Proces budowy domu to nie tylko prace budowlane i załatwianie formalności w urzędach. To również odpowiednie zaplanowanie całej powierzchni działki, tak, aby przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale również odpowiednia dla obowiązujących przepisów. Obecnie właściciele działek mają obowiązek zadbania o to, aby stosowna część ich powierzchni była biologicznie czynna.

Czym jest powierzchnia biologicznie czynna?

Powierzchnia biologicznie czynna definicja jest bardzo prosta. Za teren biologicznie czynny uważa się tę część działki, która nie jest w żaden sposób zabudowana ani zmodyfikowana przez człowieka. Nie może znajdować się na niej żaden obiekt; teren nie jest też pokryty żadną sztuczną nawierzchnią.

Na powierzchni biologicznie czynnej swobodnie rośnie trawa i inne rośliny, a naturalne życie może kwitnąć bez przeszkód. Co bardzo ważne, na takiej powierzchni odbywa się możliwa jest naturalna retencja wody. Jest to bardzo istotna kwestia, wpływająca na bezpieczeństwo środowiska naturalnego i zasobów wodnych. Na powierzchni pokrytej asfaltem czy kostką brukową woda deszczowa nie może wsiąkać w grunt. Prowadzi to do poważnego obniżenia poziomu wód gruntowych, co w ostatnich latach staje się coraz poważniejszym problemem.

Przed rozpoczęciem budowy jakiegokolwiek obiektu należy sprawdzić plan zagospodarowania danej przestrzeni. Przepisy określają, jaka konkretnie część działki ma być przeznaczona na powierzchnię biologicznie czynną. W niektórych przypadkach jest to 25%, w innych 50%.

Dlaczego warto zadbać o taką powierzchnię?

Troska o środowisko jest w naszych czasach niezwykle ważna. Działalność człowieka w tak dużym stopniu przyczyniła się już do zniszczenia przyrody, że dziś musimy robić wszystko, co tylko w naszej mocy aby to naprawić. Każdy może w swoim domu korzystać z wielu technologii przyjaznych dla środowiska, a przy tym bardzo ekonomicznych. Przykładem jest tutaj to, jak dzięki technologii takiej jak pompa ciepła zużycie prądu w domu może stać się o wiele tańsze.

Przestrzeń biologicznie czynna jest bardzo ważna dla środowiska. Przede wszystkim zapewnia miejsce, w którym naturalne życie może odbywać się bez przeszkód. Zapewnienie naturalnej retencji wody również jest niezwykle korzystne. Nie tylko dobrze wpływa na zasoby wodne, ale też zmniejsza ryzyko powodzi i podtopień.

Taką przestrzeń można ponadto urządzić w ciekawy sposób – do wyboru są niezliczone gatunki drzew czy kwiatów, które można tam posadzić. Przy odpowiednim zagospodarowaniu będzie ona piękną ozdobą działki oraz miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Oceń: