Świetlik dachowy to tak naprawdę rama z płyta poliwęglanową umieszczoną w płaszczyźnie dachu.

Może przybierać różne kształty i wzory, aby cały dom wyglądał oryginalnie i niepowtarzalnie, a budynek nabierał własnego stylu.

Rodzaj dobranego świetlika dachowego determinuje kształt i cechy konstrukcyjne dachu płaskiego.

Wyłazy dachowe z funkcją świetlika służą jako drzwi dachowe do napraw i konserwacji, a także jako wyjście ewakuacyjne na wypadek pożaru i innych zdarzeń. 

Istnieją 4 główne typy wyłazów dachowych z funkcją świetlika:


W ścianie szczelinowej. Lokalizacja tego wyłazu to górna część tylnej ściany między rampami. Ta sekcja ma zwykle trójkątny kształt. Taki świetlik jest dość łatwy w montażu, ponieważ nie wymaga żadnych dodatkowych konstrukcji.


Dormer. Ta konstrukcja znajduje się ponad połacią dachową i wystaje ponad nią. Konstrukcja takiego elementu nie jest prosta. Najważniejsze jest wzmocnienie konstrukcji nośnej dachu i dobre uszczelnienie okna.

Antidormer. To najrzadziej montowany świetlik, znajduje się na samym stoku dachu i nie wystaje za niego. Ten świetlik nie jest powszechny, chociaż jest łatwiejszy do zbudowania i kosztuje mniej. Ale tego typu świetlik zdecydowanie zmniejsza powierzchnię używanego poddasza.

Okno uchylne. Są to najnowocześniejsze rozwiązania o ogromnej różnorodności kształtów reprezentowanych przez produkty metalowo-plastikowe. Nie nadają dachowi szczególnego piękna, ale doskonale spełniają swoje zadanie: są łatwe w montażu, nie wymagają montażu dodatkowych elementów nośnych oraz zapewniają doskonałą ochronę przed wilgocią i deszczem.

Przydatne porady

Wieloletnie doświadczenie pokazało, że nie warto mieszać konstrukcji okien dźwiękochłonnych w pobliżu szczytów, w niewielkiej odległości od kalenicy i przy gzymsie. Spadek między oknami powinien być taki, aby można było łatwo ułożyć pokrycie dachu. Jeśli odległość jest krótka, między nimi będzie się gromadził śnieg, a rutynowe kontrole dachu czy komina będą zdecydowanie utrudnione. Dlatego najmniejszy odstęp pomiędzy oknami wynosi 80 cm.