Co to jest właz dachowy?

Wyłaz dachowy to otwór na dachu, który może być wykorzystywany jako wyjście awaryjne z budynku, lub jako środek dostępu dla pracowników obsługi technicznej obsługujących wszelkiego rodzaju urządzenia montowane na dachu a nawet dla kominiarza w celu wykonania frezowania komina lub montażu wkładu kominowego.

Systemy dachowe Firmy Gulajski zapewniają dostęp do dachów za pomocą drabin wewnętrznych lub schodów drewnianych. Budynki przemysłowe o bardzo wysokich sufitach mogą mieć większy dostęp do drabiny, podczas gdy inne budynki, takie jak szkoły lub biura, częściej miałyby zestaw schodów.

Zamów zgodny z przepisami i normami wyłaz dachowy:

Firma „GULAJSKI” Rafał Gulajski
ul. 1-go Maja 7e
42-674 Kopienica gm. Zbrosławice /k. Gliwice
Śląsk woj. Śląskie
Powiat. Tarnowskie Góry

Produkcja: świetliki dachowe, klapy dymowe, wyłazy dachowe, systemy oddymiania klatek schodowych, okna dymowe, okna oddymiające, pasma świetlne.

Klapy dachowe można również stosować podczas instalowania lub usuwania większych elementów wyposażenia z budynku jaki mi są np. świetliki dachowe i klapy dymowe. W zależności od wymaganego zadania właz dachowy może mieć jedną mniejszą osłonę lub drzwi lub dwie w przypadku dużych obiektów przemysłowych, w których sprzęt jest ładowany i wyładowywany.

Sklep z wyłazami Firmy Gulajski

Oto cennik wyłazów dachowych dostępnych w sklepie Gulajski.pl, wraz z krótkim opisem każdego z nich:

Nazwa produktuCena (PLN)Opis
Wyłaz dachowy 100×100 podstawa prosta1571,94 zł – 1666,65 złTen wyłaz dachowy o wymiarach 100×100 cm z prostą podstawą jest idealny dla większych dachów, zapewniając łatwy dostęp i bezpieczeństwo.
Wyłaz dachowy 100×100 podstawa skośna1377,60 zł – 1440,33 złWyłaz o wymiarach 100×100 cm z podstawą skośną, doskonały dla dachów o większym nachyleniu, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.
Wyłaz dachowy 80×80 podstawa prosta1399,74 zł – 1461,24 złKompaktowy wyłaz o wymiarach 80×80 cm z prostą podstawą, idealny do mniejszych dachów, oferujący łatwy dostęp i solidną konstrukcję.
Wyłaz dachowy 90×90 podstawa prosta1495,68 zł – 1560,87 złWyłaz o wymiarach 90×90 cm z prostą podstawą, łączący przestronność z łatwością montażu i użytkowania, odpowiedni dla różnych typów dachów.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Gulajski.pl, gdzie znajdą Państwo szeroki wybór wyłazów dachowych, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Nasze wyłazy są zaprojektowane z myślą o trwałości i funkcjonalności, aby zapewnić bezproblemowy dostęp do dachu oraz bezpieczeństwo użytkowania. Niezależnie od wymagań dotyczących rozmiaru czy kształtu dachu, w naszej ofercie znajdą Państwo produkt dopasowany do swoich potrzeb. Zapraszamy do zakupów!

Przepisy budowlane dotyczące wyłazów dachowych

Przepisy budowlane dotyczące włazów dachowych w Polsce są zazwyczaj zawarte w różnych aktach prawnych, takich jak Prawo budowlane, przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, a także w normach technicznych. Poniżej przedstawiamy tabelę z przepisami, które dotyczą włazów dachowych.

Nr aktu prawnego/normyPrzepisOpis
Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333)Art. 29Wymaga, aby budynki były projektowane i wykonane w sposób zapewniający bezpieczeństwo użytkowania, co obejmuje również właściwe umiejscowienie i konstrukcję włazów dachowych.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie§ 173, 174Określa wymagania dotyczące dostępu do dachu, w tym wymogi dotyczące włazów dachowych, ich wymiary i bezpieczeństwo użytkowania.
Norma PN-EN 14975:2007Norma europejska określająca wymagania i metody badania dla włazów dachowych, w tym wymagania dotyczące wytrzymałości, bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenówMoże zawierać przepisy dotyczące włazów dachowych w kontekście ewakuacji i dostępu dla straży pożarnej.
Prawo budowlaneArt. 62Wymaga, aby wszelkie zmiany w istniejących budynkach, w tym instalacja włazów dachowych, były zgłaszane lub uzgadniane z odpowiednimi organami nadzoru budowlanego.

Uwaga: Przepisy budowlane są obszernym tematem i zawierają wiele szczegółowych wymagań, które należy uwzględnić przy projektowaniu i instalacji włazów dachowych.

Minimalny wymiar wyłazu dachowego

W Polsce wymiary wyłazu dachowego, aby był zgodny z obowiązującym prawem, są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tymi przepisami, minimalne wymiary wyłazu dachowego powinny umożliwiać bezpieczny dostęp do dachu, a także ewakuację w przypadku pożaru.

Ogólnie przyjmuje się, że minimalne wymiary wyłazu dachowego powinny wynosić:

  • Szerokość: co najmniej 60 cm,
  • Wysokość: co najmniej 80 cm.

Te wymiary są uznawane za wystarczające, aby umożliwić większości osób bezpieczne wejście i wyjście. Warto jednak pamiętać, że wymiary te mogą być różne w zależności od specyficznych wymogów budynku, jego przeznaczenia oraz lokalnych przepisów. Na przykład, w budynkach użyteczności publicznej wymagania mogą być bardziej rygorystyczne.

Dodatkowo, wyłaz dachowy powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak poręcze, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. W przypadku budynków mieszkalnych, gdzie wyłaz dachowy jest rzadziej używany, wymogi mogą być mniej restrykcyjne, ale nadal muszą zapewniać bezpieczeństwo.

W Polsce istnieje szereg przepisów bezpieczeństwa i wymagań dotyczących kodeksu budowlanego dotyczących stosowania luków dachowych.

Środki bezpieczeństwa włazu dachowego

Klapy dachowe można instalować na płaskich powierzchniach dachu, przy czym maksymalne nachylenie wynosi 30 stopni.

Klapy powinny być również dobrze izolowane, aby zapobiec gromadzeniu się mrozu i kondensacji. Większość luków dachowych wykonana jest ze stali ocynkowanej lub aluminium.

Ważne jest, aby włazy dachowe były stosunkowo lekkie i łatwe w obsłudze. Muszą być odporne na ogień i być w stanie wytrzymać wybuchy. Ponadto niektóre sytuacje wymagają, aby właz był wykonany z określonych materiałów. W wysoce korozyjnym środowisku, takim jak zakład chemiczny, właz musi być wykonany ze stali nierdzewnej lub miedzi. Budynki zabytkowe mogą wymagać użycia miedzi w celu zachowania odpowiedniej estetyki.

Wszystkie luki dostępowe do dachu muszą mieć barierkę. Powierzchnie dachu mogą stać się śliskie i oblodzone, szczególnie w okresach niepogody.
Poręcz do schodów jest ważnym środkiem bezpieczeństwa, szczególnie podczas uzyskiwania dostępu do dachu w warunkach kadrowania. Dodatkowo, w pobliżu punktu wyjścia należy zainstalować pasek podparcia, aby zachować równowagę i przyczepność.

Klapa dostępu do dachu musi być zamocowana do drewnianych krokwi oraz utrzymywana przez urządzenie zewnętrzne, aby nie mogła się zamknąć i spowodować obrażeń. Wyłazy dachowe powinny również zawierać element ramienia blokującego, który umożliwia zamknięcie pokrywy lub drzwi w pozycji otwartej.

bezpieczny wyłaz dachowy na dach płaski
Wyłazy Dachowe Gulajski

Gdyż pozostawiony otwarty, właz może stanowić poważne zagrożenie upadku. Stosowanie barier ochronnych wokół włazu dostępowego do dachu stało się obowiązkowe, aby uniknąć upadków i obrażeń. Przepisy wymaga, aby balustrada zawierała samozamykającą się bramę lub obudowę łańcucha. Ponieważ jest to często pomijane wymaganie, nawet w przypadku nowych projektów, polecamy systemy dachowe Firmy Gulajski, który składa się z niepenetrującego systemu poręczy zatrzaskowej, z uchwytami ręcznymi ułatwiającymi dostęp i wychodzenie oraz samozamykającą się bramą bezpieczeństwa.

Wnioski

Klapy dachowe vel wyłazy dachowe są wygodnym sposobem dostępu pracowników do dachu i mogą stanowić ważny punkt dostępu jako wyjście awaryjne lub dla pracowników ratowniczych w przypadku pożaru.

Właściwe wdrożenie przepisów dotyczących ochrony przed upadkiem na dachach może pomóc w utrzymaniu bezpiecznego środowiska dachu.

Ponadto nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować wysokimi karami. Ważne jest, aby zainstalować odpowiedni system poręczy, aby zapewnić, że praca na dachu lub wychodzenie z niego pozostaje bezpieczna – szczególnie podczas długich, lodowatych zim i sytuacji awaryjnych.

Oceń: