Dla osób, które zwykle wykorzystują odnawialne źródła energii do ogrzewania domu, spędzających dużą część dnia poza domem, a także dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą napełniać ramion wiele razy dziennie, dobrym wyborem może być piec na pellet lub palnik na pellet .
Piec na pellety spala drewno z recyklingu – kłody drewna są obierane, mielone, suszone i prasowane w małe pellety. W niektórych piecach można również spalać pelety wykonane z innych biopaliw. Pellety są generalnie bardziej ekonomicznym paliwem do ogrzewania domu niż olej opałowy, propan lub energia elektryczna i podobnie jak tradycyjne drewno, pelety drzewne są odnawialnym źródłem energii. W porównaniu z piecem opalanym drewnem, piec na pellet jest łatwiejszy w instalacji, napełnianiu i czyszczeniu. Jeśli korzystasz z zasobnika na pellet, wystarczy go rano napełnić i możesz cieszyć się ciepłem w domu przez około 16 godzin. Pelety drzewne spalają się czysto i wydajnie. Pelety są również bardziej zwarte, a zatem łatwiejsze do przechowywania niż drewno opałowe.
Ponieważ pelety są wytwarzane z drewna pochodzącego z recyklingu, są generalnie nieco droższe niż drewno opałowe, ale ceny peletów mogą być konkurencyjne dla osób mieszkających w dużych obszarach miejskich lub w ich pobliżu, gdzie naturalne drewno opałowe może być dość drogie i zajmować dużo miejsca. Pellet jest też wygodniejszy do palenia dla osób starszych i osób, dla których ciężka praca fizyczna, np. Rąbanie drewna na opał, jest niemożliwa do udźwignięcia. Wahania cen energii konwencjonalnej mogą również mieć wpływ na ceny peletów, ponieważ pelety zużywają więcej energii do ich produkcji niż naturalne drewno opałowe.
Decydując się na piec na pellet , poszukaj specjalisty – handlowca, który działa na rynku od dawna i rozumie produkt. Właściciel nowego pieca na pellet potrzebuje pouczenia – nie tylko o tym, jaki piec najlepiej kupić, ale także o jego konserwacji i ogrzewaniu. W zależności od modelu pieca, jakości pelletu, temperatury zewnętrznej i innych czynników można spodziewać się opróżniania popiołu raz w tygodniu lub rzadziej – raz na pięć tygodni.
Kto może uzyskać fundusze na wymianę kotła na pellet?
Każdego roku w miastach i osiedlach mieszkaniowych w okresie grzewczym odnotowuje się zwiększone zanieczyszczenie powietrza, na które wpływają pyły i substancje rakotwórcze emitowane przez kotły paliwowe z dymem, a czasem odczuwalne są nieprzyjemne zapachy. Wszystkich tych zanieczyszczeń można by uniknąć, gdyby kotły dostępne dla ludności spalały paliwo bardziej wydajnie, jednocześnie zmniejszając skutki globalnego ocieplenia. W rezultacie powstał program „Promocja efektywności energetycznej oraz wytwarzanie i wykorzystywanie energii odnawialnej” oraz działanie „Wymiana kotłów w gospodarstwach domowych” finansowane ze środków Unii Europejskiej.
Jeżeli stary dom mieszkalny ze starym kominem do remontu, niezależnie od tego, czy znajduje się na wsi, w mieście, w miasteczku czy w altanie (altanka nie jest objęta warunkami konkursu wiosennego 2020), korzysta ze starego nieefektywnego kotła na drewno lub inny kocioł na biomasę, właściciel takiego kotła ma możliwość uzyskania rekompensaty za nowocześniejszy zakup urządzenia. Istnieje warunek, że budynek, w którym zainstalowany jest kocioł, musi być zarejestrowany w ewidencji nieruchomości nie później niż 5 lat temu, budynek nie może być podłączony do sieci ciepłowniczej.
Dofinansowanie nie jest również przyznawane osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą i handlową np. hurtownię opakowań oraz tym, których domy są ogrzewane piecami.
Ponieważ nie jest zapewnione wsparcie dla zakupionego wcześniej kotła na paliwo stałe, bardzo ważne jest, aby z wyprzedzeniem zdecydować, jakiego typu i typu kotła potrzebujesz. W ten sposób będziesz mógł obliczyć wysokość wsparcia, zdecydować, ile zainwestujesz własne środki. Zakup kotła następuje po zgłoszeniu zarezerwowanych dla Ciebie środków.
Rodzaje kotłów na paliwo stałe
Różne rodzaje paliwa wymagają kotłów grzewczych o różnej konstrukcji, dlatego w zależności od rodzaju paliwa kotły na paliwo stałe dzieli się na opalane drewnem opałowym i pelletem drzewnym. Kotły grzewcze można opalać brykietem z odpadów drzewnych, na to paliwo nadają się kotły na drewno.
W zależności od charakteru spalania paliwa kotły mogą być spalane bezpośrednio i wytwarzać gaz.
Większość gazów emitowanych w palenisku kotła ze spalaniem bezpośrednim przepływa przez komin.
Kotły na paliwo stałe opalane gazem posiadają wbudowany wentylator oraz dodatkową komorę spalania do spalania dołączonego gazu. Zasada spalania jest następująca: podczas spalania i spalania drewna opałowego w komorze załadunkowej uwalniane są palne gazy, które mieszają się z powietrzem w palniku (uzyskuje się łatwopalną mieszankę) i dostają się do komory spalania. Tam płoną. Dlatego w kotle gazowym pali się nie tylko paliwo, ale także gaz emitowany przez paliwo. Produkty spalania przenoszą ciepło do wody będącej nośnikiem ciepła w dolnej części kotła oraz w wymienniku ciepła, następnie wchodzą do komina i są odprowadzane na zewnątrz. Powietrze do spalania doprowadzane jest do kotła przez wentylator zgodnie z zadaną temperaturą wody w kotle.
Sprawność kotłów ze spalaniem bezpośrednim nie jest wysoka, jednocześnie wysoka jest emisja produktów spalania. Sprawność kotłów na paliwo stałe wytwarzających gaz jest znacznie wyższa. W konwencjonalnych kotłach na paliwo stałe drewno opałowe osiąga temperaturę płomienia około 900 stopni, aw kotłach opalanych gazem na drewno, spalając mieszaninę gazu i powietrza, osiągając temperaturę płomienia wyższą niż 1100 stopni. Drewno jest maksymalnie spalane.
Ze względu na sprawność lub moc cieplną wszystkie kotły na paliwo stałe od 2015 roku przypisane są do odpowiednich klas, które są oznaczone literami od A ++ do G, ich wskaźnik efektywności energetycznej (EEI) odpowiednio się różni: klasy A ++ – ≥ 150, klasy G – <30.
W zależności od sprawności cieplnej kotłów oraz wielkości emisji, zgodnie z normą EN 303-5: 2012 wyróżnia się trzy klasy kotłów grzewczych: 3, 4, 5.
Wsparcie z funduszy unijnych dotyczy tylko zakupu kotłów najwyższej – V klasy, których sprawność wynosi nie mniej niż 89 proc. |
Wydajność urządzeń grzewczych jest podawana w procentach. Wartości dopuszczalne dla zanieczyszczeń – mg / metr sześcienny. metrów. Nowe kotły grzewcze muszą emitować niskie poziomy tlenku węgla – kotły ładowane ręcznie do 700 mg / m3 i ładowane automatycznie – do 500 mg / m3. Sezonowe emisje cząstek stałych nie mogą przekraczać: dla kotłów ręcznych – 60 mg / m3, automatycznie – 40 mg / m3. Norma określa również inne limity emisji dla kotłów – tlenek azotu, gazowe związki organiczne itp.
Aby otrzymać zwrot kosztów, sprawność zakupionego kotła musi wynosić co najmniej 89 proc. |
Od 1 stycznia 2020 r. Wszystkie kotły na paliwo stałe wprowadzone do obrotu o mocy cieplnej (nominalnej mocy cieplnej) do 500 kilowatów (kW) muszą mieć efektywność energetyczną co najmniej 75–77%. (w zależności od nominalnej mocy cieplnej kotła na paliwo stałe).
Również od 2020 roku. 1 Stycznia do kotła na paliwo stałe muszą być dołączone wszystkie informacje o produkcie określone w części 2 załącznika II do rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) 2015/1189.
Obliczanie mocy kotła na pellet
Wydajność kotła na palet oblicza się na podstawie powierzchni (objętości) ogrzewanego pomieszczenia. Należy również zwrócić uwagę, jaki kocioł energetyczny był do tej pory używany.
„Teoretycznie wszędzie jest napisane, że aby dobrać odpowiednią moc kotła, należy obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło. Ale wymiana starego kotła tak naprawdę nie zna klasy energetycznej domu, chyba że dom został niedawno wybudowany, ani zapotrzebowania na ciepło. Dlatego konsultując się z naszymi klientami dowiadujemy się nie tylko o ogrzewanej powierzchni domu, ale także o czasie budowy domu, materiałach, stanie okien, bardzo ważne jest, który kocioł był do tej pory rozpalany iw jaki sposób. Mamy doświadczenie, dlatego ze względu na moc kotła, którego nie wybieramy, nie przegrzewamy zbyt mocno kotłów, dzięki czemu właściciele nie muszą na bieżąco ograniczać dopływu powietrza i nieefektywnie spalać drewno opałowe,
Szacuje się, że 1 kW mocy kotła wymaga podgrzania do 10 km2. m, gdy wysokość lokalu wynosi 2,5 metra. Jeśli lokale są wyższe, jeśli potrzebne jest dodatkowe ciepło np. Do podgrzania wody lub innych potrzeb, warto dodać około 20-30% do obliczonej wydajności.
