Kiedy kończy się burza śnieżna i ponownie pojawia się jasne słońce, odśnieżanie staje się przyjemniejszym doświadczeniem. Jednak to samo światło słoneczne może spowodować, że część śniegu stopi się i ponownie zamarznie jako lód na podjazdach i chodnikach. Nawet na płaskim terenie lód może być zdradliwy!

Co należy zrobić, gdy na brukowanych powierzchniach tworzy się lód? Wziąć trochę zwykłej soli kamiennej i hojnie rozsyp ją po bruku? Absolutnie nie!

Sól kamienna (chlorek sodu) jest powszechnie stosowana na drogach asfaltowych do odladzania, ale tej samej soli kamiennej nigdy nie należy używać jako środka do odladzania na niczym innym niż asfalt. Sól nie powinna być stosowana na chodnikach lub podjazdach, niezależnie od tego, czy chodniki i podjazdy są z kamienia naturalnego, kostki brukowej czy betonu, ponieważ sól uszkodzi wszystkie powierzchnie poza asfaltem.

Zastanawiasz się więc, dlaczego tak jest i czego powinieneś użyć zamiast tego?

odśnieżanie kostki brukowej
odśnieżanie kostki brukowej

Odmrażacze działają poprzez obniżenie temperatury zamarzania wody. Na przykład, gdy sól (chlorek sodu) połączy się z wodą, temperatura zamarzania tej słonej wody będzie niższa niż temperatura zamarzania wody słodkiej. Dokładna temperatura zamarzania słonej wody będzie się różnić w zależności od tego, ile soli się w niej rozpuści.

Ponieważ gdy woda zamarza w lód, powiększa swoje rozmiary, oznacza to, że jeśli słona woda dostanie się do pęknięć i porów na spacerach i tarasach, powtarzające się zamrażanie i rozmrażanie spowoduje uszkodzenie materiału, niezależnie od tego, czy jest to kamień naturalny, kostka brukowa lub beton. Dlatego najlepiej jest szukać środka odladzającego, który w połączeniu z wodą roztopioną ma bardzo niską temperaturę zamarzania.

Negatywne skutki stosowania soli kamiennej na chodniki i podjazdy.

sól kamienna kostka brukowa
sól kamienna kostka brukowa
 • Korozja betonu – Po pozostawieniu na betonowej powierzchni kryształ soli „wgryzie się” w powierzchnię, pozostawiając ślad. Z pewnością, jeśli masz chodnik lub chodnik z kostki brukowej, sól je zniszczy, ponieważ kostki brukowe są produktami z prasowanego betonu.
 • Korozja spoin z zaprawą murarską – Jeśli masz wyłożony na mokro chodnik lub taras z naturalnego kamienia, połączenie z zaprawą murarską ulegnie osłabieniu pod wpływem słonej wody.
 • Powoduje łuszczenie – Sól może również powodować uszkodzenie powierzchni kamienia, powodując łuszczenie się tej powierzchni.
 • Wybiela powierzchnie – Sól kamienna powoduje przebarwienia powierzchni, w wyniku czego powierzchnia wygląda jak wybielona. Dotyczy to zwłaszcza bluestone i innych produktów z kamienia naturalnego. Sól kamienna ma działanie wybielające, które może powodować przebarwienia lub może wpływać na cały kamień.
 • Szkodliwa dla roślin – Większość roślin nie lubi dużej zawartości soli w glebie. Gdy słona woda spływa z powierzchni, może gromadzić się w glebie i uszkadzać korzenie roślin. Może również zostać wchłonięty przez roślinę i przedostać się do komórek roślinnych lub przestrzeni między komórkami. Może to obniżyć odporność rośliny na zimno, pozostawiając ją podatną na zamarzanie. (Należy jednak pamiętać, że niektóre rośliny mogą dobrze się rozwijać w takich warunkach, jak jałowce i inne rośliny pochodzące z wybrzeży morskich).

Czego powinienem używać do odladzania mojego chodnika i podjazdu z kostki brukowej?

Wiele z poniższych produktów jest lepszych niż sól kamienna (chlorek sodu), ponieważ mają niższe temperatury zamarzania, co skutkuje mniejszym zamarzaniem i rozmrażaniem. Ponadto niektóre mają mniej korozyjne właściwości. Wiele z tych alternatyw jest również bezpieczniejszych dla zwierząt domowych i otaczającej roślinności.

 • Octan wapnia i magnezu (CMA) – CMA jest stosunkowo nowy na rynku, ale jest najczęściej testowanym i używanym środkiem do odmrażania na bazie octanu. Jest naturalnym kwasem rozpuszczalnym w wodzie. Chemicznie jest podobny do octu. Jest biodegradowalny i nie szkodzi środowisku przy stosowaniu w małych ilościach. Jest również bezpieczniejszy dla zwierząt. Jedyną wadą jest jego cena.
 • Chlorek potasu – chlorek potasu jest jednym z najbezpieczniejszych środków odmrażających dla właścicieli zwierząt domowych. Jednak może być śmiertelny w przypadku spożycia przez zwierzęta z chorobą nerek. Jest to również jeden z najmniej szkodliwych odmrażaczy dla roślin, gdy jest stosowany z umiarem. W przeciwieństwie do niektórych innych możliwych alternatyw, temperatura zamarzania chlorku potasu wynosząca jest podobna do temperatury soli kamiennej.
 • Chlorek Magnezu – Jest to jeden z najnowszych dostępnych odmrażaczy i jest idealny dla osób ze zwierzętami domowymi. Podobnie jak chlorek potasu, może być śmiertelny w przypadku połknięcia przez zwierzęta cierpiące na chorobę nerek.
 • Chlorek wapnia – chlorek wapnia ma temperaturę zamarzania -25°, co czyni go doskonałym wyborem dla osób, które chcą szybko topić lód. Świetnie nadaje się również dla osób żyjących w ekstremalnie zimnym klimacie.

Bezpieczne metody odśnieżania parkingów i podjazdów z kostki brukowej

Odśnieżanie parkingów i podjazdów z kostki brukowej wymaga szczególnej uwagi, aby nie uszkodzić powierzchni oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Oto kilka bezpiecznych metod odśnieżania:

Używanie odpowiednich narzędzi:

 • Łopaty z miękkim brzegiem: Wybieraj łopaty z gumowym lub plastikowym brzegiem, które są mniej inwazyjne dla kostki brukowej.
 • Odśnieżarki: Jeśli używasz odśnieżarki, upewnij się, że ma ona regulowaną wysokość roboczą, aby nie dotykała bezpośrednio kostki.

Stosowanie soli drogowej z umiarem:

 • Sól może być szkodliwa dla kostki brukowej, powodując jej pękanie i erozję. Używaj soli tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, i w ograniczonych ilościach.
 • Rozważ alternatywy, takie jak piasek lub żwir, które zapewniają przyczepność bez uszkadzania kostki.

Regularne odśnieżanie:

 • Regularne usuwanie śniegu zapobiega jego zamarzaniu i tworzeniu lodu, co może być niebezpieczne i trudniejsze do usunięcia.
 • Staraj się odśnieżać wkrótce po opadach śniegu, aby uniknąć jego udeptywania i zamarzania.

Ostrożne stosowanie chemikaliów do rozmrażania:

 • Unikaj stosowania agresywnych chemikaliów, które mogą uszkodzić kostkę brukową.
 • Wybieraj produkty przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla powierzchni brukowej.

Zapobieganie powstawaniu lodu:

 • Zapobiegaj powstawaniu lodu, utrzymując odpowiedni spadek terenu i dbając o właściwe odprowadzanie wody.

Regularna konserwacja kostki brukowej:

 • Regularna konserwacja, tak jak czyszczenie i uszczelnianie kostki, może pomóc w ochronie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz i sól.

Bezpieczne metody pracy:

 • Podczas odśnieżania zawsze noś odpowiednie obuwie zapewniające dobrą przyczepność.
 • Unikaj nadmiernego wysiłku – lepiej odśnieżać częściej, ale mniejsze ilości śniegu.

Firma oferująca odśnieżanie na Śląsku

Firma Clean Master oferuje profesjonalne usługi odśnieżania, będąc niezawodnym serwisem zimowym w Zabrzu oraz w okolicznych miastach i gminach. Główne obszary działalności firmy to Zabrze, Bytom, Gliwice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry oraz Mikołów. Siedziba firmy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie klientów, co ułatwia szybką i efektywną reakcję na potrzeby odśnieżania.

Usługi odśnieżania oferowane przez Clean Master obejmują nie tylko drogi i chodniki, ale także parkingi i podjazdy z kostki brukowej. Firma stosuje różnorodne metody odśnieżania, dostosowane do specyficznych warunków i rodzaju powierzchni, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz uniknąć uszkodzeń kostki brukowej. Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi, Clean Master jest w stanie skutecznie radzić sobie z wyzwaniami zimowego utrzymania terenów w różnych lokalizacjach.

Warto zauważyć, że odśnieżanie jest nie tylko kwestią komfortu, ale również bezpieczeństwa i dostępności publicznych oraz prywatnych przestrzeni. W Polsce istnieją konkretne przepisy dotyczące odśnieżania, które nakładają odpowiedzialność na właścicieli nieruchomości oraz zarządców dróg i chodników. Firma Clean Master, dzięki swojej lokalizacji i zasięgowi działania, jest w stanie efektywnie wspierać klientów w spełnianiu tych obowiązków, zapewniając bezpieczne i dostępne środowisko w okresie zimowym.

Oceń: