Kiedy kończy się burza śnieżna i ponownie pojawia się jasne słońce, odśnieżanie staje się przyjemniejszym doświadczeniem. Jednak to samo światło słoneczne może spowodować, że część śniegu stopi się i ponownie zamarznie jako lód na podjazdach i chodnikach. Nawet na płaskim terenie lód może być zdradliwy!

Co należy zrobić, gdy na brukowanych powierzchniach tworzy się lód? Wziąć trochę zwykłej soli kamiennej i hojnie rozsyp ją po bruku? Absolutnie nie!

Sól kamienna (chlorek sodu) jest powszechnie stosowana na drogach asfaltowych do odladzania, ale tej samej soli kamiennej nigdy nie należy używać jako środka do odladzania na niczym innym niż asfalt. Sól nie powinna być stosowana na chodnikach lub podjazdach, niezależnie od tego, czy chodniki i podjazdy są z kamienia naturalnego, kostki brukowej czy betonu, ponieważ sól uszkodzi wszystkie powierzchnie poza asfaltem.

Zastanawiasz się więc, dlaczego tak jest i czego powinieneś użyć zamiast tego?

odśnieżanie kostki brukowej
odśnieżanie kostki brukowej

Odmrażacze działają poprzez obniżenie temperatury zamarzania wody. Na przykład, gdy sól (chlorek sodu) połączy się z wodą, temperatura zamarzania tej słonej wody będzie niższa niż temperatura zamarzania wody słodkiej. Dokładna temperatura zamarzania słonej wody będzie się różnić w zależności od tego, ile soli się w niej rozpuści.

Ponieważ gdy woda zamarza w lód, powiększa swoje rozmiary, oznacza to, że jeśli słona woda dostanie się do pęknięć i porów na spacerach i tarasach, powtarzające się zamrażanie i rozmrażanie spowoduje uszkodzenie materiału, niezależnie od tego, czy jest to kamień naturalny, kostka brukowa lub beton. Dlatego najlepiej jest szukać środka odladzającego, który w połączeniu z wodą roztopioną ma bardzo niską temperaturę zamarzania.

Negatywne skutki stosowania soli kamiennej na chodniki i podjazdy.

sól kamienna kostka brukowa
sól kamienna kostka brukowa
  • Korozja betonu – Po pozostawieniu na betonowej powierzchni kryształ soli „wgryzie się” w powierzchnię, pozostawiając ślad. Z pewnością, jeśli masz chodnik lub chodnik z kostki brukowej, sól je zniszczy, ponieważ kostki brukowe są produktami z prasowanego betonu.
  • Korozja spoin z zaprawą murarską – Jeśli masz wyłożony na mokro chodnik lub taras z naturalnego kamienia, połączenie z zaprawą murarską ulegnie osłabieniu pod wpływem słonej wody.
  • Powoduje łuszczenie – Sól może również powodować uszkodzenie powierzchni kamienia, powodując łuszczenie się tej powierzchni.
  • Wybiela powierzchnie – Sól kamienna powoduje przebarwienia powierzchni, w wyniku czego powierzchnia wygląda jak wybielona. Dotyczy to zwłaszcza bluestone i innych produktów z kamienia naturalnego. Sól kamienna ma działanie wybielające, które może powodować przebarwienia lub może wpływać na cały kamień.
  • Szkodliwa dla roślin – Większość roślin nie lubi dużej zawartości soli w glebie. Gdy słona woda spływa z powierzchni, może gromadzić się w glebie i uszkadzać korzenie roślin. Może również zostać wchłonięty przez roślinę i przedostać się do komórek roślinnych lub przestrzeni między komórkami. Może to obniżyć odporność rośliny na zimno, pozostawiając ją podatną na zamarzanie. (Należy jednak pamiętać, że niektóre rośliny mogą dobrze się rozwijać w takich warunkach, jak jałowce i inne rośliny pochodzące z wybrzeży morskich).

Czego powinienem używać do odladzania mojego chodnika i podjazdu z kostki brukowej?

Wiele z poniższych produktów jest lepszych niż sól kamienna (chlorek sodu), ponieważ mają niższe temperatury zamarzania, co skutkuje mniejszym zamarzaniem i rozmrażaniem. Ponadto niektóre mają mniej korozyjne właściwości. Wiele z tych alternatyw jest również bezpieczniejszych dla zwierząt domowych i otaczającej roślinności.

  • Octan wapnia i magnezu (CMA) – CMA jest stosunkowo nowy na rynku, ale jest najczęściej testowanym i używanym środkiem do odmrażania na bazie octanu. Jest naturalnym kwasem rozpuszczalnym w wodzie. Chemicznie jest podobny do octu. Jest biodegradowalny i nie szkodzi środowisku przy stosowaniu w małych ilościach. Jest również bezpieczniejszy dla zwierząt. Jedyną wadą jest jego cena.
  • Chlorek potasu – chlorek potasu jest jednym z najbezpieczniejszych środków odmrażających dla właścicieli zwierząt domowych. Jednak może być śmiertelny w przypadku spożycia przez zwierzęta z chorobą nerek. Jest to również jeden z najmniej szkodliwych odmrażaczy dla roślin, gdy jest stosowany z umiarem. W przeciwieństwie do niektórych innych możliwych alternatyw, temperatura zamarzania chlorku potasu wynosząca jest podobna do temperatury soli kamiennej.
  • Chlorek Magnezu – Jest to jeden z najnowszych dostępnych odmrażaczy i jest idealny dla osób ze zwierzętami domowymi. Podobnie jak chlorek potasu, może być śmiertelny w przypadku połknięcia przez zwierzęta cierpiące na chorobę nerek.
  • Chlorek wapnia – chlorek wapnia ma temperaturę zamarzania -25°, co czyni go doskonałym wyborem dla osób, które chcą szybko topić lód. Świetnie nadaje się również dla osób żyjących w ekstremalnie zimnym klimacie.