Wilgotność wewnątrz domu jest jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na komfort mieszkańców oraz kondycję budynku. Jej zbyt wysoki poziom może stwarzać wiele problemów zdrowotnych i konstrukcyjnych, dlatego konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności wewnątrz domu. Dowiedz się, dlaczego jest to ważne i jaki powinien być jej optymalny poziom.

Optymalny poziom wilgotności wewnątrz domu

Optymalny poziom wilgotności wewnątrz domu znajduje się w przedziale od 30% do 50%. W okresie zimowym, kiedy wilgotność powietrza na zewnątrz jest niska, poziom wilgotności wewnątrz domu może być nieco wyższy, ale nie powinien przekraczać 50%. Natomiast w okresie letnim, kiedy wilgotność na zewnątrz jest wyższa, warto dbać o odpowiednią wentylację, aby utrzymać poziom wilgotności w przedziale 30% do 40%. 

Trzeba pamiętać, że wilgotność powietrza poniżej 30% może prowadzić do nadmiernego wysychania skóry, podrażnień dróg oddechowych oraz uczucia dyskomfortu. Z kolei wilgotność powyżej 50% stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju pleśni, roztoczy i innych mikroorganizmów, co może prowadzić do alergii, astmy lub nawet uszkodzeń strukturalnych budynku.

Dlaczego zbytnia wilgotność jest niebezpieczna?

Zbyt wilgotne środowisko w domu może być bardzo niebezpieczne, ponieważ sprzyja rozwojowi pleśni, roztoczy i innych drobnoustrojów powodujących złe samopoczucie oraz choroby. Narażenie na wilgoć może także nasilać objawy chorób reumatycznych i bóle stawów. Zbytnia wilgotność może wpłynąć negatywnie na strukturę budynku. Nadmiar wilgoci może prowadzić do korozji elementów metalowych, rozwarstwienia drewna, osłabienia fundamentów oraz pęknięć w ścianach i suficie. Wilgotność sprzyja wzrostowi pleśni, która może być nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale także powodować defekty estetyczne wewnątrz domu, na ścianach, tapetach czy meblach. Zbyt wilgotne powietrze jest bardziej trudne do ogrzania w okresie zimowym oraz chłodzenia w okresie letnim, co niekiedy prowadzi do wzrostu kosztów związanych z energią elektryczną.

Jak utrzymać odpowiednią wilgotność wewnątrz domu?

Regularna wentylacja pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci i dostarcza świeżego powietrza do wnętrza domu. Otwieraj okna i drzwi na chwilę codziennie, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Jeżeli nie masz na to czasu lub nie chcesz, żeby do domu dostawały się hałasy lub zanieczyszczenia, postaw na klimatyzację domową lub rekuperacje. Innym rozwiązaniem są odsączacze wilgoci, które pomagają usuwać wilgoć z powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Można je umieścić w miejscach szczególnie podatnych na wilgoć, takich jak łazienki czy piwnice. Warto też pamiętać, że suszenie prania w mieszkaniu bezpośrednio zwiększa zawilgocenie powietrza. Zamiast tego, lepiej suszyć pranie na zewnątrz lub w specjalnych suszarkach z wyciągiem na zewnątrz.

5/5 - (3 votes)