Co to jest właz dachowy?

Klapa dostępu do dachu to otwór na dachu, który może być wykorzystywany jako wyjście awaryjne z budynku, lub jako środek dostępu dla pracowników obsługi technicznej obsługujących wszelkiego rodzaju urządzenia montowane na dachu a nawet dla kominiarza w celu wykonania frezowania komina.

Wyłazy dachowe zapewniają dostęp do dachów za pomocą drabin wewnętrznych lub schodów drewnianych. Budynki przemysłowe o bardzo wysokich sufitach mogą mieć większy dostęp do drabiny, podczas gdy inne budynki, takie jak szkoły lub biura, częściej miałyby zestaw schodów.

Zamów zgodny z przepisami i normami wyłaz dachowy:

Firma „GULAJSKI” Rafał Gulajski
ul. 1-go Maja 7e
42-674 Kopienica gm. Zbrosławice /k. Gliwice
Śląsk woj. Śląskie
Powiat. Tarnowskie Góry

Produkcja: świetliki dachowe, klapy dymowe, wyłazy dachowe, systemy oddymiania klatek schodowych, okna dymowe, okna oddymiające, pasma świetlne.

Klapy dachowe można również stosować podczas instalowania lub usuwania większych elementów wyposażenia z budynku jaki mi są np. świetliki dachowe i klapy dymowe. W zależności od wymaganego zadania właz dachowy może mieć jedną mniejszą osłonę lub drzwi lub dwie w przypadku dużych obiektów przemysłowych, w których sprzęt jest ładowany i wyładowywany.

przepisy dotyczące wyłazów dachowych
przepisy dotyczące wyłazów dachowych
wyłazy dachowe Śląsk
wyłazy dachowe Śląsk

W Polsce istnieje szereg przepisów bezpieczeństwa i wymagań dotyczących kodeksu budowlanego dotyczących stosowania luków dachowych.

Środki bezpieczeństwa włazu dachowego

Klapy dachowe można instalować na płaskich powierzchniach dachu, przy czym maksymalne nachylenie wynosi 30 stopni.

Klapy powinny być również dobrze izolowane, aby zapobiec gromadzeniu się mrozu i kondensacji. Większość luków dachowych wykonana jest ze stali ocynkowanej lub aluminium.

Ważne jest, aby włazy dachowe były stosunkowo lekkie i łatwe w obsłudze. Muszą być odporne na ogień i być w stanie wytrzymać wybuchy. Ponadto niektóre sytuacje wymagają, aby właz był wykonany z określonych materiałów. W wysoce korozyjnym środowisku, takim jak zakład chemiczny, właz musi być wykonany ze stali nierdzewnej lub miedzi. Budynki zabytkowe mogą wymagać użycia miedzi w celu zachowania odpowiedniej estetyki.

Wszystkie luki dostępowe do dachu muszą mieć barierkę. Powierzchnie dachu mogą stać się śliskie i oblodzone, szczególnie w okresach niepogody.
Poręcz do schodów jest ważnym środkiem bezpieczeństwa, szczególnie podczas uzyskiwania dostępu do dachu w warunkach kadrowania. Dodatkowo, w pobliżu punktu wyjścia należy zainstalować pasek podparcia, aby zachować równowagę i przyczepność.

Klapa dostępu do dachu musi być zamocowana do drewnianych krokwi oraz utrzymywana przez urządzenie zewnętrzne, aby nie mogła się zamknąć i spowodować obrażeń. Wyłazy dachowe powinny również zawierać element ramienia blokującego, który umożliwia zamknięcie pokrywy lub drzwi w pozycji otwartej.

bezpieczny wyłaz dachowy na dach płaski
Wyłazy Dachowe Gulajski

Gdyż pozostawiony otwarty, właz może stanowić poważne zagrożenie upadku. Stosowanie barier ochronnych wokół włazu dostępowego do dachu stało się obowiązkowe, aby uniknąć upadków i obrażeń. Przepisy wymaga, aby balustrada zawierała samozamykającą się bramę lub obudowę łańcucha. Ponieważ jest to często pomijane wymaganie, nawet w przypadku nowych projektów, polecamy systemy dachowe Firmy Gulajski, który składa się z niepenetrującego systemu poręczy zatrzaskowej, z uchwytami ręcznymi ułatwiającymi dostęp i wychodzenie oraz samozamykającą się bramą bezpieczeństwa.

Wnioski

Klapy dachowe vel wyłazy dachowe są wygodnym sposobem dostępu pracowników do dachu i mogą stanowić ważny punkt dostępu jako wyjście awaryjne lub dla pracowników ratowniczych w przypadku pożaru.

Właściwe wdrożenie przepisów dotyczących ochrony przed upadkiem na dachach może pomóc w utrzymaniu bezpiecznego środowiska dachu.

Ponadto nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować wysokimi karami. Ważne jest, aby zainstalować odpowiedni system poręczy, aby zapewnić, że praca na dachu lub wychodzenie z niego pozostaje bezpieczna – szczególnie podczas długich, lodowatych zim i sytuacji awaryjnych.