płynne nie jest używane.
 • Działa cicho.
 • Łatwy w instalacji i transporcie. Montowany na dachu od najlżejszej strony.

Ludzie szukają innych źródeł energii elektrycznej, aby ulepszyć metody pozwalające na jej pozyskiwanie z nowych źródeł. Zakup paneli słonecznych o mocy 5 kW do prywatnego domu lub domku letniskowego w popularnej cenie to rozsądne i sprytne rozwiązanie.

Urządzenia dość skutecznie rozwiązują ich problem – zapewniają właścicielom darmowy prąd. Jeden zestaw może dostarczyć energię elektryczną, aby zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby. W ciepłe lata możesz obejść się bez łączenia się z sieciami zewnętrznymi. Cena zestawu do domku letniskowego lub prywatnego domu solarnego jest niezła i jeśli często korzystasz z urządzeń elektrycznych, szybko się zwróci.

Jeden z powodów, dla których musisz z nami współpracować: cena (cena) naszego zestawu solarnego do prywatnego domu jest jedną z najbardziej ekonomicznych. Jeśli szukasz nowych opcji, tańszych i bezpieczniejszych źródeł energii dla sprzętu AGD, to polecamy zakup zestawu paneli słonecznych w ekonomicznej cenie do prywatnego domu. Ciepło, bezpieczeństwo, oszczędność kosztów to nasze motto: życie jest bardziej beztroskie, codzienność wygodniejsza!

Ceny konwencjonalnych źródeł energii regularnie rosną, a coraz więcej ludzi na całym świecie rezygnuje z nich, aby uzyskać ciepło i światło słoneczne.

Jeśli paliwa kopalne, od których jesteśmy zależni, prędzej czy później wyczerpią się, słońce będzie dostarczać światło i energię przez miliardy lat. Naukowcy uważają, że słońce jest gwarantem naszej przyszłości, ale może też przynieść praktyczne korzyści w teraźniejszości, obniżając rachunki za prąd do zera.

Zainteresowanie wykorzystaniem energii słonecznej znacznie wzrosło w ciągu ostatnich dziesięciu lat: ludzie docenili wydajność tego źródła i oszczędności, jakie zapewnia.

Dodatkowo dom w pełni wyposażony w energię słoneczną, a to już jest możliwe, całkowicie uniezależnia jego właścicieli od sieci elektrycznych.

Niektóre rodziny używają tych grzejników do swoich basenów, co może obniżyć koszty średnio o 15-30 tysięcy rubli. lat.

Panel słoneczny to jedna z najbardziej lukratywnych inwestycji w majsterkowanie. Badania wykazały, że systemy, które mogą generować więcej niż 3 kW, znacznie zwiększają wartość domu, w którym są zainstalowane. Ponadto stosowanie paneli słonecznych to droga do bezpiecznego i czystego środowiska.

Rodzaje ogniw słonecznych

Istnieje kilka rodzajów paneli słonecznych.

Systemy fotowoltaiczne (PV) przeznaczone są do użytku domowego. Takie ogniwa słoneczne stale generują energię elektryczną przy słonecznej pogodzie. Takie systemy działają świetnie, ale tylko w domach z bezpośrednim nasłonecznieniem. Pełnego efektu nie można osiągnąć na obszarach zacienionych lub zalesionych.

Budynki z jedną stroną skierowaną na południe są idealne do montażu paneli dachowych. Systemy energii słonecznej najlepiej sprawdzają się w ciepłym klimacie, w łagodne lub krótkie zimy. W innych klimatach system wsparcia – baterie lub generatory – jest nieoceniony.

Systemy, które mogą magazynować energię, przydadzą się późno w nocy lub przy złej pogodzie. Nawet po burzy możesz urządzić u siebie w domu przyjęcie, a sąsiedzi czekają na pomoc od oblenergo, którego pracownicy z kolei przywrócą prąd.

Kolekcjoner czy panel?

Błędem jest sądzić, że fotowoltaiczne ogniwa słoneczne rozwiążą zarówno problem zasilania, jak i ogrzewania. Używanie energii słonecznej do ogrzewania jest niepraktyczne, ponieważ grzejniki elektryczne zużywają dużo energii: potrzeba pięciu ogniw słonecznych, aby uzyskać taką samą ilość energii z jednego kolektora słonecznego. Czyli to ciepło będzie kosztować trzy razy więcej niż ogrzewanie wody i ogrzewanie z kolektora słonecznego. Dodatkowo zbiornik na wodę pełni funkcję akumulatora ciepła, który wytrzyma znacznie dłużej niż akumulatory elektryczne, których żywotność skraca się przy dużych obciążeniach.

Grzejniki elektryczne są bardziej opłacalne dla małych gospodarstw, które zużywają skromnie ciepłą wodę , słoneczne podgrzewacze wody są lepsze dla gospodarstw domowych, które zużywają dużo ciepłej wody i gdzie prąd jest zbyt drogi lub nie można go kupić.

Panele słoneczne będą ogrzewane bezpłatnie od września do grudnia oraz od lutego do maja. Dopiero w grudniu-styczniu, ze względu na krótkie światło dzienne, energia słoneczna nie wystarczy do ogrzania, a dom będzie musiał być dodatkowo ogrzewany z innych źródeł. System ogrzewania podłogowego na zimny miesiąc zwiększy sprawność kolektorów słonecznych o 15-20%.

Płaski czy próżniowy?

Do podgrzewania wody wykorzystywane są dwa rodzaje kolektorów – płaskie i próżniowe, są również rurowe. Pierwsza to płaska skrzynka z warstwą chłonną zamknięta pod szkłem z rurkami, przez które przepływa glikol propylenowy. Kolektor próżniowy wykorzystuje serię dużych pustych szklanych rurek Matrioszka zamiast pojedynczego pudełka pokrytego szkłem. Wewnątrz każdej rury znajdują się rurki z absorberem ciepła, który podgrzewa chłodziwo. Izolatorem ciepła jest próżnia pomiędzy rurą zewnętrzną i wewnętrzną. Dwie trzecie światowych kolektorów słonecznych to kolektory próżniowe, a jedna trzecia płaska. Kolektory próżniowe charakteryzują się mniejszymi stratami ciepła, co czyni je bardziej wydajnymi niż płaskie, gdy woda musi być podgrzana do wysokich temperatur zimą i przy pochmurnej pogodzie.

Ale płaskie dzięki swojej prostej konstrukcji są trwalsze i bardziej niezawodne, próżniowe – bardziej kruche. Jeśli kolektor płaski ulegnie uszkodzeniu, będzie trzeba go całkowicie wymienić, a w kolektorze próżniowym wystarczy wymienić tylko uszkodzone rury, a sam moduł będzie dalej działał.

Studium przypadku i ocena

Cena kolektora płaskiego uzależniona jest od montażu, wielkości, specjalnych powłok oraz jakości szkła. Cena kolektora próżniowego zależy od średnicy i długości szklanych rurek. Im większa rura, tym mocniejszy i droższy kolektor. Istotny jest również rodzaj wewnętrznych przewodników ciepła: rury przenoszące ciepło są tańsze, droższe są te, które tworzą wewnętrzną pętlę wymiany ciepła U-rur.

W ciepłym sezonie bardziej opłacalne są systemy pasywne do podgrzewania wody, podczas gdy tylko systemy aktywne nadają się do ogrzewania słonecznego i całorocznego podgrzewania wody. Aktywny system podgrzewania wody jest bardziej złożony i droższy niż pasywny, ale jest też bardziej wydajny, ponieważ pozwala na korzystanie z kolektorów słonecznych zimą. Zgodnie z tym projektem zbiornik na wodę znajduje się w pomieszczeniu; tylko kolektory słoneczne, przez pompę pompowana jest ciecz chłodząca. W systemie pasywnym kolektor słoneczny połączony jest ze zbiornikiem wody w pojedynczym obwodzie podgrzewacza wody, zimna woda jest dostarczana pod ciśnieniem od dołu i ogrzewana konwekcją naturalną. Taki system jest prostszy w konstrukcji, łatwiejszy w instalacji i tańszy niż aktywny, ale nadaje się tylko do domku letniskowego. Zimą wodę należy spuścić, aby kolektor nie rozmroził się.

Panele słoneczne: od ceny do korzyści

Cena układu słonecznego zależy od jego wielkości, która z kolei zależy od wielkości domu i zapotrzebowania na energię. Aby kompetentnie obliczyć moc i komponenty, przed instalacją wykonywane jest badanie energetyczne obiektu, po którym specjaliści określają optymalną liczbę kolektorów słonecznych, aby uzyskać najlepszy wynik przy najniższym koszcie początkowym. Największą korzyścią ekonomiczną kolektora słonecznego jest jego wykorzystanie do podgrzewania wody w układzie ciepłej wody.

Do ogrzewania przydatne jest wykorzystanie kolektorów słonecznych. Połączony system 70% energii słonecznej i 30% energii elektrycznej jest szczególnie wydajny. Za 20 lat będzie dwa razy tańszy od systemu czysto elektrycznego i 2,5 razy tańszy od oleju napędowego.

A przez cały czas życia domu, dzięki stale rosnącym taryfom za energię elektryczną, oszczędności będą jeszcze większe. Podczas gdy zasoby energii staną się droższe, energia słoneczna pozostanie bezpłatna. 

Kolektor próżniowy z U-rurkami dostarczy do 2200 kWh energii cieplnej w sezonie grzewczym, co odpowiada spalaniu ciepła 400 kg węgla lub 200 litrów oleju napędowego. Jednocześnie nie musisz przynosić, tankować i tankować: energia słoneczna sama wchodzi do Twojego domu.

DIY panele słoneczne

Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz wypróbować własne ręcznie robione panele słoneczne. Przygotuj gogle, rękawice, buty i ochronę twarzy, ponieważ będziesz miał do czynienia z ostrymi materiałami (szkło, pleksi) i łatwopalnymi chemikaliami.

Materiały potrzebne do wykonania paneli słonecznych własnymi rękami

Przede wszystkim są to fotokomórki wysokiej jakości.

Na rynku dostępne są monokrystaliczne i polikrystaliczne krzemowe ogniwa słoneczne. Skuteczność tych pierwszych sięga nawet 13%, ale nie sprawdzają się dobrze, gdy jest pochmurno. Wydajność tych ostatnich wynosi do 9%, ale w pochmurne dni pracują tak samo jak w dni słoneczne.

Do zasilania domowego zaleca się stosowanie polikryształów sprzedawanych w zestawach. Wszystkie ogniwa wymagane do montażu muszą być zakupione od jednego producenta, ponieważ wydajność różnych marek produktów może się różnić. Spowoduje to trudności w montażu, dodatkowe koszty użytkowania i „niską” energię słoneczną.

Potrzebne będą również sprzęt do lutowania, kątowniki aluminiowe, diody Schottky’ego, śruby mocujące, przewody miedziane dużej mocy, przezroczysta pleksi lub arkusz poliwęglanu, silikonowe podkładki podciśnieniowe oraz komplet specjalnych przewodów.

Gdy masz już wszystko, czego potrzebujesz, możesz rozpocząć montaż konstrukcji.

pierwszy krok

Umieszczenie na stole jednego zestawu polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych – np. zestawu 40 ogniw słonecznych, każde o wymiarach 15*15 cm.

Drugi krok

Wtapiamy przewodniki cynowe do fotokomórek.

Trzeci krok

Wszystkie ogniwa należy podłączyć zgodnie ze schematem elektrycznym … W takim przypadku bardzo ważne jest zastosowanie diod bocznikowych wymaganych do montażu na zacisku „dodatnim”, niezależnie od rodzaju połączenia. Diody Schottky’ego są najlepszym wyborem do tego celu: pozwalają poprawnie obliczyć wielkość paneli słonecznych dla Twojego domu i zapobiegają rozładowywaniu się baterii w nocy. Wydajność lutowanych elementów należy przetestować w nasłonecznionym miejscu. Jeśli działają normalnie, możesz przejść do następnego etapu.

Czwarty krok

Przechodzi do zespołu ramy. Potrzebujesz śrub i niskich aluminiowych narożników. Uszczelniacz silikonowy nakładamy na wewnętrzne krawędzie szyn.

Piąty krok

Na tę warstwę nakładamy przygotowany poliwęglan lub inny przeźroczysty materiał … Aby przymocować arkusz, należy go mocno docisnąć do linii kleju.

Krok szósty

Po wyschnięciu szczeliwa można dokręcić ramkę i wyczyścić powierzchnię. Fotokomórki z przewodami są następnie umieszczane wzdłuż wewnętrznej przezroczystej płaszczyzny. Odległość między dwiema komórkami wynosi 5 mm (wymagane jest wstępne znakowanie).

