Inwestorzy codziennie zastanawiają się nad wyborem systemu ogrodzeniowego i siatki, którą oddzielą swoją posesję od reszty świata. Najczęściej decydują się oni na ogrodzenie z siatki, ponieważ jest najbardziej ekonomiczne, a przy okazji stabilne i trwałe. Jednak, jak pokazuje doświadczenie oraz rynek, siatka ogrodzeniowa siatce nierówna. Jakie rodzaje siatek możemy wyróżnić? Na które parametry siatki ogrodzeniowej warto zwrócić uwagę?

  1. Najpopularniejsze rodzaje siatek ogrodzeniowych
  2. Siatka ogrodzeniowa ocynkowana czy powlekana?
  3. Jakie ważne parametry siatki ogrodzeniowej należy wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Najpopularniejsze rodzaje siatek ogrodzeniowych

Szukanie odpowiedniej siatki ogrodzeniowej to nie jest najłatwiejsze. Produkty te różnią się od siebie estetyką, trwałością, łatwością montażu. Jednak nie można odmówić im popularności. Wbrew pozorom po tego rodzaju ogrodzenia inwestorzy sięgają bardzo często. Jeśli Państwo także chcą sięgnąć po siatkę ogrodzeniową, warto zapoznać się wpierw z jej rodzajami.

Siatka ogrodzeniowa powlekana to pierwszy typ. Są to druty stalowe powlekane niezwykle cienką, jednak równomierną warstwą polichlorku winylu, w skrócie PCV. Siatki tego rodzaju są odporne na korozję właśnie dzięki warstwie PCV. Do wad siatek powlekanych zaliczyć można fakt, że po jakimś czasie ten element odspaja się od drutu. W efekcie dochodzi do korozji, utraty koloru czy nieestetycznych ubytków.

Siatka ogrodzeniowa może występować również w wersji plastikowej, choć zazwyczaj wykorzystywane są one w ogrodnictwie, a nie w profesjonalnym grodzeniu posesji. Dlaczego? Plastikowa siatka nie będzie tak wytrzymała, jak siatka metalowa. 

Ostatni typ to siatka ogrodzeniowa ocynkowana. W procesie produkcji takiej siatki nie wykorzystuje się PCV. Zamiast tego poddaje się siatkę cynkowaniu galwanicznemu. Bardzo cienka warstwa cynku doskonale przylega do drutu. Chroni go rewelacyjnie przed korozją, wydłuża trwałość oraz sprawia, że całość prezentuje się bardzo elegancko.

Siatka ogrodzeniowa ocynkowana czy powlekana?

Zastanawiają się Państwo, jakie siatki ogrodzeniowe sprawdzą się najlepiej? Nie ma co ukrywać, że siatka ocynkowana charakteryzuje się największą pulą zalet. Jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wykazuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Im większa średnica drutu, tym solidniejsze będzie całe ogrodzenie. Producent siatki ogrodzeniowej również ma znaczenie. Warto wybrać taką firmę, która cieszy się renomą.

Jakie ważne parametry siatki ogrodzeniowej należy wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Przymierzając się do zakupu siatki ogrodzeniowej, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Rodzaje siatki ogrodzeniowej to nie wszystko. Istotne są też:

  • średnica drutu — im będzie większa, tym ogrodzenie będzie solidniejsze i trudniejsze do sforsowania. Z drugiej jednak strony, masa siatki także będzie większa, a więc cała konstrukcja powinna być wytrzymała, aby poradziła sobie z utrzymaniem siatki.
  • wielkość oczek — im mniejsze przerwy pomiędzy poszczególnymi prętami drutu, tym siatka będzie sztywniejsza.
  • trwałość — wiadomo, że im wyższa cena, tym lepsza będzie trwałość, mając jednak do wyboru siatkę powlekaną i ocynkowaną w podobnej cenie, lepiej jest postawić na tę drugą.
  • wysokość siatki ogrodzeniowej — tę wartość można dobrać względem swoich potrzeb. Na szczęście producenci oferują kilka parametrów. Najczęstszymi opcjami jest 1,5 oraz 1,8 m. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to jedynie wysokość siatki. Kiedy nie będzie usytuowana równo z gruntem, istnieje możliwość, że ogrodzenie będzie finalnie wyższe. Trzeba to dobrze przemyśleć, ponieważ bez pozwolenia wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 2,2 m.
Oceń: