Zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie i środowisko. Znaczący spadek emisji wielu zanieczyszczeń powietrza w ostatnich dziesięcioleciach poprawił jakość powietrza w całej Europie. Stężenia zanieczyszczeń powietrza pozostają jednak zbyt wysokie, a problem z jakością powietrza utrzymuje się. Znaczna część populacji europejskiej mieszka na obszarach, zwłaszcza w miastach, gdzie standardy jakości powietrza są przekroczone: ozon, dwutlenek azotu i pył zawieszony (PM) stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Różne kraje mają co najmniej jeden z czterech najważniejszych Zanieczyszczenia powietrza nie spełniają limitów emisji z 2010 roku. Dlatego zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza ma nadal ogromne znaczenie.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem lokalnym, ogólnoeuropejskim i półkulistym. Zanieczyszczenia powietrza powodowane w jednym kraju mogą przedostawać się do atmosfery i prowadzić do złej jakości powietrza w innych miejscach.

Pyły zawieszone , dwutlenek azotu i ozon w warstwie przyziemnej są obecnie powszechnie uważane za trzy zanieczyszczenia stanowiące największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Długotrwałe lub ostre narażenie może prowadzić do problemów zdrowotnych o różnym nasileniu, od chorób układu oddechowego po przedwczesną śmierć. Około 90% mieszkańców europejskich miast jest narażonych na zanieczyszczenia w stężeniach wyższych niż uważane za niebezpieczne dla zdrowia z kominków. Szacuje się, że na przykład drobny pył (PM 2,5 ) skraca oczekiwaną długość życia w UE w powietrzu o ponad osiem miesięcy. Benzopiren jest coraz bardziej niepokojącym zanieczyszczeniem rakotwórczym, którego stężenia przekraczają próg ustalony dla niektórych obszarów miejskich, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi również naszemu środowisku.

  • Zakwaszenie znacznie spadło w latach 1990–2010 we wrażliwych europejskich ekosystemach, które były narażone na kwaśne osadzanie się nadmiernej ilości związków siarki i azotu.
  • Mniejsze postępy poczyniono w zakresie eutrofizacji , problemu środowiskowego spowodowanego nadmiernym wprowadzaniem składników odżywczych do ekosystemów. Powierzchnia wrażliwych ekosystemów, które zostały dotknięte przesyceniem azotem atmosferycznym, zmniejszyła się tylko nieznacznie w latach 1990-2010.
  • Szkody w zbiorach są spowodowane wysokim stężeniem ozonu. Większość upraw rolnych jest narażona na poziomy ozonu przekraczające długoterminowy cel UE w zakresie ochrony roślinności. Obejmuje to znaczną część obszarów upraw rolnych, zwłaszcza w Europie południowej, środkowej i wschodniej.

Jakość powietrza w Europie nie zawsze uległa poprawie wraz z ogólnym spadkiem antropogenicznych (wywołanych przez człowieka) emisji zanieczyszczeń powietrza. Przyczyny tego są złożone:

  • Nie zawsze istnieje wyraźna liniowa zależność między spadkiem emisji a stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu.
  • Transport zanieczyszczeń powietrza z innych krajów półkuli północnej na duże odległości do Europy staje się coraz bardziej zauważalny.

Źródła zanieczyszczenia powietrza

Istnieje kilka źródeł zanieczyszczenia powietrza, zarówno antropogenicznych, jak i naturalnych:

  • spalanie paliw kopalnych dla energetyki, transportu, przemysłu i gospodarstw domowych. Stosowanie starych pieców z nieuszczelnionymi kominami;
  • procesy przemysłowe i stosowanie rozpuszczalników, np. w przemyśle chemicznym i mineralnym;
  • Rolnictwo;
  • Przetwarzanie odpadów;
  • Erupcje wulkanów, wdmuchiwany pył, morska mgła solna i emisje lotnych związków organicznych z roślin to przykłady naturalnych źródeł emisji.

Polityka UE

Długoterminowym celem UE jest osiągnięcie jakości powietrza, która nie prowadzi do niedopuszczalnego zanieczyszczenia ani zagrożenia dla zdrowia lub środowiska. UE pracuje nad zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza na kilku poziomach: poprzez ustawodawstwo, poprzez współpracę z sektorami odpowiedzialnymi za zanieczyszczenie powietrza, poprzez władze międzynarodowe, krajowe i regionalne oraz poprzez badania. Celem polityki UE jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, co ma zostać osiągnięte poprzez redukcję emisji oraz ustalenie wartości granicznych i docelowych dla lepszej jakości powietrza. Pod koniec 2013 r. Komisja Europejska przyjęła proponowany pakiet środków dotyczących jakości powietrza, w tym nowe środki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Działalność EOG

Europejska Agencja Środowiska (EEA) to centrum danych o zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej . Wspiera wdrażanie różnych dyrektyw UE, które dotyczą emisji i jakości powietrza. EEA jest również zaangażowana w ocenę polityki UE w zakresie kontroli zanieczyszczenia powietrza i opracowywanie długoterminowych strategii poprawy jakości powietrza w Europie.

Działania EEA skupiają się na:

  • publikacja danych o zanieczyszczeniu powietrza,
  • dokumentacja i ocena trendów zanieczyszczenia powietrza oraz powiązanych strategii i środków w Europie, oraz
  • badanie kompromisów i synergii między zanieczyszczeniem powietrza a powiązanymi politykami w różnych obszarach, w tym zmian klimatycznych , energii , transportu i przemysłu .
Oceń: