W przestrzeniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota, z pewnością warto wziąć pod uwagę schody zabiegowe. Zapewniają one zarówno funkcjonalność, jak i potrafią nadać wnętrzom ciepła, lekkości i niepowtarzalnego charakteru. Czy tyle zalet jednego produktu można otrzymać w przystępnej cenie? Co, jeśli oprócz oszczędności miejsca poszukujemy oszczędności finansowych? Tutaj warto sięgnąć po gotowe schody zabiegowe. O tym, co daje takie rozwiązanie oraz gdzie sprawdzą się schody zabiegowe, przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Czym wyróżniają się schody zabiegowe?

Charakterystycznym elementem tego typu schodów jest tzw. „zabieg”, czyli zmiana kierunku biegu schodów. Taki element pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń, a także połączyć piętra tam, gdzie schody proste w ogóle nie byłyby możliwe do zainstalowania. Co jest ważne dla inwestorów oraz architektów wnętrz, schody zabiegowe wykonane z drewna mają szerokie możliwości personalizacji: od koloru po styl wykończenia. Projekt konkretnych schodów może być zatem dopasowany do indywidualnych preferencji, co sprawia, że może być to element nie tylko funkcjonalny, ale i dekoracyjny.

Kiedy warto zdecydować się na schody zabiegowe?

Schody zabiegowe są idealnym wyborem w wielu sytuacjach, szczególnie gdy zależy nam na połączeniu funkcjonalności z estetyką. Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć ich instalację:

  • Gdy przestrzeń jest ograniczona. Schody zabiegowe są doskonałe do małych przestrzeni.
  • Dla unikalnego stylu. Jeśli chcesz, aby Twój dom wyróżniał się niebanalnym designem, schody zabiegowe mogą stać się jego wizytówką i sercem całej przestrzeni.
  • W przypadku nietypowych konstrukcji. Gdy budynek ma niestandardowy układ lub wymaga indywidualnego podejścia do projektu schodów.
  • Dla lepszego rozplanowania przestrzeni. Schody zabiegowe pozwalają na ciekawsze i bardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej. Warto podkreślić, że schody zabiegowe marki Sowosz mogą być montowane wyłącznie do stropu i podłogi. Nie potrzebują więc bezpośredniego połączenia ze ścianą, toteż można je zaplanować na środku pomieszczenia.
  • Kiedy potrzebujesz elastyczności. Schody zabiegowe można dostosować do różnorodnych potrzeb i preferencji użytkowników.
  • Dla bezpieczeństwa. Ich konstrukcja może być zaprojektowana tak, aby była bezpieczniejsza dla dzieci i osób starszych, np. przez zastosowanie mniejszej liczby stopni na jednym biegu, a także dołożenie podstopnic, które zakryją prześwity między stopniami.

Gotowe schody zabiegowe i ich rodzaje

Firma Sowosz od lat zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem drewnianych schodów zabiegowych. W podstawowej ofercie marki znajdują się trzy rodzaje najpopularniejszych schodów zabiegowych:

  • schody z dolnym zabiegiem ‒ w tym rodzaju zabieg o 90 stopni w prawo lub w lewo praktycznie rozpoczyna całe schody, stąd na rzutach nie zawsze jest to widoczne (wyglądają wówczas jak schody proste);
  • schody zabiegowe w kształcie litery L ‒ zabieg o kącie prostym następuje dopiero po kilku prostych schodach i może być skierowany zarówno w prawą, jak i lewą stronę. To, ile schodów znajduje się przed i po zakręcie, zależy głównie od wymiarów pomieszczenia; 
  • schody zabiegowe w kształcie litery U ‒ zabieg w tym przypadku sięga 180 stopni, jest więc pełnym nawrotem. Liczba stopni prostych zależy przede wszystkim od przygotowanego otworu na schody. Podobnie jak w poprzednich przypadkach zabieg może być i lewo-, i prawoskrętny.

Te gotowe, prefabrykowane schody zabiegowe z powodzeniem można samodzielnie montować. Marka Sowosz nie ogranicza się jednak tylko do trzech typów schodów zabiegowych. Możesz tu zamówić schody o bardziej niestandardowych kształtach: z górnym zabiegiem, ale też z podwójnym zabiegiem. 

Z podstopnicami i bez

W ofercie producenta znajdują się zarówno schody zabiegowe z podstopnicami, jak i bez nich. Schody z podstopnicami zapewniają dodatkową możliwość zabudowy pod schodami, zabezpieczają przed kurzeniem się mebli umieszczonych w pobliżu schodów oraz mogą być postrzegane jako bardziej tradycyjne i eleganckie. Z kolei schody bez podstopnic charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i mogą sprawiać wrażenie lekkości oraz przestronności. Oba rodzaje schodów są wykonane z najwyższą starannością i dostępne w różnych opcjach wykończenia, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Bez względu na to, czy preferujesz klasyczne piękno czy nowoczesny minimalizm, możesz znaleźć idealne schody zabiegowe, które będą pasować do stylu Twojego domu.

Schody zabiegowe: tanie i wysokiej jakości. Czy to możliwe?

Ponad dwudziestoletnie doświadczenie na rynku schodów daje marce Sowosz przewagę w dopasowywaniu rozwiązań, które umożliwiają konstruowanie produktów wytrzymałych, z wysokiej jakości materiałów, a przy tym w rozsądnej cenie, która nie obciąża drastycznie portfela. 

Ile kosztują drewniane schody zabiegowe?

Cena drewnianych schodów zabiegowych zależy od kilku czynników. Wśród nich największe znaczenie ma stopień skomplikowania projektu: im bardziej zaawansowany, im więcej skrętów, zdobień, nietypowych kształtów, tym koszty są wyższe. Dodatkowe elementy, takie jak balustrady, poręcze czy zdobienia lub wykonanie ich z nietypowych materiałów również przyczyni się do zwiększenia finalnej ceny projektu. Montaż i instalacja to także dodatkowy wydatek. Jeśli w tym zakresie chcesz nieco zaoszczędzić, wybierz schody z montażem samodzielnym. Proste konstrukcje i pomoc naszego konsultanta z pewnością umożliwią Ci instalację schodów we własnym zakresie.

Orientacyjne ceny drewnianych schodów zabiegowych marki Sowosz oscylują w granicach 2500‒5000 zł. W porównaniu z kwotami rynkowymi, ceny tego producenta są nadal bardzo konkurencyjne!

5/5 - (1 vote)