Kotły na paliwo stałe są ogrzewane okresowo, więc aby ogrzać schłodzony układ i zgromadzić zapasy ciepła na przyszłą przerwę, moc nominalna kotła na paliwo stałe musi być 1,2 – 1,3 razy większa niż obliczone maksymalne zapotrzebowanie cieplne budynku. Zgodnie z obowiązującymi normami wydajność kotłów na dowolny rodzaj paliwa musi być co najmniej 1,1 razy większa od zapotrzebowania na ciepło.
Właściwości dobrego kotła na pelet
Nie trzeba dodawać, że najlepszy kocioł to taki, który najefektywniej spala paliwo. Kotły na paliwo stałe nowej generacji to najtańszy sposób na ogrzewanie, zarówno pod względem wydajności, jak i ceny paliwa.
Zaletą kotła na pellet jest to, że spala się dłużej, jest zautomatyzowany, wymaga niewielkiej konserwacji, można go ustawić na różne temperatury podłogi i tryby pracy grzejnika, a także określić, kiedy pellety nie będą podawane (np. Zwykle nie ma potrzeby ogrzewania w nocy). Konserwacja kotłów na pellet jest prosta: ile razy będziesz musiał do niego podskubać, zależy od pojemności zasobnika na pelety i czy wybierzesz kocioł na pelety z mechanizmem usuwania popiołu czy bez. Pellet wsypany do średniej wielkości zasobnika kotła na pellet wystarczy na około tydzień. Nowoczesny kocioł na pellet, jeśli w domu jest miejsce, można wyposażyć w większy zasobnik na pellet, zapewniając w ten sposób zapas pelletu na cały sezon grzewczy. Ten rodzaj ogrzewania jest prawie równoważny ciepłownictwu miejskiemu.
Kotły na pellet
Istnieją dwa rodzaje kotłów na pelety: z wbudowanym palnikiem na pelety oraz z osobno zainstalowanymi palnikami na pelety. Kotły na pellet klasy 5 można wyposażyć jedynie we wbudowany palnik, gdyż mają wyższą sprawność – 89 proc. i więcej.
Kocioł na pellet prawie nie potrzebuje czasu na ogrzanie (tylko uzupełnianie pelletu, które może być również automatyczne), nowoczesne kotły na pellet posiadają automatyczne podawanie paliwa i mogą pracować autonomicznie, ich obsługa ogranicza się do wyjęcia pelletu. Jednak pelety drzewne są droższe niż drewno opałowe, jakość peletów jest ważna dla dobrej pracy kotła na pelety.
Strukturalnie główne różnice pomiędzy kotłem na pellet a innym kotłem na paliwo stałe to pojemność pelletu, śmigło pelletowe transportujące paliwo do palnika oraz praca automatyczna tj. Rozpalanie, wyłączanie, regulacja ilości paliwa w zależności od zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę. Istnieje możliwość podłączenia pokojowego regulatora temperatury z timerem, w takim przypadku kocioł na pellety będzie działał całkowicie autonomicznie w różnych trybach (np. Dzień i noc). Standardowa pojemność 350-450 litrów pelletu wystarcza na uzupełnienie co 3-5 dni.
Sprawność kotłów na pelety drzewne wynosi 89-92 procent.
W zależności od ustawionej temperatury automatyka palnika w kotle na pellety steruje spalaniem, czujnik temperatury palnika automatycznie włącza i wyłącza spalanie, unikając w ten sposób wahań temperatury zwiększających zużycie paliwa.
Zintegrowana sonda lambda w sposób ciągły mierzy temperaturę spalin, a układ sterowania kotła odpowiednio reaguje i zmienia ilość dostarczanego paliwa. Dopływ powietrza kontrolowany jest przez sondę lambda, która zapewnia całkowite spalanie paliwa nawet podczas pracy kotła na niskim obciążeniu. Rezultatem jest niski uzysk paliwa i najniższe emisje, nawet jeśli jakość paliwa nie jest zbyt dobra. Możliwe są różne zestawy automatyki kotła na pellety, element grzejny nowoczesnych kotłów na pellet wyposażony jest w automatyczny rozruch, za pomocą termostatu IT można sterować kotłem na pellet on-line w inteligentnym urządzeniu.
Nowoczesne zautomatyzowane kotły na pellet są bezpieczne, przyjazne dla środowiska, wykorzystują paliwa odnawialne i co najważniejsze są wygodne w obsłudze, gdy na co dzień nie musisz martwić się o ogrzewanie.