Krok siódmy

Naprawiamy fotokomórki, uszczelniamy panel, aby kolektory słoneczne na dachu domu działały jak najdłużej. Pomoże to zainstalować silikon dopasowany do każdego elementu. Zamykamy konstrukcję do tylnego panelu … Kiedy silikon całkowicie stwardnieje, całkowicie zamykamy konstrukcję tak, aby wszystkie panele ściśle do siebie pasowały.

Krok ósmy

Możesz podłączyć baterię słoneczną na jeden z dwóch znanych sposobów – równolegle lub szeregowo … W pierwszym przypadku – zaciski. Oba moduły są połączone według zasady minus minus minus plus plus. Pobieramy terminal (+) i (-) z dowolnego modułu. Wyprowadzamy zaciski do podłączenia do kontrolera ładowania lub akumulatora. Jeśli chcesz połączyć trzy moduły w jeden system, kroki będą w porządku: podłącz zaciski analogowe wszystkich modułów, a następnie pokaż końce (+) i (). Na drugim schemacie połączeń połącz zacisk (+) z pierwszego modułu z zaciskiem (-) z drugiego. Pozostałe końce są usuwane w celu podłączenia do kontrolera lub akumulatora. Zasada będzie taka sama niezależnie od liczby modułów.

Zrób to sam montaż paneli słonecznych

Tak więc instalowanie kolektora słonecznego własnymi rękami w prywatnym posiadaniu jest całkiem możliwym biznesem.

Jednak, aby projekt, do produkcji którego nasza praca okazała się przydatna, należy wziąć pod uwagę ważne niuanse.

Najpierw przymocuj ramę, a dopiero potem zainstaluj komponenty. Zauważ, że duży panel będzie potrzebował więcej przewodów zasilających, aby wypełnić całe pudełko. Aby cień bocznych desek nie zakłócał światła słonecznego na elementy, powinny być niskie.

Wewnątrz i na zewnątrz tacki należy pokryć farbą odporną na wilgoć. Daj podstawę. W dolnej części pudełka powinny znajdować się małe otwory wentylacyjne. Pozwolą one utrzymać wymaganą temperaturę w grzejniku i usunąć gazy powstałe podczas pracy panelu.

Części do ogniw słonecznych

W przypadku braku środków istnieje możliwość wypożyczenia panelu fotowoltaicznego. W takim przypadku firma leasingowa kupi i zainstaluje system bez kosztów początkowych. Zgodnie z prawem system będzie własnością firmy wynajmującej go za miesięczną opłatę. Opłata ta powinna być niższa niż miesięczny rachunek za energię elektryczną.

Firma będzie odpowiedzialna za wszystkie koszty utrzymania, czyszczenia i naprawy (bieżące lub nieplanowane) przez cały czas trwania umowy, czyli zwykle od 10 do 20 lat. Leasing to ekonomiczna opcja dla dużych gospodarstw, które zużywają dużo energii i płacą imponujące rachunki.

Częściowa autonomia domu prywatnego lub alternatywne źródła energii

Sprawa jednak spowalnia ze względu na to, że w większości naszego kraju zamiast 300 słonecznych dni w roku, jak gdzieś na Morzu Śródziemnym, jest ich tylko 75, a zamiast nawet świeżej bryzy bryza przerywana o prędkość 3-4 metrów na sekundę. Oczywiście południe naszego kraju nie jest pozbawione światła słonecznego, a na północy wiatrów, ale nie są one tu modne. Dlatego jeśli chodzi o alternatywną energię dla domów wiejskich w Rosji, trzeba zrozumieć, że w wielu przypadkach nie jest to podyktowane względami ekonomicznymi, ale zaletami autonomii i niezależności od naszych doświadczonych zachcianek – a być może chęcią zdobycia zaawansowana reputacja.

Energia słoneczna

„Wiatr, wiatr, jesteś potężny…” – ale niestety bardzo niestabilny. Wyznaję z wiatraka na przedmieściach

relatywnie kilka. Należy skupić się na panelach słonecznych, ponieważ słońce, w przeciwieństwie do wiatru, wschodzi i zachodzi ściśle według harmonogramu. W złożonym autonomicznym systemie zasilania elektrycznego, obejmującym panele słoneczne i generator wiatrowy, wiatr stanowi maksymalnie 10-20% energii elektrycznej.

A jednak, w przypadku długotrwałej złej pogody, pełna autonomia elektryczna będzie wymagała zapasowego generatora, oleju napędowego lub benzyny.

Na przykład zeszłej zimy w domu z autonomiczną energią słoneczną generator zapasowy działał łącznie przez 50 do 70 godzin i zużywał około 150 litrów benzyny. A to w zasadzie niewiele. Resztę dało słońce.

Jak korzystać ze słońca?

Nowoczesne panele słoneczne nie są bardzo drogie, więc ich jakość nie powinna być ekonomiczna.

Najbardziej zaawansowane ogniwa słoneczne, wykonane z monokrystalicznego krzemu w słonecznym powietrzu, są w stanie wyprodukować 100 watów energii elektrycznej i nawet ponad 1 km2. metr kwadratowy. Mają żywotność ponad 25 lat i sprawność 18-20%. Ogniwa słoneczne z polikrystalicznego krzemu kosztują 20-30 procent mniej, ale ich wydajność jest gorsza: od 15 do 20 lat, sprawność do 15%. Najtańsze elastyczne panele wykonane z amorficznego krzemu mają maksymalną wydajność 10% i żywotność 8-10 lat, chociaż nie należy ich przestrzegać.

Aby wyprodukować wymagane 3 kW energii elektrycznej, energii słonecznej

panele o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 15-20 mkw. metrów. Aby działały nawet w pochmurną pogodę, choć gorzej niż na słońcu, konieczne jest szeregowe połączenie 4-5 płyt 24-woltowych, aby zapewnić wystarczające napięcie wyjściowe. bateria … Jednocześnie sterownik słoneczny jest bardziej wymagający. W szczególności musi być w stanie pracować przy wysokich napięciach wejściowych, najlepiej do 250 V. Dalsze wzrosty napięcia stają się niepraktyczne, ponieważ zmniejsza to wydajność.

Montaż pionowy

 • panele słoneczne należy montować pionowo lub prawie pionowo.
 • Pionowe mocowanie paneli zwiększa ich żywotność, zapobiega ich zabrudzeniu i zaśnieżaniu. Wskazane jest obracanie paneli do głównych punktów: powiedzmy, że połowa obróci się o 30 ″ na południowy wschód, a połowa – 30 ° na południowy zachód. Wydłuży to pracę w ciągu dnia.
 • Z dala od naszych śródziemnomorskich szerokości geograficznych pionowy układ płyt i ich częściowe obrócenie w kierunku południowo-wschodnim i południowo-zachodnim zmniejsza produkcję energii o 2-3 godziny około południa, ale wydłuża czas pracy i chroni przed śniegiem zimą.
 • Panele słoneczne zamontowane na znaczniku, który automatycznie obraca się zgodnie ze słońcem, zapewniają maksymalne zużycie energii w ciągu dnia.
 • Jedno urządzenie śledzące może pomieścić panele o mocy 4200-250 W. Ale jest to oczywiście bardziej skomplikowane, droższe – i trzeba rozważyć i decydować w każdym przypadku z osobna, czy jest to konieczne, czy nie.

Jak powstrzymać wiatr?

W Polsce dominują wiatry o średniej prędkości 5-7 m/s. To za mało do wydajnej pracy generatorów wiatrowych – tak naprawdę jesteśmy na dole. Kupując farmę wiatrową dla regionu moskiewskiego, powinieneś wybrać generator wiatrowy przeznaczony do pracy przy niskich prędkościach wiatru. W końcu turbina wiatrowa o projektowej mocy 1 kW i projektowej prędkości wiatru 9 m/s, przy prędkości wiatru 5 m/s, wyprodukuje więcej energii elektrycznej niż jej dwukrotnie mocniejszy odpowiednik, ale projektowana prędkość wiatru wyniesie 12 m/s. Niestety turbiny wiatrowe zaprojektowane dla małych prędkości wiatru są nie tylko skomplikowane, ale także droższe, ponieważ wykorzystują więcej magnesów neodymowych. Konstrukcja ostrza to nie drobiazg. Korzystanie z profilu „samolotowego” zwiększa efektywność energetyczną 2-4 razy w porównaniu z płaskim ostrzem. Optymalna liczba ostrzy to trzy. 95% wszystkich turbin wiatrowych produkowanych na świecie to turbiny trójłopatowe z osią poziomą.

Dość rozpowszechnione wiatraki o pionowej osi obrotu i profilu łopat samolotu są dość drogie. Ale one – z tą samą mocą – dłużej działają i są cichsze. Dodatkowo ze względu na dużą powierzchnię łopatek są bardziej efektywne przy słabym wietrze.

Generator wiatrowy musi być nie tylko prawidłowo wybrany, ale także prawidłowo zainstalowany. Aby turbina wiatrowa była ekonomicznie opłacalna, należy ją podnieść na maszcie o wysokości co najmniej 15 metrów, a jest to dość skomplikowana instalacja, oprócz połączeń kablowych na dużej powierzchni terenu. Z drugiej strony średnia energia wiatru na wysokości 18 metrów jest około trzy razy wyższa niż na poziomie gruntu!

„Mózg” systemu

Kontroler jest „mózgiem” systemu elektroenergetycznego, który składa się na wszystko. Jego zadaniem jest: ocenić pobór i zużycie energii, poziom naładowania baterii, pojemność obciążenia i wybrać optymalny tryb pracy systemu operacyjnego. Zastosowanie nowoczesnych sterowników słonecznych pozwala zwiększyć produkcję baterii słonecznych przy pochmurnej pogodzie nawet do 30% wartości maksymalnej. Turbina wiatrowa potrzebuje własnego sterownika.

Serce systemu

Pobór energii elektrycznej w 8 układach zasilania ze źródeł słonecznych i generatora wiatrowego odbywa się zawsze poprzez bufor – akumulator. Bez tego się nie obejdzie. Najbardziej obiecującymi akumulatorami są litowo-żelazowo-fosforanowe.  Ich główne zalety to niska waga i wymiary, możliwość głębokiego rozładowania, duża ilość cykli ładowania/rozładowania (5000 i 3000 cykli dla najbliższego konkurenta – akumulator pancerny ołowiowo-kwasowy). Oznacza to, że przy tej samej pojemności akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe są trzykrotnie mniejsze od pancernych i wytrzymują około 20 lat zamiast 10. Kosztują o 30 proc. więcej.

Po zamontowaniu urządzeń oszczędzających energię elektryczną oraz cieplną należy posprzątać po remoncie. Na na Śląsku tego typu usługi oferuje Firma Clean Master z Zabrza Tel:. 502 854 444 – Pranie dywanów Gliwice

Baterie pancerne zbliżają się do fosforanu litowo-żelazowego pod względem kosztów cyklu i kilowatogodziny. Mają jednak znaczną wadę w porównaniu z fosforanem litowo-żelazowym: nie tolerują głębokiego uwalniania – mogą być uwalniane w maksymalnie 30%, w przeciwnym razie poważnie stracą swoje właściwości. Dlatego pożądane jest posiadanie potrójnej rezerwy, co zwiększa koszt baterii i czyni ją większą.

Falownik

Celem przekształtnika jest obracanie się prąd stały z kolektora słonecznego do napięcia przemiennego (napięciem jednofazowym 220 woltów lub więcej trójfazowych napięciem 380 V) niezbędnych do działania większości odbiorników.

Notatka:

Każdy system zasilania energią słoneczną i wiatrową składa się z czterech elementów: ogniwa słonecznego i/lub turbiny wiatrowej, sterownika, akumulatora i konwertera. W takim przypadku do 50% kosztów systemu pokrywają akumulatory. Każdy system jest zbilansowany pod konkretnego klienta.

Przetwornica hybrydowa może działać niezależnie od sieci energetycznej iw połączeniu z nią.

Bezwzględna zmiana w imporcie

Autonomiczny system gastronomiczny wiejskiego domu można całkowicie zastąpić importem.

Dobre akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe są produkowane przez nowosybirską firmę Liotech. Baterie pancerne fabryki baterii Tiumeń przewyższają pod wieloma względami ich amerykańskie odpowiedniki.

eksperci-klimatyzacji produkuje kontrolery słoneczne, które przewyższają X-tender (podobno amerykański, ale w rzeczywistości chiński) i Morningstar (marka Tristar), a także falowniki. Ponadto firma ta projektuje i instaluje autonomiczny system zasilania w kompleksie.

eksperci-klimatyzacji produkuje dobre falowniki w kategorii tanich cen. Ładowarka do telefonu od …Uważaj na oparzenia słoneczne! Wczesną wiosną …Jak zrobić zegar słoneczny dla swojego …Dom modułowy – montaż własnego …

Możesz zaoszczędzić energię elektryczną, korzystając z tańszej alternatywy – zamiany energii słonecznej na energię elektryczną. W tym przypadku ogniwo słoneczne działa jak konwerter.

Czym są panele słoneczne

W sumie ogniwa słoneczne to generatory prądu stałego, do których podłączone są baterie z regulatorem ładowania i specjalnymi urządzeniami zwanymi falownikami, które są bezpośrednio przeznaczone do zamiany prądu stałego na prąd przemienny .

Wiele ogniw fotowoltaicznych w panelu jest zaprojektowanych do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną.

Gdy wszystkie poszczególne fotokomórki są połączone równolegle i szeregowo, generowana jest pewna ilość energii. Elementy połączone równolegle dostarczają prąd na wyjściu, a montaż sekwencyjny dostarcza napięcie.

Połączenie obu metod zapewnia nieprzerwaną pracę ogniwa słonecznego. Diody służą jako elementy łączące w panelu, co z kolei chroni go przed przegrzaniem, a jednocześnie zapobiega samoczynnemu rozładowaniu się akumulatorów.

Baterie ze specjalnym regulatorem ładowania służą do „zbierania” i „magazynowania” energii z kolektora słonecznego. Aby zapobiec uszkodzeniu całego systemu z powodu nadmiernej mocy, podłączony jest do niego rezystor. Falownik dostarcza przekonwertowany prąd AC z kolektora słonecznego, który można wykorzystać do zaspokojenia potrzeb gospodarstw domowych (takich jak oświetlenie budynku).

Ekwipunek

Na podstawowe wyposażenie całego systemu składają się:

 • Panele słoneczne – do odbioru promieniowania słonecznego.
 • Kontroler ładowania — normalizuje wydajność baterii i poprawia wydajność wytwarzania energii.
 • Baterie – Baterie przechowują energię otrzymaną w systemie.
 • Falownik — wymagany do konwersji prądu stałego na prąd przemienny, ponieważ jest używany przez urządzenia elektryczne.

Zalety i niuanse

Główne zalety to:

 • Względna zależność od światła słonecznego.
 • Wysokie koszty całkowite.
 • Wymagane umiejętności instalacyjne.

Typy baterii

 • Ogniwa słoneczne z monokrystalicznego krzemu … Otrzymywane przez odlewanie bardzo czystych kryształów krzemu. Specjalny układ atomów monokryształu zwiększa wydajność nawet o 19%. Grubość fotokomórek wynosi od 200 do 300 mikronów. Tego typu baterie są niezawodne i trwałe, ale różnią się od innych typów baterii zwiększonym kosztem.
 • Ogniwa słoneczne wykonane z polikrystalicznego krzemu … Materiał baterii składa się z różnych sieci monokrystalicznego krzemu, co sprawia, że ​​wytrzymuje około 25 lat, a sprawność wynosi 14-15%.
 • Ogniwa słoneczne z polikrystalicznego krzemu … Atomy krzemu mają inną orientację, która ma nieco niższą charakterystykę elektryczną niż pojedynczy kryształ. Różnią się średnią żywotnością (20 lat) i wydajnością – 14%. W przeciwieństwie do swoich ciemnych odpowiedników, materiał w ostatecznej wersji jest jasnoniebieski.
 • Baterie cienkowarstwowe … Jako płaski materiał stosuje się specjalną folię, która dobrze pochłania światło. Baterie te można stosować w miejscach, w których panuje zachmurzone powietrze. Ich wydajność jest niska na poziomie 10%, ale ten niuans jest równoważony atrakcyjną ceną akumulatorów.
 • Baterie z krzemu amorficznego … Baterie są wersją ekonomiczną o sprawności nie większej niż 8%, ale specjalne konwertery fotowoltaiczne pozwalają na produkcję taniej energii elektrycznej.
 • Baterie teliuidowe kadmowe … Baterie te są oparte na technologii folii. Pomimo mikroskopijnej warstwy materiału, wynik to 11% skuteczności. Generowana przez nie energia jest nieco tańsza niż wafle krzemowe.

Zakres

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wytwarzaną przez tanie kolektory słoneczne występuje w różnych gałęziach przemysłu i jest wykorzystywane:

 • Oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych i niemieszkalnych – domów, domków letniskowych, biur, szpitali, kompleksów szklarniowych.
 • Catering dla sprzętu telekomunikacyjnego i medycznego.
 • Oświetlenie terenów przyległych, ulic, autostrad.
 • Naładuj mikroelektronikę.
 • Panele słoneczne są szczególnie popularne w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym.

Jak rozsądne jest wykorzystanie paneli słonecznych w prywatnym domu?

Instalując panele słoneczne w prywatnym domu, właściciel domu może znacznie zaoszczędzić na oświetleniu i ogrzewaniu. System jest szczególnie skuteczny, jeśli dom znajduje się na szerokościach geograficznych, gdzie przeważa większość słonecznych dni. W końcu głównym warunkiem produktywnej pracy jest obfity dopływ światła słonecznego do panelu.

W okresie zimowym panele słoneczne o sprawności około 15% są w stanie zapewnić ogrzewanie ciepłej wody dla mieszkań o 70%, co w naturalny sposób obniża koszty. Nadal nie można jednoznacznie stwierdzić, że wyprodukowana energia wystarczy na wszystkie potrzeby, ale pozostałe 30% będzie musiało pochodzić ze źródeł tradycyjnych.

Jak pokazuje praktyka, właściciel musi najpierw wydać pieniądze na sprzęt, a moment pełnego zwrotu nadchodzi za 3-4 lata. Ale fakt ten jest uzasadniony nieprzerwanym korzystaniem z darmowej energii przez wiele nadchodzących lat.

Jak działa domowy system solarny?

Cały system ogniw słonecznych działa poprzez uderzenie kwantu promieniowania słonecznego w płytkę półprzewodnikową przymocowaną do panelu kolektora. Wzajemne oddziaływanie tworzy pewną ilość wolnych elektronów, co skutkuje stałym prądem elektrycznym.

Potrzeby konsumentów wymagają dużej liczby paneli, co oznacza, że ​​na jednym panelu znajduje się ich kilkadziesiąt.

Aby wszystkie panele działały prawidłowo i zapewniały wymaganą moc, łączy się je ze sobą za pomocą połączenia równoległego i sekwencyjnego … Powstały prąd trafia do akumulatorów, które akumulują energię i wyrównują spadki w miarę zmniejszania się natężenia światła lub wzrasta.

W przypadku większości urządzeń gospodarstwa domowego prąd stały nie nadaje się do pracy, dlatego jest używany do falownika naprzemiennego , który w przyszłości będzie podłączony do zwykłego domowego źródła zasilania lub do oddzielnego urządzenia … Aby zabezpieczyć akumulatory przed przeładowaniem lub przeładowaniem, system posiada kontroler ładowania.

Prawidłowo skonfigurowane wszystkie elementy systemu będą działać długo bez naprawy.

Cechy systemów grzewczych

Do ogrzewania domu panelami słonecznymi potrzebne będą specjalne elementy systemu grzewczego:

 • Kolektor próżniowy lub moduł słoneczny.
 • Kontrolery.
 • Pompa do pompowania przez system wymiany ciepła.
 • Ciepła woda o pojemności 500-1000 litrów.
 • Elektryczny element grzejny.

Energia słoneczna może być wykorzystana do różnych systemów grzewczych: wtryskiwanie ciepłej wody w rurach lub elektryczne „ciepłe podłogi”. Aby wybrać odpowiednią opcję, musisz najpierw dokładnie obliczyć moc przyszłych użytkowników i wziąć pod uwagę:

 • Nachylenie dachu musi być większe niż 30 °.
 • Moduły lub kolektory słoneczne należy umieszczać po najbardziej nasłonecznionej stronie dachu (najlepiej na południu).
 • Brak drzew lub różnych budynków, na które może mieć wpływ promieniowanie padające na fotokomórki modułu.
 • Średnia liczba słonecznych dni.
 • Oblicz nasłonecznienie.
 • Sprawdź wytrzymałość systemu więźby dachowej, ponieważ musi on wytrzymać moduły i śnieg.

Zalety słonecznego systemu grzewczego

 • Praca nie wymaga spalania nośników energii (gaz, drewno opałowe, węgiel), co nie zanieczyszcza środowiska.
 • Wystarczająco wydajne instalacje słoneczne, aby poradzić sobie z funkcjami grzewczymi lokalu i zaopatrywać dom w energię elektryczną.
 • Systemy grzewcze nigdy nie spowodują pożaru w pomieszczeniu.
 • Nowoczesne panele słoneczne mogą działać nawet przy najmniejszym oświetleniu.
 • Ogrzewanie pomieszczeń jest całkowicie niezależne od zewnętrznych źródeł energii.
 • System jest maksymalnie zautomatyzowany.
 • Po prawidłowym montażu i podłączeniach – system nie wymaga dodatkowych inwestycji ani napraw.

Wybór paneli słonecznych do prywatnego domu

Istnieje kilka wariantów kolektorów słonecznych:

 • Niskoenergetyczna – do dostarczania energii elektrycznej do działania telewizora, telefonu, kilku lamp.
 • Baterie uniwersalne – nadają się do zasilania urządzeń elektrycznych i instalacji systemu grzewczego w części domu.
 • Wysokie napięcie – jest w stanie w pełni zaopatrzyć wszystkich odbiorców w energię elektryczną i ciepło.

Baterie dzielą się również na trzy główne typy:

 1. Monokrystaliczne – są dość kompaktowe, ich wydajność wynosi dobre 15%, ale w pochmurnym powietrzu nie mogą wytwarzać wystarczającej ilości energii elektrycznej.
 2. Cienka folia – są duże i mają niską wydajność – 6-10%, ale mogą pochłaniać rozproszone światło słoneczne.
 3. Wypełniacze polikrystaliczne są praktycznie podobne do akumulatorów monokrystalicznych, ale ich wydajność jest mniejsza.

Montaż paneli słonecznych

Aby ogniwa słoneczne działały długo, należy zadbać o ich wysokiej jakości przyczepność do różnych powierzchni. Samodzielne wykonywanie tak poważnej pracy bez minimalnych umiejętności jest dość niebezpieczne, ponieważ cały sprzęt jest drogi.

Niewłaściwy montaż i podłączenie wszystkich elementów może skutkować uszkodzeniem lub dalszą naprawą. Lepiej powierzyć to wydarzenie profesjonalistom.
Jeśli zdecydujesz się samodzielnie włożyć baterie, musisz wziąć pod uwagę kilka zaleceń:

 • Odpowiednie nachylenie dachu.
 • Kraty pod panelami muszą być mocno przymocowane do powierzchni dachu.
 • Warto zaopatrzyć się w uniwersalne konstrukcje montażowe, w których w razie potrzeby można zmienić kąt padania powierzchni panelu słonecznego.
 • Jeśli panele są mocowane do ścian lub są oddzielne, należy zastosować specjalne konstrukcje mocujące.
 • Konieczne jest podłączenie wszystkich komponentów (rezystory, baterie, falownik) zgodnie z zaleceniami w karcie technicznej.
 • Po zakończeniu podłączania i kontroli cały system może pracować w sposób ciągły.

Wynik

Montaż paneli słonecznych w celu posiadania domu może zaoszczędzić sporo rodzinnego budżetu … Początkowo właściciel będzie musiał wydać trochę pieniędzy, ale po kilku latach inwestycja się zwróci, a w przyszłości będzie dostępny darmowy prąd.

Kolektory słoneczne ze względu na swoją trwałość i wysokiej jakości materiały przetrwają dziesięciolecia.

Patrząc na ocean energii spływającej z nieba na ziemię, pozostajemy uzależnieni od sieci elektrycznej.

Jeśli miejskie zaopatrzenie w energię elektryczną jest mniej więcej stabilne, to ludzie spoza miasta regularnie stają się uczestnikami „końca świata”.

Jak zapewnić domowi niezawodne źródło energii elektrycznej i nie pozbawiać się komfortu, który nie jest możliwy bez „ukierunkowanego ruchu elektronów”? Teoretycznie odpowiedź jest dość prosta, ale dla wielu praktycznie nieznana.

Są to kolektory słoneczne do prywatnego domu, są podstawowym warunkiem autonomicznej egzystencji.

W tym artykule zastanowimy się, czym są te urządzenia, ich rodzajem, funkcjami i wydajnością użytkowania.

Rodzaje ogniw słonecznych

Ze szkolnego kursu fizyki znamy efekt fotoelektryczny. Występuje w półprzewodnikach pod wpływem światła. Wszystkie panele słoneczne działają na tej zasadzie.

Nie zagłębimy się w teorię procesu, a skupimy się tylko na najważniejszych rzeczach praktycznych:

 • Istnieją trzy rodzaje ogniw słonecznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne oraz amorficzne wafle krzemowe (elastyczne).
 • Wszystkie generują prąd stały (12 lub 24 V).
 • Żywotność tych urządzeń przekracza 20 lat.
 • Bez tego mocna bateria nie może efektywnie współpracować z dodatkowym wyposażeniem (sterownik, akumulator, konwerter).

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo każdemu elementowi. Panel monokrystaliczny, w porównaniu do polikrystalicznego, generuje więcej mocy na jednostkę powierzchni. Ponadto jego cena jest znacznie wyższa.

Wydajność ogniwa polikrystalicznego jest o 15-20% niższa, ale nieznacznie spada przy pochmurnej pogodzie. Z drugiej strony, w monokrysztale, przy rozproszonym oświetleniu, produkcja energii elektrycznej jest znacznie zmniejszona. Ogniwo słoneczne wykonane z krzemu amorficznego jest tańsze od polikrystalicznego, ale jego żywotność jest 2-3 razy krótsza. W oparciu o wymienione fakty bardziej opłaca się kupować panele polikrystaliczne.

Zestaw wyposażenia stacji solarnej

Wydajna bateria słoneczna do domków letniskowych – urządzenie to za mało. Pozyskaną energię trzeba gdzieś przechowywać, aby wieczorem i przy pochmurnej pogodzie można było w pełni korzystać ze sprzętu AGD.

Dlatego w każdym przypadku potrzebujemy pojemnej i wytrzymałej baterii. W jego wyborze jest jeden ważny niuans: nie próbuj oszczędzać pieniędzy przy zakupie rozruchowego akumulatora samochodowego … Nie nadaje się do cyklicznego magazynowania energii i nie toleruje głębokiego rozładowania. Jego głównym celem jest dostarczenie silnego, ale krótkotrwałego prądu do uruchomienia silnika.

Do magazynowania energii i powolnego zużycia potrzebne są różne rodzaje baterii: AGM lub żelowe. Te pierwsze są tańsze, ale ich żywotność jest krótka (do 5 lat). Baterie żelowe są droższe, ale działają znacznie dłużej (8-10 lat).

Sterownik to kolejny ważny element autonomicznej stacji solarnej. Wykonuje kilka zadań:

 • Gdy akumulator jest w pełni naładowany, odłącza akumulator od akumulatora i włącza go w celu ponownego naładowania.
 • Wybierany jest optymalny tryb ładowania, zwiększający ilość zmagazynowanej energii.
 • Zapewnia maksymalną żywotność baterii.

W elektrowniach słonecznych stosuje się kilka rodzajów regulatorów:

 • ON / OFF „włącz-wyłącz”;
 • MPPT.

Najtańsze urządzenie po prostu odłącza kolektor słoneczny od akumulatora, gdy napięcie na jego zaciskach wzrośnie do maksymalnego poziomu. Nie jest to najlepszy wybór, ponieważ bateria nie jest jeszcze w pełni naładowana.

Droższy kontroler PWM działa mądrzej. Gdy numer zostanie wybrany na maksymalne napięcie , obniża je do pewnego poziomu i utrzymuje przez kilka godzin. Osiąga to pełniejszy poziom magazynowania energii.

Wreszcie najbardziej inteligentny sterownik typu MPPT maksymalizuje moc kolektora słonecznego we wszystkich trybach pracy. Dzięki temu akumulator może przechowywać dodatkowe 10-30% energii elektrycznej.

Niezależnie od rodzaju użytych materiałów półprzewodnikowych (polikryształy, monokryształy, krzem amorficzny) urządzenie ogniwa słonecznego to obwód elementów połączonych szeregowo. Każdy z nich generuje niskie napięcie (dokładność 0,5 V) i niski prąd (dziesiąta część ampera). Pracując razem, „odprowadzają” zmagazynowaną energię do wspólnego kanału i na wyjściu akumulatora otrzymujemy duży prąd i stałe napięcie (12 lub 24 wolty).

Standardowe domowe urządzenia elektryczne są zaprojektowane na napięcie 220 woltów, więc nie będą działać od „stałego”. Konwersja prądu stałego na prąd przemienny jest wykonywana przez oddzielne urządzenie przekształtnikowe. To kończy łańcuch sprzętu potrzebnego do paneli słonecznych.

Pomimo stosunkowo wysokiego kosztu początkowego ogniw słonecznych, jego eksploatacja jest opłacalna ze względu na dużą „żywotność” głównych ogniw: panelu fotokrystalicznego i baterii.

Ile kolektorów słonecznych potrzeba do domów i domków letniskowych?

Tutaj wszystko jest proste. Kupujący nie musi rozwiązywać skomplikowanych obliczeń mocy stacji słonecznej i dobierać do niej baterii. Ta praca została już wykonana przez specjalistów z firm produkujących i sprzedających ten sprzęt.

Użytkownik może wybrać tylko gotowy zestaw z oferowanego asortymentu, w zależności od swoich potrzeb. Rozważ kilka standardowych opcji dostępnych w witrynach dostawców (dotyczy 2016).

Stacja solarna zbudowana na jednym panelu o mocy 250 watów do zasilania odbiorców wymienionych w tabeli 1.

Funkcje instalacji

Instalacja paneli słonecznych to technicznie prosty, ale bardzo ważny proces. Powierzchnia i waga mocnych płyt są na tyle duże, że trzeba je bezpiecznie mocować za pomocą prowadnic i specjalnych łączników. Ponadto konieczne jest zapewnienie łatwego dostępu do akumulatorów na dachu w celu oczyszczenia z kurzu i śniegu.

Produkcja energii zależy bezpośrednio od kąta padania promieni słonecznych na fotowoltaikę. Dlatego kolektory słoneczne nie są montowane w jednej pozycji, ale montowane na urządzeniach obrotowych.

Istnieją dwie główne pozycje paneli słonecznych: letnia i zimowa. Zmieniając kąt nachylenia uzyskuje się maksymalną wydajność ze stacji solarnej.

Typowe recenzje

Można je podzielić na dwie grupy: recenzje tych, którzy już z tych urządzeń korzystają, oraz opinie wszystkich, którzy dopiero studiują problem autonomicznego zasilania.

Wielu właścicieli paneli słonecznych jest zadowolonych ze swojego wyboru. Instalując swój wiejski dom, zwracają uwagę na niezawodność, sezonowość i wydajność paneli słonecznych. Myśląc o zakupie, wyrażaj wątpliwości co do opłacalności ekonomicznej w obawie przed długoterminowym zwrotem sprzętu.

Wyrazimy nasze przemyślenia na ten temat. Biorąc pod uwagę stabilny wzrost cen energii elektrycznej z sieci zewnętrznych, zastosowanie kolektora słonecznego nie można nazwać nieopłacalnym. Jeśli mówimy o obszarach, w których w ogóle nie ma zasilania lub które charakteryzują się częstymi przerwami, to jedyną opcją jest stacja solarna.

Samodzielny montaż

Domowych rzemieślników do spróbowania energii słonecznej zachęcają dwa czynniki: chęć obniżenia kosztów heliopeneli oraz nowatorstwo tej pracy.

Oszczędności uzyskane dzięki samodzielnemu montażowi są imponujące. Zestaw do montażu fotokomórki i taśmy przewodzącej jest do 50% tańszy niż bateria montowana fabrycznie. Możesz kupować na rosyjskich platformach handlowych online lub zamówić bezpośrednią dostawę z kraju produkcji.

Na całym świecie istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak zrobić panel słoneczny do domu własnymi rękami. Oprócz opisu procesu ustnego, tutaj znajdziesz inteligentne filmy, które wyraźnie pokazują jego główne etapy.

Praktyczne porady zawarte w tych poradnikach oparte są na bezcennych doświadczeniach prób i błędów. Pomagają nowoprzybyłym z powodzeniem wykonywać tę pracę bez znacznych strat finansowych.

Montaż baterii słonecznych obejmuje następujące kroki:

 • sekwencyjne lutowanie fotokomórek w jeden obwód energetyczny za pomocą taśmy przewodzącej;
 • produkcja ramy ze szkłem.

Najważniejszym momentem jest wypełnienie okienek fotograficznych przezroczystą uszczelką i połączenie ich z przeszkloną ramą. Istnieje sprawdzona technologia oparta na grubym arkuszu gumy piankowej, która chroni delikatne ogniwa słoneczne przed zniszczeniem.

Jedną z zalet posiadania domu jest możliwość ich zmiany. W tym alternatywne źródła energii. Panele słoneczne do prywatnego domu – najlepsze Ten moment to sposób na zaopatrzenie w zieloną energię elektryczną.

Gdzie zacząć

Obliczanie zużycia energii elektrycznej. Aby określić wymaganą wydajność systemu słonecznego, musisz obliczyć, ile energii elektrycznej zużywasz. Wiele z tego zależy od tego, czy prywatny dom jest stały, czy tylko jako letnia rezydencja w określonych porach roku. Aby obliczyć, weź rachunki za prąd za rok i określ całkowitą liczbę kilowatów wyemitowanych w tym okresie, a następnie podziel przez 12 (liczba miesięcy), aby uzyskać średnie miesięczne zużycie energii elektrycznej.

Obliczanie średniego miesięcznego zużycia energii elektrycznej

Jak pokazują doświadczenia i recenzje prawdziwych konsumentów, wynik uzyskany w centralnej części Rosji należy pomnożyć przez współczynnik 16, aby uzyskać wymaganą moc baterii w watach.

Spójrzmy na przykład. Zużyłeś 1625 kW rocznie, podziel tę liczbę przez 12 miesięcy i pomnóż przez współczynnik 16 – okazuje się, że 2166 watów. Wiązanie. system kolektorów słonecznych zapewni taki dom, jeśli jego moc wyniesie co najmniej 2200 watów na godzinę

Gdzie przypiąć?

Dachy. Montaż paneli słonecznych na dachu jest oczywistym, ale nie zawsze najlepszym rozwiązaniem dla prywatnego domu. Spadek dachu od strony południowej z pewnością daje najlepszy efekt ze sposobów montażu stacjonarnych kolektorów słonecznych, ale możliwości nie ograniczają się do tego.

W przypadku tego mocowania nachylenie dachu powinno być POŁUDNIOWE

Ściany. Jeśli ściana jest „zwrócona” na południe, fajnie jest postawić na niej panele słoneczne. Upewnij się, że na ścianie nie ma cieni z drzew, budynków gospodarczych, ogrodzeń lub innych obiektów. Nie instaluj paneli słonecznych w tych obszarach.

Co jest w systemie?

Ogniwa słoneczne … Pisaliśmy o tym, jak je zbierać (otwiera się w nowym oknie). Możesz kupić gotową matrycę słoneczną do swojego domu, ale aby zaoszczędzić pieniądze, możesz kupić polikrystaliczne ogniwa słoneczne i samodzielnie zbierać panele słoneczne do swojego domu.

Falownik. Baterie słoneczne generują prąd stały zbliżony do 12 lub 24 V (w zależności od połączenia), a konwerter zamienia go na 220 V AC i 50 Hz, z którego można zasilać wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego.

Bateria. Nawet ich system. Energia słoneczna nie jest produkowana w sposób ciągły. W godzinach szczytu może być zbyt wysoka, a jej produkcja całkowicie ustaje o zmierzchu. Baterie przechowują energię elektryczną w ciągu dnia i rozładowują się wieczorem / w nocy. Jak wybrać baterię na energię słoneczną jest napisane (otwiera się w nowym oknie).

Kontroler. Zapewnia pełne naładowanie akumulatora oraz chroni go przed przeładowaniem i zagotowaniem. Pisaliśmy o tym, którą kontrolkę wybrać (otwiera się w nowym oknie).

Czy panele słoneczne są przydatne w prywatnym domu?

W krajach zachodnich moda na energię słoneczną podyktowana jest bardziej troską o środowisko niż pogonią za korzyściami ekonomicznymi. Nasza rzeczywistość jest trochę inna.

Dzięki utrzymywaniu aktualnych cen energii elektrycznej, samodzielna instalacja fotowoltaiczna dla jednego prywatnego domu i 4-osobowej rodziny zwraca się w pełni w ciągu 4-5 lat. Jednocześnie żywotność fotowoltaiki wynosi 20-25 lat, ale baterie trzeba będzie wymienić w ciągu 5-7 lat, w zależności od jakości baterii.

Jak dotąd nigdzie na świecie (a Rosja nie jest wyjątkiem) cena dostarczanej energii elektrycznej nie spadła, więc system będzie miał czas na spłatę co najmniej 4-5 razy w okresie eksploatacji ogniw słonecznych.

Wideo. Jak obliczyć ilość paneli słonecznych potrzebnych do Twojego domu?

Film wyraźnie pokazuje procedurę obliczania powierzchni paneli słonecznych dla prywatnego domu. Przydatne dla tych, którzy już na etapie planowania chcą uwzględnić wszystkie koszty samodzielnej instalacji zasilania energią słoneczną .

Oceń: