Pompy ciepła kojarzą się przede wszystkim z ogrzewaniem domów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, że pozwalają też na pasywne chłodzenie w upalne dni. Dlatego warto dowiedzieć się, jak działają urządzenia, a także czym różni się chłodzenie aktywne od pasywnego.

Jeśli szukasz firmy, która dobierze dla Ciebie najbardziej odpowiednią pompę ciepła, skorzystaj z usługi wyszukiwania kontrahentów, którą znajdziesz na https://www.obslugabudowy.pl/nasze-firmy-dane-adresowe/ .

Chłodzenie pasywne

Ostatnie lata pokazały nam coraz bardziej dotkliwe anomalie pogodowe. Dlatego możemy spodziewać się, że urządzenia wentylacyjne będą oferowane praktycznie we wszystkich nowych domach. Należy jednak pamiętać, że ich użytkowanie jest znacznie droższe w porównaniu z ogrzewaniem. Ponieważ temperatura spada do niższego poziomu, zużywa znacznie więcej energii. Sondy umieszczone głęboko w ziemi mogą osiągnąć tę samą temperaturę przez cały rok.

chłodzenie domu pompą ciepła
chłodzenie domu pompą ciepła

Chłodzenie pasywne oznacza, że ​​pompy ciepła nie muszą uruchamiać sprężarki. Do pracy wykorzystywana jest tylko pompa obiegowa i standardowy system sterowania. W ten sposób chłodzenie odbywa się przede wszystkim poprzez przekazywanie energii cieplnej pomiędzy podgrzaną wodą grzewczą a schłodzoną solanką. Po wymianie ciepła krąży schłodzona woda grzewcza, a ogrzana solanka jest odprowadzana do źródła. Należy jednak pamiętać, że grzejnik pasywny będzie współpracował tylko z powierzchniowymi wymiennikami ciepła, takimi jak ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Z drugiej strony grzejniki w tym przypadku okażą się zawodne.

Warto mieć na uwadze, że niezależnie od pory roku temperatura w ziemi na głębokości około 15 metrów utrzymuje się nie wyższa niż 12 stopni Celsjusza. Oczywiście naturalne chłodzenie nie musi odbywać się tylko w systemie solanki, ponieważ pompy ciepła wykorzystują również wodę lodową. Warto wybrać urządzenie z chłodzeniem pasywnym. Za pasywną pracę pompy ciepła odpowiada również specjalny system zaworów. Jeśli szukasz firmy, która wykona Twoją instalację grzewczą, zapraszamy do kontaktu.

Pompy ciepła i aktywne chłodzenie

Pompy ciepła mogą również aktywnie chłodzić powietrze. Służy do tego zawór czterodrogowy. Oczywiście aktywne chłodzenie jest możliwe za pomocą kompresora. Zadaniem zaworu jest zmiana kierunku przepływu wody lub solanki. Energia cieplna pobierana jest z systemu grzewczego i przekazywana na zewnątrz. Dotychczasowe działanie parownika i skraplacza w okresie zimowym całkowicie się zmieniło. Elementami odpowiedzialnymi za przesył zimnego powietrza są przede wszystkim belki chłodzące i klimakonwektory.

Pamiętaj, że pasywna pompa ciepła nie zawsze będzie działać. W budynkach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na chłodzenie jedynym rozwiązaniem może być chłodzenie aktywne. W końcu promiennik pasywny jest znacznie mniej wydajny. W przypadku małego zapotrzebowania na zimne powietrze wystarczy pasywna pompa ciepła. Z aktywnego chłodzenia możemy jednak skorzystać tymczasowo, na przykład w szczególnie upalne dni. Jednak projektując dom o bardzo dużej kubaturze, warto od początku skupić się na aktywnym chłodzeniu.

Pasywna pompa ciepła – co warto wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy chłodzenie pasywne, czy aktywne, niezwykle ważne jest kontrolowanie punktu rosy. W przeciwnym razie powietrze wewnątrz budynku może zacząć skraplać się na podłodze, powodując niepotrzebną wilgoć. Pasywna pompa ciepła ma również wiele innych zalet. Obejmuje to na przykład możliwość wykorzystania ciepła do ogrzania basenu zewnętrznego. Choć bardziej popularnym rozwiązaniem jest dogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dlatego promiennik pasywny znacznie obniża koszty.

Zastanawiasz się, czy w ogóle warto zainwestować w grzejnik pasywny? Dobrze mieć wyobrażenie o tym, ile będzie Cię kosztować cała inwestycja. Może się okazać, że będzie to kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych, co dość szybko się zwróci. Wiemy już, że pompy ciepła gwarantują pasywne chłodzenie i ogrzewanie w sezonie zimowym. Dzięki temu oszczędzamy na tradycyjnych metodach ogrzewania domu, działa też klimatyzator. Ogrzewanie pasywne jest znacznie tańsze niż chłodzenie.

montaż pompy ciepła Tarnowskie Góry
montaż pompy ciepła Tarnowskie Góry

Większość domów energooszczędnych planuje instalację pompy ciepła. Ogrzewanie pasywne oznacza tutaj przede wszystkim, że nie musimy wykonywać żadnych czynności związanych z ogrzewaniem budynku. Nie musimy się martwić o paliwo czy systematyczne podawanie kotła. Dodatkowo ogrzewanie pasywne pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciepłej wody użytkowej. A jak już wspomniano, w przypadku upalnego lata ciepła nie wolno oddawać domownikom. Mogą być kierowane np. do pasywnego ogrzewania basenu. Dlatego warto zbadać, czy pompa ciepła będzie w naszym przypadku opłacalną inwestycją, a po jakim czasie najprawdopodobniej się opłaci.

Oceń: