Rekuperacja to mechanicznie wykonywana wentylacja wewnętrzna, kiedy czyste powietrze z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła i dostaje się do pomieszczeń wewnętrznych. System odzyskiwania składa się z kilku urządzeń.

W zależności od rodzaju wybranego systemu można wymienić następujące elementy: rekuperator, rury, kanały oraz centralę wentylacyjną – rekuperator.

Instalacja rekuperacji to skomplikowana praca, którą mogą wykonać tylko profesjonaliści w tej dziedzinie, ponieważ tylko oni potrafią najlepiej dostosować urządzenia do Twojego domu. Zauważono, że obecnie system odzyskiwania jest coraz częściej oferowany przez ekspertów od nieruchomości.

System regeneracyjny to ważny element budynku, który przyczynia się nie tylko do znacznych oszczędności na rachunkach, ale także do naszego zdrowia. System rekuperacji pomaga nam oddychać czystszym – powietrzem wyciąganym z zewnątrz, które również jest oczyszczane po przejściu przez filtry.

W zależności od powierzchni domu, zwykła wentylacja poprzez otwarcie okien może nie wystarczyć. Aby przetrwać gorące letnie dni – bardzo przyda Ci się instalacja systemu rekuperacji.

rekuperator
rekuperator

Wiele nowo wybudowanych domów musi teraz spełniać klasę efektywności energetycznej A lub A++, co wymaga zainstalowania systemu odzysku ciepła. Rekuperacja może zapewnić doskonałe nie tylko aspekty ekologiczne, ale także finansowe z Twojej strony.

System wentylacji rekuperacyjnej od dawna uważany jest za standard w krajach rozwiniętych, więc Polska nie powinna pozostawać w tyle.

Cena instalacji systemu rekuperacyjnego uzależniona jest od wybranego typu i złożoności samej instalacji.

Cena rekuperacyjnego systemu wentylacji to kwestia indywidualna, którą możemy omówić z klientem w pierwszym dniu spotkania. Jeśli jednak ważne są dla Ciebie chociaż wskaźniki orientacyjne, możemy stwierdzić, że cena systemu rekuperacji może się znacznie wahać od kilkuset do nawet tysięcy złotych.

Rekuperacja nie jest taka sama dla każdego budynku: prosty rekuperator naścienny wystarczy w przypadku małego mieszkania, natomiast w przypadku domu instalacja systemu może być bardziej skomplikowana. Inaczej też wygląda rekuperacja w budynkach z zamontowanymi świetlikami dachowymi. Nie bez znaczenia jest fakt czy budynek jest ocieplony czy też nie ocieplony.

Dokładne ceny można określić dopiero po obejrzeniu obiektu i ocenie trudności instalacyjnych. Aby cena systemu rekuperacji Cię nie przerażała, powinieneś wybrać sprawdzone firmy i konkretnie ocenić swoje możliwości.

System odzyskiwania domu jest bardzo potrzebny, zwłaszcza jeśli dom jest nowszej konstrukcji.

Prosta wentylacja to za mało, bo teraz dom jest szczelny i odpowiednio ogrzewany. Aby nie zabrakło czystego powietrza, musimy zadbać o zainstalowanie odpowiedniej wentylacji.

Stale krążące czyste powietrze zewnętrzne zapewnia, że ​​w domu nie będzie pleśni, wilgoci i innych nieprzyjemnych czynników. Cena systemu rekuperacji domu jest wyższa niż mieszkania, ale wskaźnik ten zależy również w dużej mierze od wielkości samych pomieszczeń.

Oceń: