Szambo wykonane z betonowych kręgów to praktyczne rozwiązanie problemu odprowadzania i oczyszczania ścieków w domach prywatnych, które nie mają podłączenia do przyłączy centralnych a więc i klapa zwrotna do oczyszczali ścieków nie jest wymagana. . Jego zastosowanie stało się powszechne w budowie autonomicznych zakładów leczenia w wiejskich domkach i domkach.

budowa szamba betonowego
budowa szamba betonowego

Betonowy szambo przelewowe to zbiornik składający się z jednej, dwóch lub trzech komór. Liczba odcinków zależy od przewidywanej ilości ścieków i intensywności zrzutu, dlatego obliczana jest osobno dla każdego projektu.

Wywóz Szamba


KAMRA – TRANS
Wiktor i Rafał Kamińscy sp.j.

ul. Fabryczna 9a
42-674 Zbrosławice woj. Śląskie
NIP 6452416788

Kontakt telefoniczny: 500208999

Poczta elektroniczna: biuro@kamra-trans.eu

Nasza wizytówka w google: https://kamra-trans-wywoz-szamba-asenizacja.business.site/?m=true

WWW: https://www.kamra-trans.eu/

USŁUGI ASYNIZACYJNE – WYWÓZ SZAMBA WYKONUJEMY W MIEJSCOWOŚCIACH:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Za wiejskim domem o dużej populacji znajduje się odpowiedni szambo trzykomorowe, w którym pierwsze dwa zbiorniki mają szczelną konstrukcję, a ostatni jest wyposażony w żwirowy filtr dna i służy do odprowadzania ścieków do gruntu.

Rolą pierwszego rozdziału jest pozyskiwanie i ochrona skażonej wody. Dzięki bakteriom beztlenowym ścieki są rozdzielane na składnik płynny i osad. Dno pierwszej komory jest mocno zabetonowane. Reguluje to przepływ zanieczyszczonej cieczy do gleby i zapobiega zanieczyszczeniu, służy do tego regulator przepływu. Objętość pierwszej komory musi wynosić co najmniej połowę całkowitej objętości systemu czyszczącego.

budowa szamba betonowego Gliwice
budowa szamba betonowego Gliwice

Druga komora nazywana jest drenażem i służy do dodatkowej filtracji ścieków. W tym celu komora wyposażona jest w dodatkowe filtry wykonane z piasku żwirowego lub mieszanki żwirowo-żwirowej. Dno drugiej komory jest również starannie wybetonowane.
Aby poprawić jakość czyszczenia, w drugiej komorze często instalowany jest system napowietrzania. W trzecim odcinku następuje końcowe oczyszczanie zanieczyszczonej wody, co jest możliwe dzięki systemowi filtracji przez podłoże piaskowo-żwirowe. Komora ta nie ma dna, a przefiltrowana ciecz spływa do gruntu.

budowa szamba betonowego Gliwice
budowa szamba betonowego Gliwice

Szambo dwukomorowe jest najczęściej spotykanym typem autonomicznego urządzenia oczyszczającego i jest konstrukcją składającą się z dwóch studni o wysokości 90 cm i średnicy od 70 do 200 cm oraz wariantu trzech pierścieni o średnicy jednego metra jest optymalny.

  • Pierwsza sekcja służy do odbioru i wytrącania brudnej wody, ma hermetyczną konstrukcję. Nie ma tu pośredniego połączenia w postaci aeratora: ciecz z mieszalnika natychmiast trafia do filtracji do drugiej studni, skąd przechodzi przez system piasku i żwiru na ziemię.
  • Nadmiar wody pomiędzy zbiornikami odprowadzany jest przez dyszę przejściową na określonej wysokości, a woda, gdy osiągnie swój poziom, zaczyna przelewać się do drugiego przedziału.

Jednokomorowe szambo to zbiornik, który nie wykonuje oczyszczania i drenażu wody. Zanieczyszczony płyn z takich konstrukcji jest odprowadzany oddzielnie za pomocą pompy drenażowej.

Popularność betonowych szamb i szereg pozytywnych recenzji wynika z wielu niepodważalnych zalet następujących konstrukcji:

  • Dostępność materiałów i prosta konstrukcja pozwalają na zbudowanie własnej oczyszczalni ścieków.
  • Operacja nie wymaga instalacji urządzeń do pompowania wody drenażowej, co znacznie ułatwia użytkowanie i pozwala zaoszczędzić sporo budżetu.
  • Wysoka wytrzymałość mechaniczna i trwałość pierścieni betonowych gwarantuje długą żywotność i ogólną niezawodność szamba.
  • Łatwość obsługi modeli dwu- i trzykomorowych wynika z faktu, że nie ma potrzeby regularnego pompowania płynnych mas.
  • Ze względu na wysoką zawartość użytkową szambo nadaje się do ciągłej eksploatacji jako system kanalizacji pierwotnej. Nie uwzględnia się ryzyka przepełnienia i oczyszczenia brudnych mas.
  • Ścianki zbiorników są bardzo odporne na agresywne wycieki.
  • Duży ciężar betonowych kręgów zapewnia dobrą stabilność konstrukcji i zapobiega wypchnięciu wód gruntowych z gruntu.
  • Ze względu na mrozoodporność wyrobów betonowych pierścienie mogą być stosowane do montażu szamb w dowolnej strefie klimatycznej. Jednak na obszarach o bardzo niskim klimacie i północnych szerokościach geograficznych wymagana będzie dodatkowa instalacja rurowa i izolacja termiczna zbiornika.
budowa szamba betonowego Zabrze
budowa szamba betonowego Zabrze

Wady betonowych szamba obejmują konieczność starannego uszczelnienia połączeń między pierścieniami. Zwraca się również uwagę, że ze względu na zwiększoną higroskopijność betonu konstrukcje nie powinny być stosowane na terenach nawadnianych. Waga pierścieni oznacza użycie sprzętu budowlanego podczas ich transportu i montażu, co jest również nazywane wadami konstrukcyjnymi. Ponadto zbiorniki jednokomorowe muszą regularnie pompować ścieki, a zbiorniki wielokomorowe do okresowego czyszczenia worków. Wielu konsumentów wskazuje również, że przy braku terminowej konserwacji szamba może wydzielać się nieprzyjemny zapach.

Obliczanie kubatury szamba

Przed zakupem i zainstalowaniem pierścieni należy sporządzić schemat i określić liczbę komór, objętość i wymiary przyszłej konstrukcji. O liczbie odcinków decyduje liczba osób mieszkających w domu oraz intensywność zużycia wody. W przypadku trzech rodzin wystarczy zamontować model dwusekcyjny, ale jeśli w domu mieszkają 4 lub więcej osób, lepiej wybrać opcję trzysekcyjną. Aby dokładnie określić objętość ścieków, konieczne jest obliczenie średniego dziennego zużycia.

Jeśli twój system zaopatrzenia w wodę nie ma urządzeń pomiarowych, możesz użyć średniego poziomu zużycia 200 litrów na osobę dziennie. Na tej podstawie szambo dla czteroosobowej rodziny powinno mieć pojemność co najmniej 800 litrów dziennie.

W obliczeniach należy wziąć pod uwagę, że im dłużej zbiorniki zbiorcze są przechowywane, tym lepsze jest leczenie. Aby wydłużyć czas przebywania brudnej wody w pierwszych przedziałach, stosuje się je do zwiększenia ich objętości.

Zgodnie z normami instalacja jednokomorowego szamba będzie odpowiednia tylko wtedy, gdy łączna ilość ścieków na dzień nie przekroczy jednego metra sześciennego. Model dwukomorowy może obsłużyć ładunek do 5 metrów sześciennych dziennie, natomiast model trzykomorowy jest przeznaczony do odbioru i przetwarzania 8 m3. Objętość nasion musi zajmować co najmniej połowę całkowitej objętości modelu trzyczęściowego i nie mniej niż 2/3 w dwuczęściowym szambie.

Wybór i przygotowanie miejsca pod montaż betonowego szamba

Wybór lokalizacji do instalacji szamba powinien być bardzo odpowiedzialny, biorąc pod uwagę normy sanitarne, możliwy dostęp do sprzętu firmy wywożącej szambo – Kamra-Trans bliskość wód gruntowych i ich sezonowe wahania, oddalenie fundamentów domu, głębokość zamarzania gleby.

Szambo należy zainstalować nad poziomem wód gruntowych w odległości 7-20 metrów od domu. Aby projekt był ekonomicznie niepraktyczny. Przeniesienie systemu na większą odległość będzie wymagało więcej materiału, a większa długość zwiększa ryzyko pęknięcia i nieszczelności w rurach kanalizacyjnych.

Najlepszym miejscem na szamba jest terytorium i ściana ulicy. Ponadto nie będziesz musiał ciągnąć węży, które po złożeniu mogłyby zanieczyścić łóżka i podwórko swoją zawartością. Najważniejszym kryterium przy ustalaniu lokalizacji jest odległość od oczyszczalni do studni lub studni. Musi mieć co najmniej 30 metrów długości.

Na czym polega zabezpieczenie przeciwzalewowe?

Zabezpieczenie przeciwzalewowe jest niezwykle ważne w systemach kanalizacyjnych, a klapy zwrotne od Navotech są doskonałym rozwiązaniem.

Klapy zwrotne KP produkcji NavoTech służą do jednokierunkowego zamykania i otwierania kanałów rurowych, zapobiegając wstecznemu przepływowi w przypadku podniesienia poziomu ścieków za klapą. Pełnią rolę zabezpieczającą i regulującą.

Szczelna klapa zwrotna otwiera się samoczynnie w kierunku przepływu pod wpływem naporu cieczy wewnątrz rurociągu. Przy wzroście ciśnienia cieczy za klapą zwrotną, jednokierunkową (np. w odbiorniku) do wartości większej od wartości ciśnienia panującego w rurociągu doprowadzającym, następuje samoczynne zamknięcie tarczy zamykającej klapy zwrotnej.

Klapy zwrotne KP są dostępne w dwóch podstawowych rodzajach: sieciowe i końcowe. Klapy sieciowe są przeznaczone do montażu na sieci kanalizacji grawitacyjnej, natomiast klapy końcowe są przeznaczone do montażu w studni, na przyczółku, wylocie kanalizacji do odbiornika.

Zabezpiecz swoją nieruchomość przed zalaniem, wybierając klapy zwrotne od Navotech. To inwestycja, która przyniesie Ci spokój i bezpieczeństwo.

Oceń: