Ogrodnictwo Pyskowice, ziemia przesiewana, kamienie ozdobne, żwir, piasek budowlany, piasek do piaskownicy – wszystkie te towary wraz z transportem zamówisz dzwoniąc pod numer telefonu:

Dobrym rozwiązaniem jest zakup ziemi przesianej, ziemi ogrodowej. Jeśli potrzebujesz duże ilości ziemi przesianej do ogródka zastanów się nad zastosowaniem przesiewaczy mobilnych. Nie musisz kupować tych drogich urządzeń budowlanych, starczy że skorzystasz z usługi wynajem przesiewaczy. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie jak zakup dużych ilości już przesianej ziemi ogrodowej.

Gleby piaszczyste

Gleby piaszczyste są często suche, szybko osuszane i pozbawione składników odżywczych. Na glebach piaszczystych bardzo mało wody może podnosić się (lub wcale) przez naczynia włosowate z niższych warstw gleby. Dlatego na wiosnę gleby piaszczyste należy uprawiać minimalnie, aby utrzymać wilgoć w ogrodzie. Zawartość składników odżywczych i pojemność wodną gleb piaszczystych można poprawić poprzez dodanie materii organicznej.

Gleby pyliste

Gleby te różnią się od piaszczystych większą skłonnością do tworzenia skorupy powierzchniowej, która często jest bardzo twarda. Jeśli uprawia się zbyt intensywnie, gleby te można zagęścić, co zmniejsza ich przepuszczalność wody do niższych warstw w okresach mokrych. W suchych warunkach mogą twardnieć i być trudne w uprawie. Jednak w większości przypadków gleby pyliste są stosunkowo łatwe w uprawie i mogą zatrzymać wystarczającą ilość wody

ziemia do ogrodka Rodzaje ziemi ogrodowej - ogrodnictwo Pyskowice
ziemia przesiewana do ogrodu

Gleby gliniaste – 0-25% gliny

Gleby te różnią się od opisanych powyżej tym, że tworzenie się powierzchniowej skorupy staje się niezwykle gwałtowne. Często skórka jest bardzo twarda, wtedy trudno ją złamać. Ponieważ gleby te są ubogie w glinę i materię organiczną, często nie powstają trwałe formacje strukturalne.

Skład kruszyw:

 • ziemia przesiewana
 • piasek płukany
 • kruszywa ogrodowe
 • kruszywa budowlane
 • kruszywa drogowe
 • żwir płukany
 • ogrodnictwo Pyskowice
 • piaskowania Pyskowice

Obszar transportu kruszyw:

 • Zabrze
 • Gliwice
 • Bytom
 • Tarnowskie Góry
 • Lubliniec
 • Strzelce Opolskie
 • Toszek
 • Katowice
 • Chorzów
ziemia przesiewana - ziemia ogrodowa - Pyskowice, Zabrze, Gliwice, Śląsk
ziemia przesiewana – ziemia ogrodowa – Pyskowice, Zabrze, Gliwice, Śląsk

Gleby gliniaste – 25-40% gliny

Gleby te mogą wystarczająco dobrze transportować wodę, transport kapilarny z głębszych warstw, ale jest powolny, więc rośliny nie pobierają odpowiedniej ilości wody. Kolor tych gleb jest ciemniejszy, a agregacja cząstek jest znacznie lepsza. Agregacja zmniejsza ryzyko kurczenia się skorupy powierzchniowej. Aby łatwiej było uprawiać te gleby, należy je uprawiać, gdy gleba ma odpowiednią ilość wilgoci. Gleby te mogą się zbrylać w suchych warunkach lub mogą ulec poplamieniu, jeśli są zbyt mokre. Te gleby gliniaste charakteryzują się zdolnością do poprawy struktury pod wpływem warunków klimatycznych, korzeni itp

Gleby gliniaste – 40% gliny

Pojemność wodna glin gliniastych jest bardzo duża, ale większość wody jest ściśle związana i niedostępna dla roślin. Zawartość humusu jest często wyższa niż w innych glebach mineralnych. Po wyschnięciu na ich powierzchni nie tworzy się żadna skorupa. Gleby te wyróżnia zdolność do poprawy struktury, na przykład poprzez narażenie na procesy zamrażania / rozmrażania i suszenia / nawadniania. W mroźne zimy glina zamarza w pojedyncze wlewki i tworzy bardzo korzystną strukturę kruszywa w warstwie wierzchniej, która wysychając bez zamarzania może stać się bardzo twarda i trudna w uprawie.

Ogrodnictwo - Pyskowice, Zabrze, Gliwice, Śląsk
Ogrodnictwo – Pyskowice, Zabrze, Gliwice, Śląsk

W stanie nasyconym wodą gleby te mogą być bardzo lepkie i prawie nieprzepuszczalne dla wody. Ze względu na wysoką zawartość gliny zawartość składników odżywczych jest bardzo wysoka. Ciężkie glony wymagają silnego zagęszczenia wokół nasion, gdy są suche, ale nie gdy są mokre i plastyczne. Uprawa ich w wilgotnych warunkach zwiększa ryzyko zagęszczenia gleby.

Zadbane i piękne ogrody wymagają nie tylko odpowiedniego nawadniania i pielęgnacji roślin, ale także skutecznych systemów, które pomagają utrzymać optymalne warunki wzrostu. Dwa takie rozwiązania, które są niezwykle przydatne w ogrodzie, to gruntowe pompy ciepła oraz studnie głębinowe. Aby te systemy działały efektywnie, wybór odpowiedniego rodzaju ziemi ogrodowej jest niezbędny. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje ziemi ogrodowej i omówimy, jakie zastosowania mają w kontekście instalacji gruntowych pomp ciepła i studni głębinowych.

 1. Glina: Glina jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów ziemi ogrodowej. Charakteryzuje się zdolnością do zatrzymywania wilgoci i utrzymywania jej przez dłuższy czas. Jest to istotne w kontekście studni głębinowych, ponieważ glina może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wód gruntowych. W przypadku gruntowych pomp ciepła, glina zapewnia doskonałą przewodność cieplną, co pozwala na efektywne pozyskiwanie energii cieplnej z ziemi.
 2. Piasek: Piasek jest lekki, dobrze przepuszczalny i mało chłonny. Jest to korzystne w przypadku studni głębinowych, ponieważ umożliwia swobodny przepływ wód gruntowych. Jednak ze względu na niską pojemność retencyjną, może być nieco mniej odpowiedni dla gruntowych pomp ciepła. Niemniej jednak, piasek może być stosowany w systemach geotermalnych o płytkim ułożeniu rur, gdzie wymagana jest dobra przewodność cieplna.
 3. Torf: Torf to rodzaj ziemi ogrodowej, który charakteryzuje się wysoką zawartością materii organicznej. Posiada zdolność do zatrzymywania wilgoci, co czyni go odpowiednim podłożem zarówno dla studni głębinowych, jak i gruntowych pomp ciepła. Torf może również dostarczać cennych składników odżywczych dla roślin, wspomagając ich zdrowy wzrost.
 4. Mady: Mady to ziemia ogrodowa, która składa się z mieszanki gliny, piasku i mułu. Posiada średnią retencję wody, co czyni ją odpowiednią zarówno dla studni głębinowych, jak i gruntowych pomp ciepła. Mady mają dobrą przewodność wodno- powietrzną, co sprzyja zdrowemu wzrostowi korzeni roślin.

Ważne jest, aby przed instalacją gruntowych pomp ciepła i studni głębinowych dokładnie zbadać rodzaj ziemi ogrodowej w danym obszarze. Przeprowadzenie profesjonalnej analizy gleby pomoże określić jej skład, strukturę i właściwości retencyjne, co pozwoli dostosować systemy do konkretnych warunków.

Podczas montażu gruntowej pompy ciepła, istotne jest zapewnienie dobrze przewodzącego ciepło podłoża. Dlatego glina, która posiada wysoką przewodność cieplną, jest często preferowanym wyborem. Zapewnia ona efektywne pozyskiwanie energii cieplnej z ziemi, co przekłada się na oszczędności energetyczne i korzystne działanie dla środowiska.

Studnie głębinowe, z kolei, są wykorzystywane do pobierania wody z głębokich warstw gruntu. Odpowiedni rodzaj ziemi ogrodowej jest ważny dla utrzymania stabilnego poziomu wód gruntowych oraz dostarczania wystarczającej ilości wody dla roślin. Glina i torf są dobrymi wyborami, ponieważ mają zdolność do retencji wilgoci, co pozwala na nawadnianie ogrodu nawet w czasie suszy.

Że rodzaj ziemi ogrodowej może różnić się w zależności od lokalizacji geograficznej. Dlatego zawsze zaleca się skonsultowanie się z lokalnymi specjalistami lub firmami zajmującymi się instalacją systemów geotermalnych, aby uzyskać dokładne informacje na temat najodpowiedniejszego rodzaju ziemi ogrodowej w danej okolicy.

Gruntowe pompy ciepła i studnie głębinowe są niezwykle przydatne w ogrodzie, zapewniając efektywne wykorzystanie energii cieplnej i dostęp do wody. Wybór odpowiedniego rodzaju ziemi ogrodowej jest kluczowy dla efektywnego działania tych systemów. Przed instalacją zawsze warto przeprowadzić analizę gleby, aby dostosować systemy do specyficznych warunków lokalnych i cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem.

Oceń: