Spis treści:

Projektowanie

Podczas projektowania architekt uwzględnia życzenia klienta lub przedstawia własne sugestie, tak aby dom stał się piękny i atrakcyjny z zewnątrz, a praktyczny i przytulny od wewnątrz.

Są romantyczne życzenia klientów. Na przykład: widząc gwiazdy leżąc w łóżku. Czy to możliwe? Czy to praktyczne? Ile to kosztuje?

Odporność termiczna. Należy pamiętać, że opór cieplny świetlików i okien jest 8 razy niższy niż ścian czy dachów. Ciepło wznoszące się ochładza w świetliku dachowym. Wymiana powietrza w pomieszczeniu w ten sposób nazywana jest konwekcją. W efekcie utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu będzie wymagało większego zużycia energii np. w przypadku pomp ciepła. To prawda, że ​​gdy słońce wschodzi w ciągu dnia, jest to częściowo kompensowane. Znalazłem tę obserwację na jednej z sieci: „Nad jedną stroną łóżka jest świetlik dachowy i zauważyłem, że tu jest zimniej. Ze względu na trwającą konwekcję może wystąpić niewielka różnica temperatur.

świetlik dachowy
świetlik dachowy

Skroplina. Zimą, przy ujemnych temperaturach, podczas oddychania z ust wydobywa się para. Ludzie sami odparowują dużą ilość wody w gospodarstwie domowym. Wilgoć w postaci pary wodnej unosi się w powietrzu i kondensuje na zimnych powierzchniach (oknach i świetlikach). Wielu narzeka na zamglone świetliki, z których kapią krople wody. Chciałbyś mieć taki świetlik nad łóżkiem, z którego kapie woda? Pewnie nie, dlatego zaufaj fachowcom w montażu świetlików dachowych: https://www.gulajski.pl/uslugi/montaz-systemow-dachowych/

Montaż świetlików. Po wykonaniu serii pomiarów szczelności zauważyliśmy, że świetliki zostały źle zamontowane. W wielu przypadkach krawędzie świetlików są nie tylko słabo izolowane, ale również całkowicie nieszczelne. To tutaj dochodzi do największych strat ciepła, ponieważ to właśnie przez dach najprawdopodobniej ciepło ucieka z powodu wytworzonego tam wyższego ciśnienia.

Hałas. Krople deszczu uderzające w świetlik dachowy powodują hałas. Nie bez powodu produkowane są rolety zewnętrzne do świetlików dachowych , które starają się rozwiązać wszystkie wymienione przeze mnie problemy ze świetlikami i maksymalnie poprawić ich działanie.

Zalety świetlików dachowych: Świetlików dachowych nie można w ogóle lekceważyć. To wspaniały detal wewnętrzny i zewnętrzny, który rozjaśni każdy dom. Jest to rozwiązanie na doświetlenie budynku, które ożywi wnętrze domu.


Jest takie powiedzenie – piękno wymaga wyrzeczeń. Dlatego uważam, że każdy ma wolność wyboru i odpowiada za swój wybór

5/5 - (2 votes)