Miejsce, w którym planujesz sadzić rośliny, powinno być odseparowane. Oczywiście dotyczy to chwastów wieloletnich (np. leżanka, ściółka, oset), które po posadzeniu będą trudne do usunięcia. W tym celu warto wykorzystać Roundup, który wchłaniany jest przez liście chwastów i przemieszcza się do podziemnych części, powodując ich śmierć.
Po zastosowaniu tego herbicydu rośliny można sadzić w ciągu miesiąca. Podłoża organiczne, które zatrzymują wodę i składniki odżywcze, należy również zastosować na słabe gleby przed sadzeniem. Może to być np. torf wysoki lub kompost. Również w przypadku gleb bardzo ciężkich (gliny i gliny) należy dodać składniki rozluźniające, takie jak żwir lub mielona kora iglasta. Możemy też dodać je bezpośrednio do dołka podczas sadzenia, ale efekt będzie słabszy.
Karmienie Gleby Przed Sadzeniem
Przed sadzeniem na ubogich glebach należy wykonać nawozy mineralne. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, które należy wymieszać z podłożem. Nie zaleca się jednak stosowania nawozów mineralnych bezpośrednio do dołków podczas sadzenia, chyba że jest to nawóz o powolnym działaniu . Obornik również może być bardzo dobrym dodatkiem, ale należy go zastosować na kilka miesięcy przed sadzeniem (np. stosować go jesienią, a następnie sadzić rośliny wiosną).
Otwór do sadzenia powinien być około dwa razy większy od średnicy bryły korzeniowej rośliny. Na glebach bardzo ciężkich możemy na dnie wykopu umieścić warstwę drenażową, np. żwir. Przygotowanie roślin do sadzenia uzależnione jest od tego czy pochodzą one z tzw. gołego korzenia, w belach czy w pojemnikach.
Rośliny z gołymi korzeniami należy chronić przed przesuszeniem i umieścić w wodzie na kilka godzin przed sadzeniem. Następnie za pomocą sekatora odcinamy korzenie uszkodzone mechanicznie (np. złamane, poszarpane), a resztę – o długości około 20 centymetrów. Po posadzeniu należy również skrócić pędy do wysokości około 10-15 centymetrów.
Brak takiego cięcia jest jednym z głównych błędów popełnianych podczas sadzenia i spowoduje słaby wzrost roślin. Rośliny z gołymi korzeniami należy odkładać tak, aby korzenie się nie zwijały . Dlatego po częściowym wypełnieniu dno rośliny jest lekko podciągane, zmuszając korzenie do wyprostowania.
Sadzimy!
Rośliny zakupione w pojemnikach należy ostrożnie wyjąć z pudełek, odwracając pojemnik i lekko stukając nim o krawędź czegoś stałego (małe pojemniki) lub przecinając go (pojemniki foliowe). Przy dużych roślinach jedna osoba bierze roślinę, a druga puka w krawędź pojemnika czymś solidnym, co prowadzi do stopniowego zsuwania się pojemnika. Jeśli bryła korzeniowa jest sucha, zanurz ją na kilka minut w wodzie. Nieprzestrzeganie tej prostej procedury może mieć ogromny wpływ na pobieranie roślin i późniejszy wzrost. Koszenie trawników Zabrze
Pamiętajmy, że większość gatunków hodowanych w pojemnikach rośnie w torfie, a to podłoże bardzo trudno jest nawodnić po wyschnięciu. Dlatego klasyczne podlewanie roślin po posadzeniu czasami nie wystarcza. Jeśli korzenie są mocno skręcone wzdłuż krawędzi grudki, można je przeciąć sekatorami w kilku miejscach lub lekko puchnąć palcami.
Jak już pisałem, aby rośliny dobrze rosły należy zastosować dobrej jakości ziemię przesiewaną. W tym celu można wynająć przesiewarkę mobilną, która służy do przesiewania ziemi. W tym celu zobacz usługę wynajem przesiewaczy, w ten sposób możesz samodzielnie przesiać dowolną ilość ziemi!
Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica
Gleba Dla Świeżo Posadzonych Roślin
Zabieg ten wspomoże ich prawidłowy dalszy rozwój w glebie. Sadząc rośliny z bryłą korzeniową, nie usuwamy juty ani siatki, za pomocą której jest ona mocowana. Materiały te z czasem ulegają rozkładowi i nie będą przeszkadzać we wzroście korzeni. Gleba po posadzeniu powinna być zagęszczona.
Zagęszczenie gleby powoduje, że przykleja się ona do korzeni i poprawia infiltrację wody. Zabieg ten ma na celu stabilizację roślin. Po posadzeniu zagęścić glebę (zwykle stopami). Zawsze podlewamy rośliny. Aby woda dotarła we właściwe miejsce, wokół posadzonych roślin należy utworzyć basen naziemny. Ostatnim zabiegiem, który należy wykonać, jest mulczowanie terenu wokół roślin.
W tym celu najczęściej wykorzystuje się korę ras iglastych, rzadziej torf, trociny czy drobne kamienie. Grubość ściółki nie powinna przekraczać 5 centymetrów. Ogranicza to wzrost chwastów, ogranicza wysychanie gleby i podnosi walory estetyczne.