Nie ma nic, co instalatorzy PANELI słonecznej kochają bardziej niż dach wychodzący na południe, w dobrym stanie, bez żadnych przeszkód. Jednak w przypadku większości instalacji solarnych jest to bardziej fantazja niż rzeczywistość. Dzieje się tak, ponieważ wiele dachów ma przeszkody, takie jak kominy, świetliki dachowe i kanały wentylacyjne, które mogą skomplikować instalację solarną.

Jak więc instaluje się panele słoneczne wokół kominów, świetlików i otworów wentylacyjnych? Czy można zainstalować panele słoneczne wokół tych przeszkód dachowych? Dowiedzmy Się!

komin w obrębie paneli słonecznych fotowoltaika
komin w obrębie paneli słonecznych fotowoltaika

INSTALOWANIE PANELI SŁONECZNYCH WOKÓŁ KOMINÓW


Kominy są jedną z najczęstszych przeszkód dachowych podczas montażu paneli słonecznych. Mogą być również jedną z trudniejszych do pokonania przeszkód dachowych.

Ponieważ kominy są zwykle obiektami nieporęcznymi, mogą zajmować dużo miejsca. Oznacza to, że panele słoneczne będą musiały zostać zainstalowane na obwodzie komina, zachowując jednocześnie rozsądną odległość. Nie zaleca się instalowania paneli słonecznych bezpośrednio przy kominie, ponieważ może to zmniejszyć prześwit potrzebny do konserwacji komina i potencjalnie powodować gromadzenie się osadów na panelach słonecznych, zwłaszcza obok kominów ceglanych.

Kominy mogą być nie tylko nieporęczne, ale także dość wysokie. Stanowi to problem przy rozważaniu zacienienia paneli słonecznych. Ponieważ słońce zmienia się w ciągu dnia i roku, ważne jest, aby zastanowić się, jaką drogę obierze cień komina. Jeśli ten cień pada na jeden lub więcej paneli słonecznych, może to znacznie wpłynąć na produkcję energii słonecznej.

Na szczęście negatywne skutki zacienienia można znacznie zredukować za pomocą optymalizatorów słonecznych. Optymalizatory słoneczne to rodzaj falownika słonecznego, który pobiera energię prądu stałego wytwarzaną przez każdy panel słoneczny i wysyła ją do głównego falownika. Używając optymalizatorów energii słonecznej, efekty zacienienia można wyizolować tylko dla tych pojedynczych paneli słonecznych, a nie całego ciągu paneli słonecznych.

komin a fotowoltaika

INSTALOWANIE PANELI SŁONECZNYCH WOKÓŁ ŚWIETLIKÓW


Świetliki dachowe przemysłowe to kolejna powszechna przeszkoda na dachu, którą instalatorzy fotowoltaiczną muszą obejść. Świetliki mogą mieć różne kształty i rozmiary, a także orientacje i umiejscowienie na dachu.

Dobrą wiadomością jest to, że świetliki stwarzają bardzo małe ryzyko zacienienia, ponieważ często są wpuszczane w dach. Ale nawet jeśli nie są całkowicie zlicowane z dachem, świetliki zazwyczaj nie osłaniają paneli słonecznych.

Większym problemem w przypadku świetlików jest instalowanie paneli słonecznych wokół układu świetlików. Jeśli dach ma tylko jeden świetlik, montaż wokół niego regałów i paneli słonecznych może być łatwy. Jeśli jednak zainstalowano wiele świetlików w różnych odległościach i orientacjach, instalacja regałów i paneli słonecznych może być trudna lub niemożliwa.

Na szczęście panele słoneczne są modułowe i można je umieszczać w wielu miejscach i orientacjach na dachu. Regały słoneczne można przyciąć, aby dopasować je do ciasnych miejsc, a system paneli słonecznych jako całość można umieścić w wielu miejscach na dachu.

INSTALOWANIE PANELI SŁONECZNYCH WOKÓŁ OTWORÓW WENTYLACYJNYCH


Otwory wentylacyjne to jeden z najbardziej różnorodnych i licznych rodzajów przeszkód dachowych, które mogą kolidować z instalacją kolektorów słonecznych. Różne wywietrzniki w dachu mogą pełnić różne funkcje, np. wywietrzniki wodno-kanalizacyjne, suszarki, łazienki czy strych.

Jeśli chodzi o instalowanie paneli słonecznych wokół otworów wentylacyjnych pod pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim jaki rodzaj odpowietrznika jest obecny. W zależności od rodzaju otworu wentylacyjnego, panele słoneczne mogą być instalowane nad otworem wentylacyjnym, otwór wentylacyjny może być przekierowany lub należy go unikać.

W przypadku wywietrzników, które służą jako wyciągi do suszarek, łazienek i strychów, nie można nad nimi instalować paneli słonecznych. Otwory te muszą pozostać niezasłonięte przez panele słoneczne, co może skomplikować instalację paneli słonecznych.

Na szczęście, jak wyjaśniono powyżej, panele słoneczne są modułowe i można je umieszczać w wielu miejscach i orientacjach na dachu. Regały słoneczne można przyciąć, aby dopasować je do ciasnych miejsc, a system paneli słonecznych jako całość można umieścić w wielu miejscach na dachu, aby pomieścić otwory wentylacyjne.

Inne otwory wentylacyjne, takie jak otwory wentylacyjne, można zainstalować nad panelami słonecznymi lub wysunąć je pod i wokół paneli słonecznych. Te otwory wentylacyjne zwykle nie powodują żadnych problemów podczas instalacji paneli słonecznych.

Systemy wentylacji w oczyszczalniach ścieków

Otwory wentylacyjne są jednym z najbardziej różnorodnych i licznych rodzajów przeszkód dachowych, które mogą kolidować z instalacją kolektorów słonecznych. Różne wywietrzniki w dachu mogą pełnić różne funkcje, np. wywietrzniki wodno-kanalizacyjne, suszarki, łazienki czy strych.

W kontekście oczyszczalni ścieków, systemy wentylacji mogą pełnić kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego środowiska dla procesów biologicznych, które są niezbędne do skutecznego oczyszczania ścieków. Odpowiednia wentylacja może pomóc w kontrolowaniu temperatury i wilgotności, a także w usuwaniu niepożądanych gazów i zapachów.

Podobnie jak w przypadku innych instalacji na dachu, otwory wentylacyjne w oczyszczalniach ścieków muszą być odpowiednio uwzględnione podczas instalacji paneli słonecznych. Panele te muszą być umieszczone w taki sposób, aby nie blokować otworów wentylacyjnych i nie zakłócać prawidłowego przepływu powietrza.

Ponadto, zgodnie z artykułem, panele słoneczne są modułowe i można je umieszczać w wielu miejscach i orientacjach na dachu. To oznacza, że mogą być one skonfigurowane w taki sposób, aby dopasować się do istniejących systemów wentylacji, zapewniając jednocześnie maksymalną efektywność energetyczną.

Oceń: