Po otrzymaniu pierwszego rachunku za gaz wykorzystywane przez kocioł gazowy wielu było niemile zaskoczonych i zaczęło się zastanawiać: co mogę zrobić, żeby rachunki były mniej szokujące. Niektórzy są przekonani, że nie mogą nic zmienić, aby obniżyć koszty gazu, poza zakupem nowszego, nowocześniejszego i droższego kotła gazowego. Mylą się jednak, bo bez wymiany kotła można zaoszczędzić gaz i to nawet znacząco.
Jeśli ktoś już zdecydował się na wymianę kotła lub właśnie instaluje system grzewczy, wszystko jest proste – warto wybrać kondensacyjny kocioł gazowy, automatyzację odpowiednią dla systemu grzewczego i tak dalej. Jeśli jednak masz stary kocioł z palnikiem atmosferycznym i nadal jest w dobrym stanie, można go doskonale wykorzystać do zmniejszenia zużycia gazu. Innym bardzo ważnym czynnikiem jest izolacja termiczna domu, jeśli dom jest źle ocieplony, cuda się nie osiągnie, ale można jeszcze poczynić oszczędności.
Przede wszystkim należy zacząć od tego, czy kocioł jest w dobrym stanie technicznym podczas ostatniego przeglądu. W normalnych (odpowiednich) warunkach użytkowania kocioł gazowy należy poddawać przeglądowi technicznemu raz w roku, a tym samym raz w roku (po lub w trakcie sezonu podgrzewania). Prace te może wykonać tylko specjalny dział serwisowy, który ma prawo do konserwacji używanego systemu grzewczego z klapa zwrotna. Wykwalifikowany specjalista wyczyści, sprawdzi sterowniki, szczelność, wyreguluje mieszankę gazowo-powietrzną, jakość spalania paliwa oraz wykona inne prace konserwacyjne na gazowym urządzeniu grzewczym. Gdy kocioł jest sprawny, niskie koszty finansowe, takie jak termostat pokojowy, mogą dodatkowo zmniejszyć zużycie paliwa. Termostaty pokojowe są różne, kosztują od około 40 do 1000 zł, więc wybór jest zdecydowanie koniecznością. Ta prosta jednostka oszczędza gaz i poprawia sterowanie kotłem. Termostat pokojowy „widzi” rzeczywistą temperaturę w pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli ustawimy w pomieszczeniu 20C, to zapewni tylko taką temperaturę – ani więcej, ani mniej, dzięki czemu w domu będzie przyjemnie ciepło, a kocioł będzie pracował w trybie czuwania, aż dom ostygnie poniżej temperatury zadanej. Przykład: okna domu lub mieszkania skierowane są na południe, słońce w naturalny sposób ogrzewa pomieszczenie, ale kocioł pracujący bez termostatu pokojowego nadal ogrzewa pomieszczenie, chociaż nie jest to konieczne. Wszystko to powoduje dyskomfort, w domu robi się gorąco, nawiedza mnie myśl, że za ogrzewanie mieszkania będzie trzeba sporo zapłacić, choć ani na zewnątrz, ani w środku nie jest zimno. Trochę takiej paniki … Jeśli zainstalowałeś termostat pokojowy, wszystkie te problemy nie dotyczą Ciebie. Dodatkowo termostat pokojowy oszczędza Twój kocioł, ponieważ kocioł nie pracuje w niskich temperaturach (zaleca się, aby kocioł atmosferyczny pracował w temperaturze min. 70C) i nie reaguje (często gesty). Termostat pokojowy oszczędza od 10 do 50 procent gazu. Jeśli zainstalujesz prosty nieprogramowalny lub programowalny termostat pokojowy i utrzymasz tę samą temperaturę w pomieszczeniu, kocioł będzie się nagrzewał tylko wtedy, gdy rzeczywista temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej określonej liczby stopni (w zależności od termostatu pokojowego, typu i rodzaju programowania). Gdy kocioł pracuje bez w / w termostatu, stale ogrzewa pomieszczenie, chociaż temperatura jest wystarczająca, aby zapewnić Państwu komfort. Ogrzewając w ten sposób pomieszczenia, jeśli Twój dom jest dobrze ocieplony dom, kocioł może pracować tylko 2-3 razy dziennie.



Badania wykazały, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień zmniejsza zużycie gazu cieplnego o około 5%. Jeśli więc utrzymujesz na przykład 23 ° C w domu i nie odczuwasz różnicy, gdy obniżysz ją do 22 ° C, może powinieneś zachować niższą temperaturę, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić 5% na gazie? Za pomocą termostatu pokojowego można zaprogramować różne temperatury dzienne i nocne. Na przykład możesz ustawić następujący tryb: od 6 do 8 rano, kiedy idziesz do pracy, szkoły itp., Temperatura pokojowa 200 ° C, od 8 do 16 rano, dopóki wszyscy domownicy nie będą codziennie, temperatura 180C (dla kogo ogrzewać, jeśli nic nie ma w domu), temperatura w pomieszczeniu znowu 20C od 16:00 do 23:00, a temperaturę 17C utrzymujesz od 23:00 do 6:00 (lekarze mówią, że zdrowiej jest spać w chłodniejsze dni). Mały,
Kolejną rzeczą, która powoduje, że tracimy dużo energii cieplnej, jest objętość systemu. Ponieważ starożytni instalowali wiele grzejników, uważa się, że im więcej grzejników, tym lepiej. Czy tak jest naprawdę? Im większa objętość sieci ciepłowniczej, tym więcej energii cieplnej trzeba ogrzać do określonej temperatury, a następnie czy jest użytkowane celowo, bo w domu jest już ciepło, ale grzejniki nadal ogrzewają pomieszczenie, chociaż nie jest to wcale potrzebne. Więc znowu marnujemy energię cieplną i pieniądze. Warto zatem wymienić grzejniki żeliwne na stalowe lub rurki o dużej średnicy na cieńsze, gdyż woda kogeneracyjna wciąż jest gotowana przez specjalną pompę obiegową. Zmniejszając objętość systemu, ponownie oszczędzamy gaz.
Możemy zaoszczędzić trochę energii cieplnej malując stare grzejniki. Na krótko przed szorowaniem chłodnicy po prostu wyszoruj farbę na wierzchu i to wszystko. A co, jeśli dokładnie wyszlifujesz grzejnik i pomalujesz go specjalnie dla nich farbą? Takie grzejniki znacznie łatwiej przenoszą ciepło do otoczenia (pomieszczeń). A jeśli lepiej oddaje ciepło, to szybciej ogrzewa pomieszczenie, a jednocześnie oszczędza gaz, co niestety jest drogie.
Ostatnia wskazówka: jeśli istnieją rury, które nie są izolowane specjalnym materiałem izolacyjnym i nie zaleca się ogrzewania pomieszczeń, przez które przechodzą rury, należy je zaizolować, aby nie tracić energii cieplnej.
Oto wskazówki naszego kompetentnego zespołu na ten temat. Niektóre metody są droższe, inne tańsze, ale każdy konsument może dostosować coś dla siebie i ulepszyć system ogrzewania w domu, w którym mieszka. A im mniej niepotrzebnie zużywamy energię cieplną, tym więcej oszczędzamy pieniądze i mniej zanieczyszczamy przyrodę.