Ogrzewanie domu to jeden z najważniejszych aspektów komfortu życia, ale również jedno z największych obciążeń dla domowego budżetu. Dlatego tak ważne jest optymalne wykorzystanie dostępnych źródeł ciepła i inteligentne zarządzanie nimi. W tym kontekście, dostrajanie kotła grzewczego i wykorzystanie naturalnego światła słonecznego mogą przynieść znaczne oszczędności.

Dobre Rady

Moc kotła należy dobrać do zapotrzebowania cieplnego budynku. Przed zakupem kotła należy skonsultować się ze specjalistą. Podczas montażu kotła konieczne jest zamontowanie w instalacji trójdrogowego lub czterodrogowego zaworu mieszającego i odpowiednie jego wykorzystanie, co wydłuży żywotność kotła. Temperatura zasilania kotła nie powinna być niższa niż 60°C, powrót [ 45°C – 50°C ]. Zapobiegnie to kondensacji w kotle i ochroni kocioł przed korozją. Komin musi odpowiadać parametrom określonym przez producenta, określonym w charakterystyce technicznej kotłów. Należy stosować odpowiednie paliwo dla tego typu kotła (np. pellet, ekogroszek ). Regularnie czyścić wymiennik ciepła kotła i komin, co zapewni płynną pracę kotła i jego długowieczność. Kocioł podłącza się do instalacji grzewczej zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej gdy prace montażowe kotła wykona specjalistyczna firma zajmująca się ogrzewaniem, np. Merkury Gliwice.

Dostrajanie Kotła Grzewczego: Dlaczego Jest To Ważne?

Kocioł grzewczy to serce systemu ogrzewania domu. Jego prawidłowe działanie jest kluczowe dla zapewnienia komfortu cieplnego i efektywności energetycznej. Dostrajanie kotła grzewczego polega na dostosowaniu jego pracy do rzeczywistych potrzeb domu, co pozwala na optymalizację zużycia energii i zwiększenie żywotności kotła. Proces ten obejmuje regulację parametrów kotła, takich jak temperatura zasilania i powrotu, oraz prawidłowe ustawienie sterownika.

Wykorzystanie Światła Słonecznego: Jak To Działa?

Naturalne światło słoneczne to darmowe źródło ciepła, które można wykorzystać do ogrzewania domu. W tym celu można zastosować świetliki poliwęglanowe, które przepuszczają światło słoneczne do wnętrza domu, przyczyniając się do podniesienia temperatury. W kuchni, która jest jednym z pomieszczeń, gdzie najczęściej przebywamy, taki dodatkowy zastrzyk ciepła może znacznie obniżyć zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Oszczędności Dzięki Dostrajaniu Kotła i Wykorzystaniu Światła Słonecznego

Optymalizacja pracy kotła grzewczego i wykorzystanie naturalnego światła słonecznego mogą przynieść znaczne oszczędności. Dzięki dostrajaniu kotła, można zredukować zużycie paliwa nawet o 10-20%, co przekłada się na bezpośrednie oszczędności finansowe. Z kolei wykorzystanie światła słonecznego do ogrzewania domu pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na dodatkowe źródła ciepła, co również przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Procedura rozruchu kotła grzewczego

Pierwsze uruchomienie kotła grzewczego. Co to jest i dlaczego konieczna jest regulacja kotła? 

Fachowiec z firmy zajmującej się montażem kotłów grzewczych powinien postępować zgodnie ze schematem:

 • Sprawdzić, czy kocioł jest prawidłowo podłączony zgodnie z zaleceniami producenta;
 • Sprawdź, czy wszystkie połączenia są szczelne;
 • Sprawdź, czy komin jest szczelnie i prawidłowo podłączony;
 • Sprawdź, czy zasilanie elektryczne i uziemienie kotła na paliwo stałe jest prawidłowo zainstalowane;
 • Wprowadzić odpowiednie parametry urządzenia;
 • Podłączyć czujniki;
 • Nagrzewnica zostaje uruchomiona i zostaje wyjaśniona instrukcja obsługi urządzenia;
 • Klient jest przeszkolony w zakresie prawidłowej obsługi kotła, wyjaśniane są warunki serwisu gwarancyjnego, zakończone są prace rozruchowe i regulacyjne.

Systemy termostatów bezprzewodowych

Zwykle system  bezprzewodowych termostatów składa się ze sterownika, interfejsu, termostatów, siłowników i modułu online. Zasada działania tego systemu to siłowniki sterowane sterownikiem, w których termostaty wykrywają potrzebę ogrzewania lub chłodzenia, a zmiany temperatury mogą być monitorowane i kontrolowane za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. . Termostaty bezprzewodowe komunikują się ze sterownikiem drogą radiową, a informacje są przesyłane do aplikacji za pośrednictwem Internetu.

Sterownik do kotła na pellet , ekogroszek, co to jest?

Regulator temperatury, czyli sterownik przeznaczony jest do kotłów CO. Występują wersje do kotłów z podajnikami oraz do kotłów bez podajników. Sterownik kotła steruje pompą instalacji wodnej CO, pompą CWU, pompą ogrzewania podłogowego, pompą cyrkulacyjną, wentylatorem wyciągowym, klapą zwrotną oraz doprowadzaniem paliwa. Dobry sterownik do kotła wyposażony jest w zintegrowany moduł sterujący zaworem. Urządzenie może również współpracować z dwoma zaworami mieszającymi (przy użyciu opcjonalnych modułów ), regulatorem temperatury pomieszczenia (dwupozycyjny) lub komunikacją RS, modułem GSM oraz modułem sieciowym Ethernet czyli dostępem do Internetu.

Kody Serwisowe – TECH Sterowniki

Spora ilość kotłów gazowych, kotłów na pellet oraz kotłów na ekogroszek pracujących w polskich gospodarstwach domowych korzysta ze sterowników do kotłów grzewczych firmy TECH. Są to bardzo fajne i dobre urządzenia. Część zmian konfiguracyjnych kotła grzewczego znajduje się w menu serwis , dostęp do tych opcji konfiguracyjnych ograniczony jest poprzez tak zwane kody serwisowe. Korzystanie z menu serwisowego nie bez powodu jest zabezpieczone kodami dostępu, nieprzemyślane zmiany mogą poważnie roztroić kocioł a nawet w skrajnych przypadkach uszkodzić.

 • 5162 – dostęp do dostrajania parametrów kotła
 • 5163 – dostęp do opcji wyłączenia lub załączenia czujnika ognia
 • 7851 – opcja wygaszenia kotła, natychmiastowe wygaszenie kotła z pominięciem stopniowego ochładzania kotła grzewczego.

Producenci kotłów na paliwo stałe:

 • Kostrzewa
 • Rakoczy
 • Viessmann
 • KBO
 • Wentor
 • Biawar
 • Galmet
 • Defro
 • HKS Lazar
 • Kotły-Witkowski
 • Zębiec

Kotły na paliwo stałe pracujące wraz z pompą ciepła

Zastosowanie pompy ciepła wraz z kotłem na pellet może przynieść wiele korzyści, m.in.:

 • Oszczędność kosztów energii: połączenie tych dwóch urządzeń umożliwia zmniejszenie kosztów zużywanej energii, ponieważ pompa ciepła korzysta z energii ze środowiska zewnętrznego, takiego jak powietrze lub gleba, a kocioł na pellet spala biomasę, co jest tańsze niż tradycyjne źródła energii.
 • Ekologia: połączenie pompy ciepła z kotłem na pellet jest bardziej ekologiczne niż korzystanie z tradycyjnych źródeł energii, takich jak gaz czy węgiel, ponieważ biomasę można uważać za odnawialne źródło energii, a pompa ciepła nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery.
 • Efektywność energetyczna: połączenie tych dwóch urządzeń umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej całego systemu, ponieważ pompa ciepła może działać jako urządzenie główne, a kocioł na pellet może działać jako urządzenie pomocnicze.
 • Wysoka niezawodność: połączenie pompy ciepła z kotłem na pellet umożliwia uzyskanie systemu ogrzewania, który jest bardziej niezawodny niż jedno urządzenie działające samodzielnie, ponieważ w przypadku awarii jednego urządzenia drugie urządzenie może działać jako zapasowe.
 • Komfort użytkowania: połączenie tych dwóch urządzeń umożliwia uzyskanie wygodnego i łatwego w obsłudze systemu ogrzewania, który może działać automatycznie, bez potrzeby częstego uzupełniania paliwa.

Dokładne ceny montażu pomp ciepła znajdziesz zawsze na stronie: https://www.zobaczgliwice.pl/uslugi/pompy-ciepla-montaz-ceny/

Ceny montażu pompy ciepła współpracującej z kotłem na pellet mogą się różnić w zależności od regionu, firmy wykonawczej, jakości urządzeń i wielu innych czynników. W przypadku regionu Śląsk, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry można spodziewać się następujących kosztów:

 • Montaż pompy ciepła powietrze-woda: w przypadku montażu pompy ciepła powietrze-woda, koszt montażu waha się w granicach od 15 000 do 30 000 zł, w zależności od mocy i jakości urządzenia oraz rodzaju i zakresu prac instalacyjnych.
 • Montaż kotła na pellet: w przypadku montażu kotła na pellet, koszt montażu waha się w granicach od 5 000 do 15 000 zł, w zależności od mocy i jakości urządzenia oraz rodzaju i zakresu prac instalacyjnych.
 • Montaż pompy ciepła i kotła na pellet: koszt montażu pompy ciepła i kotła na pellet zależy od wielu czynników, w tym od mocy i jakości urządzeń oraz rodzaju i zakresu prac instalacyjnych. Szacunkowy koszt montażu takiego systemu to około 30 000-50 000 zł.

Jeśli szukasz firmy zajmującej się montażem systemów grzewczych do domów jednorodzinnych zapraszamy do odwiedzenia strony naszego partnera: https://frez-daw.pl/kontakt/

Warto jednak zwrócić uwagę, że ceny te są jedynie orientacyjne i konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej wyceny przez specjalistów, którzy podejmą decyzję na podstawie konkretnych potrzeb i warunków instalacji.

pompa ciepła hybrydowa z kotłem na paliwo stałe
pompa ciepła hybrydowa z kotłem na paliwo stałe

Koszty dołączenia pompy ciepła do istniejącego systemu ogrzewania z kotłem na pellet będą zależały od kilku czynników, takich jak:

 • Rodzaj pompy ciepła: koszty zależą od rodzaju pompy ciepła, którą chcesz dołączyć do swojego systemu ogrzewania. Ceny pomp ciepła powietrze-woda zaczynają się od około 15 000 zł, a pomp ciepła grunt-woda zaczynają się od około 20 000 zł.
 • Rodzaj kotła na pellet: jeśli chcesz dołączyć pompę ciepła do istniejącego kotła na pellet, musisz wziąć pod uwagę jego wiek, stan techniczny i jakość. Jeśli Twój kocioł jest już przestarzały lub wymaga naprawy, może to wiązać się z dodatkowymi kosztami.
 • Zakres prac instalacyjnych: koszty dołączenia pompy ciepła do istniejącego systemu ogrzewania będą również zależeć od zakresu prac instalacyjnych. Wymagane będą prace związane z integracją pompy ciepła z istniejącym systemem oraz prace hydrauliczne, elektryczne i montażowe.

Ostateczne koszty dołączenia pompy ciepła do istniejącego systemu ogrzewania będą różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i warunków instalacji. Można jednak przyjąć, że koszty te wyniosą od 20 000 zł do 50 000 zł, w zależności od wybranych urządzeń i zakresu prac instalacyjnych.

Optymalizacja systemu ogrzewania domu to klucz do osiągnięcia komfortu cieplnego przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Dzięki dostrajaniu kotła grzewczego i wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego, można znaczniezwiększyć efektywność energetyczną domu i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Warto zwrócić uwagę, że optymalizacja pracy kotła wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Z kolei instalacja świetlików dachowych to inwestycja, która zwraca się w długim terminie, nie tylko poprzez oszczędności na ogrzewaniu, ale również poprzez poprawę jakości życia dzięki większej ilości naturalnego światła w domu.

5/5 - (1 vote)