Przewodnik po poziomicach

W tym poradniku znajdziesz następujące informacje:

 1. Czynniki do rozważenia przy wyborze odpowiedniej poziomicy
 2. Rodzaje poziomic
 3. Marki poziomic
 4. Jakich akcesoriów do poziomic będziesz potrzebować?
 5. Czym jest poziom? 
 6. Poziomy: kupić lub wynająć? 

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po poziomach pomoże Ci podjąć właściwą decyzję!

Czynniki do rozważenia przy wyborze odpowiedniego poziomu

Dostępnych jest wiele różnych poziomów, więc przy wyborze odpowiedniego dla siebie należy wziąć pod uwagę wiele. Oto kilka rzeczy do rozważenia:

 • Dokładność : Poziomy są dokładniejsze niż inne narzędzia, ale niektóre bardziej niż inne. Jeśli potrzebujesz najwyższej dokładności, powinieneś rozważyć Precyzyjny Poziom. Precyzyjna poziomica wykorzystuje równoległy mikrometr płytkowy, który jest umieszczony przed soczewką, co pozwala na niewielkie zmiany w obrazie łaty z kodem kreskowym. Pozwala to na bardzo wysoki poziom dokładności.
 • Manual vs Auto: Niektóre poziomy będą automatycznie poziomowane, co oznacza, że ​​wykona całą ciężką pracę za Ciebie! Inne wymagają ręcznego wykonania. Jeśli wolisz poziom automatyczny, powinieneś rozważyć poziom Dumpy.
 • Cena : Poziomy mogą być drogie, ale istnieje wiele opcji dla osób z ograniczonym budżetem. Jeśli potrzebujesz czegoś bardziej przystępnego, sprawdź automatyczny niwelator Leica NA320!  NA320 jest idealny do codziennych zadań niwelacyjnych, łącząc dokładność i prostotę.

2. Rodzaje poziomów

Dostępnych jest wiele poziomów, wszystkie o różnych właściwościach dostosowanych do konkretnych potrzeb i zastosowań.

Rodzaje poziomów obejmują:

Puste poziomy

Niwelatory, zwane również poziomicami automatycznymi, są przyrządem optycznym używanym do ustawiania niwelatorów poziomych i są sprawdzonym i zaufanym członkiem każdej ekipy budowlanej.

Operator musi spojrzeć przez okular optyczny, aby dokonać pomiaru względem łaty lub taśmy mierniczej umieszczonej w mierzonym punkcie. Ta technika poziomowania terenu jest szczególnie przydatna dla geodetów podczas pomiarów terenu, a także w wielu innych zastosowaniach w branży budowlanej.

Podczas obsługi niwelatora do zapychania należy upewnić się, że niwelator jest bezpiecznie umieszczony, najlepiej na statywie, oraz że pęcherzyk jest wypoziomowany. Można to wyregulować za pomocą śrub poziomujących. Następnie musisz namierzyć instrument, patrząc przez okular i skupiając się na łacie lub taśmie mierniczej w wybranym punkcie pomiaru.

Przyzwoity poziom dumpy powinien się automatycznie poziomować do pewnego stopnia, chociaż warto sprawdzić instrument, aby zobaczyć, czy działa zgodnie z oczekiwaniami.

Zalecane przez nas niwelatory to Leica NA700, które oferują wysoką wydajność w przystępnej cenie. Ta seria jest wyjątkowo wytrzymała w każdych warunkach terenowych. W całym asortymencie dostępne są różne stopnie powiększenia, aby zaspokoić Twoje potrzeby.  

Precyzyjny poziom

Precyzyjna poziomica wykorzystuje równoległy mikrometr płytkowy, który jest umieszczony przed soczewką, co pozwala na niewielkie zmiany w obrazie łaty z kodem kreskowym. Pozwala to na bardzo wysoki poziom dokładności.

Precyzyjne poziomy mogą wykonywać ogromną liczbę prac geodezyjnych, w tym: –

 • Poziomowanie wszystkich typów
 • Wysokość pod budowę dróg, linii kolejowych, rurociągów, tuneli itp.
 • Wytyczanie pracy
 • Niwelacja terenu z dużą dokładnością
 • Pomiar i monitorowanie deformacji mostów

Polecamy poziomicę precyzyjną Leica NA2 . Ta uniwersalna niwelacja spełnia wszystkie wymagania niwelacji precyzyjnej! Mamy również wszystkie dodatkowe wyposażenie może wymagać w tym Leica GPM3 Parallel Plate Mikrometr Z Leica FOK73 okularu , z Leica GPLE2N Nedo Invar personel i wiele więcej.

Niwelatory cyfrowe

Niwelator cyfrowy to instrument, który można wykorzystać do wykonywania zaawansowanych prac niwelacyjnych, automatycznych obliczeń wysokości oraz podstawowych prac budowlanych.

Wykorzystuje grawitację jako punkt odniesienia i odczytuje skalę kodów kreskowych z łaty z kodem kreskowym, aby uzyskać niezwykle dokładne odczyty.

Pomiary z łaty z kodami kreskowymi są automatycznie wyświetlane i/lub przechowywane dla Twojej wygody i do wykorzystania w przyszłości.

Polecamy niwelator cyfrowy Leica Sprinter 150M –  idealne narzędzie do zaawansowanych zadań związanych z niwelacją budowlaną. Przechowuj do 1000 pomiarów, pobieraj i przesyłaj je do dalszych obliczeń do Excel® na PC przez USB i wiele więcej!

Marki poziomu

Niwelatory Leica

Leica Geosystems jest liderem na rynku w produkcji sprzętu pomiarowego o wysokim standardzie. 

