Lokalne studnie kopane oraz wiercone studnie głębinowe budowane kiedyś były w miejscach, w których nie ma scentralizowanej instalacji wodnej czyli wodociągów. Zdecydowana większość studni, które wciąż stoją i powstały z tych powodów nadal działa. 

Budowa studni głębinowej – zobacz firmę wykonującą studnie głębinowe

Obecnie ludzie nadal budują studnie na oddalonych od wodociągów działkach. Woda ze studni głębinowej znajduje się znacznie głębiej i jest mniej narażona na działanie czynników środowiskowych od studni tradycyjnie kopanej w okolicy domu.

Jednak najwięcej studni wierci się na terenach usieciowionych w wodę, związane jest to z wysokimi kosztami wody, szczególnie w przypadku potrzeby nawadniania ogrodów i trawników. W dzisiejszych czasach studnia może służyć do nawadniania (nie ma potrzeby płacenia za wodę ), poza aspektami praktycznymi może stać się świetnym uzupełnieniem podwórka, a poza tym może być równie użytecznym źródłem wody. Jest jednak kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, instalując taką studnię.

Zdrowie – prosto ze studni głębinowej

Wody gruntowe i powierzchniowe są wrażliwe na czynniki otoczenia i bardzo często są wody te są zanieczyszczone. Zbierają skutki zanieczyszczeń gospodarczych i rozpuszczają w nich różne chemikalia. W takim przypadku warto poszukać innego źródła wody, gdy gotowanie wody nie pomoże, a nawet bardziej zaszkodzi, wtedy fakt ten należy odpowiednio ocenić przed wykopaniem studni. Idealny, jeśli studnie są w sąsiedztwie, a sąsiedzi sprawdzili jakość wody. 

Odpowiednie miejsce na wywiercenie studni głębinowej

Najlepszym sposobem ustalenia, gdzie kopać studnię jest wykonanie studni testowej. Możesz też zapytać sąsiadów sąsiadów i, jeśli mają studnie, dopytać się , jak głębokie są ich studnie. Poziomy wód gruntowych mogą się zmieniać na tej samej działce, ale przynajmniej będziesz mieć wstępną informację.

klapa zwrotna Navotech
klapa zwrotna Navotech

Aby mieć pewność, że wodę będziesz mieć przez cały rok, zaleca się wykopanie studni późną jesienią lub nawet zimą. Zapobiegnie to wprowadzającym w błąd wahaniom poziomu wody – w suche lato woda gruntowa opada i można wykopać studnię o wiele głębszą niż będzie to potrzebne. Wiosną natomiast woda podnosi się, więc jeśli zatrzymasz się przy jej pierwszych oznakach, studnia wyschnie, gdy woda osiągnie normalny poziom.

Zalecenia dla posiadaczy studni

Pamiętaj, że bez względu na to, w jakim celu korzystasz ze studni, woda musi być tak czysta i schludna, jak to tylko możliwe. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Nie zostawiaj otwartej studni, jeśli to studnia kopana. Dotyczy to zarówno higieny, jak i bezpieczeństwa.
  • Obserwuj, jak szybko studnia się wypłyca i zaplanuj prace związane z czyszczeniem dna (pogłębianiem). W dobrze wyposażonej studni nie będziesz musiał tego robić przez co najmniej kilka dekad.
  • Regularnie sprawdzaj jakość wody, oddawaj wodę do badania w lokalnej stacji sanepidu.

Budowa studni głębinowej to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści, ale również wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Studnie głębinowe są często budowane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej. Dzięki nim można uzyskać dostęp do wody, która jest mniej narażona na zanieczyszczenia środowiskowe niż woda z tradycyjnych studni kopanych.

Jednak budowa studni głębinowej to nie tylko korzyści. Woda ze studni może być zanieczyszczona, a jej jakość może się różnić w zależności od miejsca. Dlatego zawsze warto sprawdzić jakość wody przed rozpoczęciem budowy studni. Można to zrobić, wykonując studnię testową lub zasięgając opinii sąsiadów, którzy już mają studnie.

Wybór odpowiedniego miejsca na wywiercenie studni głębinowej jest kluczowy. Najlepszym sposobem na ustalenie, gdzie kopać studnię, jest wykonanie studni testowej. Można również zapytać sąsiadów, jak głębokie są ich studnie. Poziomy wód gruntowych mogą się zmieniać na tej samej działce, ale przynajmniej będziesz mieć wstępną informację.

Aby mieć pewność, że wodę będziesz mieć przez cały rok, zaleca się wykopanie studni późną jesienią lub nawet zimą. Zapobiegnie to wprowadzającym w błąd wahaniom poziomu wody – w suche lato woda gruntowa opada i można wykopać studnię o wiele głębszą niż będzie to potrzebne. Wiosną natomiast woda podnosi się, więc jeśli zatrzymasz się przy jej pierwszych oznakach, studnia wyschnie, gdy woda osiągnie normalny poziom.

Pamiętaj, że bez względu na to, w jakim celu korzystasz ze studni, woda musi być tak czysta i schludna, jak to tylko możliwe. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Nie zostawiaj otwartej studni, jeśli to studnia kopana. Dotyczy to zarówno higieny, jak i bezpieczeństwa.
  • Obserwuj, jak szybko studnia się wypłyca i zaplanuj prace związane z czyszczeniem dna (pogłębianiem). W dobrze wyposażonej studni nie będziesz musiał tego robić przez co najmniej kilka dekad.
  • Regularnie sprawdzaj jakość wody, oddawaj wodę do badania w lokalnej stacji sanepidu.

Dodatkowo, warto wspomnieć o znaczeniu zaworów zwrotnych w kontekście studni głębinowych. Zawory zwrotne są kluczowym elementem systemu wodociągowego,

Zapraszamy do kontaktu w sprawie studni głębinowych

Śląsk to region w Polsce, który słynie z dynamicznego rozwoju i gęsto zaludnionych miast. Największe miasta Śląska to Górnośląski Okręg Przemysłowy, które obejmuje obszar Zagłębia Dąbrowskiego, Zagłębia Ruhry i inne okoliczne regiony. Jeżeli jesteś zainteresowany/a budową studni głębinowych na terenie Śląska, to Firma SG jest doskonałym wyborem.

Firma SG specjalizuje się w budowie studni głębinowych o wysokiej jakości i wydajności. Posiadamy szerokie doświadczenie oraz wykwalifikowany personel, który skutecznie realizuje projekty w zakresie wierceń i budowy studni na terenie Śląska.

Nasze studnie głębinowe są projektowane i budowane zgodnie z najnowszymi standardami branżowymi, aby zapewnić niezawodne dostawy czystej i zdrowej wody. Wykorzystujemy nowoczesne technologie, sprzęt oraz materiały, aby zapewnić trwałość i efektywność naszych studni.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz studni głębinowej do zaopatrzenia domu, gospodarstwa rolnego, czy też potrzeb przemysłowych, Firma SG jest gotowa sprostać Twoim oczekiwaniom. Nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić Ci kompleksową obsługę, zaczynając od analizy geologicznej terenu, przez projektowanie, aż do samej budowy studni.

Zachęcamy Cię do skontaktowania się z nami, aby omówić Twoje potrzeby związane z budową studni głębinowych na terenie Śląska. Nasz zespół chętnie udzieli Ci wszelkich informacji, odpowiedzi na pytania i pomoże zaplanować i zrealizować projekt dostosowany do Twoich wymagań.

Skontaktuj się z Firmą SG już dziś i ciesz się niezawodnym i wydajnym źródłem wody z naszych profesjonalnie zbudowanych studni głębinowych.

5/5 - (1 vote)