Dzięki prawie 200-letniemu doświadczeniu w sztuce przechwytywania, analizowania i wyświetlania informacji przestrzennych, Leica Geosystems wyprodukowała najbardziej kompletną gamę produktów; niezależnie od Twoich potrzeb.

Niwelatory cyfrowe i niwelatory precyzyjne Leica zostały zaprojektowane z myślą o większej precyzji i dokładności. Produkty te zostały zbudowane z myślą o bardziej zaawansowanych zadaniach geodezyjnych, które wymagają dokładności na dużych odległościach.

Niektóre z najlepiej sprzedających się poziomów Leica do rozważenia obejmują:

 • Niwelator cyfrowy Leica LS10 : Nowa gama niwelatorów cyfrowych Leica LS zastępuje popularne niwelatory cyfrowe Leica DNA03 i DNA10. Chociaż jest drogi, jest więcej niż tego wart, dzięki gamie wysokiej jakości funkcji, które oferuje, takich jak: Najwyższy poziom dokładności, celowanie aparatem cyfrowym, wydajność autofokusa i wiele więcej! Leica LS10 eliminuje typowe błędy niwelacji, takie jak błędne odczyty i błędy w transkrypcji, zapewniając użytkownikowi spokój ducha i minimalizując błędy oraz nieprzewidziane koszty
 • Poziomica automatyczna Leica NA720 :Ten poziom jest przeznaczony dla budowniczych, inżynierów i geodetów! Nic nie zatrzymuje tego poziomu; krótki upadek na ziemię, upadek do wody, wibracje z maszyn – NA720 działa! To wraz z doskonałymi funkcjami i przystępną ceną sprawia, że ​​to narzędzie jest niezbędne!
 • Niwelator precyzyjny Leica NA2: Ten niwelator oferuje wspaniałe i wydajne funkcje, takie jak kontrola kompensacji za pomocą przycisku, najwyższej klasy optyka i wiele więcej!

Poziomy Topcon

Innym znanym dostawcą na rynku jest Topcon. Dostarczają i zapewniają dojrzałe, łatwe w użyciu, bogate w funkcje i wszechstronne narzędzia.

Ich lasery są bardzo dopracowane i zaprojektowane tak, aby za każdym razem uzyskiwać najlepsze i najdokładniejsze wyniki.

Topcon oferuje poziom lokalizacji AT-B . Dzięki precyzyjnie dostrojonemu systemowi autokolimacji, autopoziom Topcon ATB4 jest idealnym urządzeniem do określania różnic wysokości w ruchliwych i hałaśliwych miejscach pracy! Oferujemy go do wypożyczenia lub zakupu, a także wygodną usługę kalibracji i naprawy, aby zagwarantować optymalną długoterminową wydajność.

4. Jakich akcesoriów potrzebuję?

 • Statyw – Są to przydatne narzędzia w świecie poziomowania. Może pomóc w zapewnieniu stabilnej i równej podłogi, dzięki czemu wyniki są dokładniejsze. Statyw aluminiowy Leica CTP104 to wysokiej jakości i niedrogi statyw do rozważenia.
 • Łata niwelacyjna – Począwszy od typu E, z kodem kreskowym, standardowym inwarem i inwarem przemysłowym, istnieje wiele łat niwelacyjnych do wyboru, które pomogą Ci w niwelacji. Nasza łata niwelacyjna NEDO z włókna szklanego jest szczególnie wytrzymała i trwała i jest idealna do niwelacji w pobliżu linii energetycznych i kolei.
 • Płytki niwelacyjne: Płytki te mogą zwiększyć dokładność niwelacji – możemy dostarczyć równoległy mikrometr do płytek Leica GPM3, który może być używany z niwelatorami precyzyjnymi Leica NA2 i NAK2.
 • Okular: Okular poziomu może poprawić powiększenie na poziomach bez konieczności płacenia więcej za nowsze narzędzie! Jeśli posiadasz niwelator precyzyjny NA2 lub NAK2 Precise, oferujemy okular Leica FOK73 zaprojektowany specjalnie do pracy z tymi niwelatorami!

Co to jest poziom?

Poziomy są używane w branży budowlanej i geodezyjnej do ustawiania punktów poziomu i sprawdzania rzędnych.

Ogólnie rzecz biorąc, poziomica składa się z teleskopu, poziomicy i zazwyczaj statywu do montażu.

Istnieje wiele różnych poziomów, które można wykorzystać do różnych zastosowań, takich jak:

 • Ustalenia dotyczące poziomowania i osiadania budynków
 • Wysokość pod budowę dróg, linii kolejowych, rurociągów i innych.
 • Poziomowanie powierzchni Area

Odwiedź naszą stronę poziomów, aby dowiedzieć się więcej!

Poziomy: kupić lub wynająć?

Podjęcie decyzji, czy chcesz lub potrzebujesz poziomu, to pierwszy krok, następnie musisz zdecydować, czy kupno lub zatrudnienie jest dla Ciebie najlepsze. Wszystko zależy od tego, do czego będziesz używać poziomu, jak często będziesz go używać i ile możesz potrzebować.

Zakup poziomu może być idealny dla tych klientów, którzy wiedzą, że będą go regularnie używać, zwłaszcza że niektóre poziomy mogą być stosunkowo niedrogie.

Jeśli potrzebujesz go tylko do ograniczonego użytku, dobrze byłoby rozważyć wynajęcie!

Przeczytaj więcej o zaletach i wadach kupowania i zatrudniania w naszym przewodniku!

Oceń: